• - hz. muhammed dönemi
    hz. muhammed hakkındaki bilgimizin kaynakları. bu kaynakların epeyce sınırlı olması. popüler kültürdeki hz. muhammed algısını şekillendiren çağrı gibi filmlerin içeriği.

- hz. muhammed'den sonra (632-692)
    hz. muhammed'in ölümünü takip eden 60 yılda yaşananlar. dört halife dönemi de dahil olmak üzere, ilk müslümanlar arasındaki ihtilaf ve çatışmalar.

ana tema:
    (bkz: islam/@derinsular)

diğer ilgili tema:
    (bkz: tarih /@derinsular)
  • islam tarihinde adı/bahsi geçen hayvanlardan bazıları:

~570: mahmud (ebrehe'nin ordusunun önünde yürüyen fil)
    ~622: kusva (hz. muhammed'in çağrı filminde de yer verilen devesi)
    ~630: müezza (hz. muhammed'in çok sevdiği kedisi)
    ~657: asker (aişe'nin cemel savaşındaki devesi)

ana tema:
    (bkz: islam/@derinsular)
  • islam öncesi devri de katarsak,sahte peygamberleri,savaş meydanlarında çukur kazılması,hilafet mücadeleleri,peygamberin eşiyle damadı arasındaki savaş,ilk halifenin oğlunun öldürüldükten sonra vücudunun parçalanarak ölü bir eşeğin içine konulup yakılması,peygamber torunun başının kesilmesi,daha sonra birtakım insanların bundan pişmanlık duyup tevvabün hareketini başlatmaları.. ve benzeri daha birçok olayı öğrenip ağzınızın iki karış açıkta kalacağı bir tarihtir..game of thrones bu tarihin yanında la fontaine fablları gibi durmaktadır
  • okunmasının insana zerre fayda vermeyeceği bir tarih türü.

bunun çok basit bir nedeni var: islâm tarihi, benim tetkik ettiğim kadarıyla, açıkçası güvenilmez ve müellifleri tarafından birilerine yaranabilmek gayesiyle yazılmış eserlerden müteşekkildir, aynı devrin pek çok tarihçilerinde görüldüğü gibi. mezkûr kanaate nasıl vardığımı soracak olursanız, aslında emevîler döneminden dahi daha karışık dönemler yaşamış ve birkaç hükümdar haricinde başka devletlerin korumasına ihtiyaç duymuş abbâsî ailesinin ve akrabalarının, ehli beyt düşmanlığında emevîleri de aşmalarına rağmen, bugün dört mezhep imamı olarak bildiğimiz insanların hemen hepsini hapse attırmak, dayak atmak, öldürmek gibi şeylerle uğraşmalarına rağmen, abbâsîlere tarihçiler zerre laf etmemişler, fakat emevîleri, hatta hazret-i osman, hazret-i muaviye, ebu serh, amr bin as gibi sahabeleri yalancılık, hainlik, habislik, yolsuzluk ile itham etmişlerdir.

bunun ilk temsili, herkesçe sorgusuz suâlsiz kabul edilen hakem vak'asıdır. hazret-i ali'nin ''güvenilir birisi olmamakla'' itham ettiği ebu musa'yı hakem yapması, bu ''güvenilir olmayan'' ebu musa'nın hazret-i peygamber tarafından zekât tahsildarlığına getirilmiş, hazret-i ömer ve hazret-i osman yönetiminde birkaç yerde valilik icrâ etmesi, isfahan'ı fetheden ordunun başında olması garip değil mi? sonra bu adam, amr bin as'ın ''hainliği''ni sezemeyen, ''saf ve basiretsiz'' bir adam olarak anlatılıp, islâm tarihine ''mazlum ve mazur'' olarak geçiriliyor.

sonra bu hakem olayı sırasında yüzlerce insan amr bin as'ın bu yaptığı harekete karşı, ufak tefek bir arbededen başka bir şey yapmıyor, bu da ayrı bir gariplik. bu hususta ebubekir sifil'in oldukça aydınlatıcı bir makalesi vardır, hakem olayı, aslında bilindiği şekilde cereyan etmemiştir.

bunlar gibi islâm tarihinde ''muteber'' kitaplarda olan bir sürü saçma sapan iş var. bunlardan biri, neredeyse külliyen yalan olduğuna inandığım mervan bin hakem'in hayatı. bu adam ne ayak, islâm tarihine bakarak anlamak imkânsız. babası, münafıklarla takılan ama müslüman olduğunu söyleyen bir tip. hazret-i peygamber bunu sürmüş. mervan o zamanlar veletmiş. hazret-i ebubekir ve hazret-i ömer, bunun geri dönmesine müteaddit defalar müsaade etmemiş. fakat hakem ailesi, hazret-i osman'ın akrabası. hazret-i osman, bunların dönmesine izin veriyor; hatta mervan'a kızını verip, damadı yapıyor. üstelik halife kâtipliği vazifesi de veriyor. fakat sonra mervan'ın - hakkında yazılanlar doğruysa- tarihin en habis herifi olduğu ayyuka çıkıyor ama hazret-i osman, canı pahasına bu herifi âsilere vermiyor. en nihayetinde öldürülüyor. ama hazret-i osman katledilirken, âsilerle birebir vuruşan mervan'a bir şey olmuyor. kaçıp gidiyor. sonra emevîlerin başına geçiyor. 10 ay hükümdarlık yapıyor. fakat en nihayetinde, evlendiği kadının oğluna küfrettiği için karısı tarafından gece boğularak öldürülüyor, wtf... bu nası bir olay ya. böyle habis birinin hazret-i osman'ın kızını alması mümkün mü? bence değil... inanmıyorum

böyle bin tane olay var benim hatırımda. hepsi deşilse, hepsinin saçma sapan şeyler olduğu görülür. bu sebeple, islâm tarihi okunurken, ashab aleyhindeki en ufak söz dahi, bin şekilde te'vil edilmelidir. islâm tarihçilerin hemen hiçbirinin lafına güvenmiyorum. bunlar, tarihî hadiselere bir duygu katabilmek için, akla hayale gelmedik fanteziler üretmişlerdir, ben buna inanıyorum.
  • nerdedallamavarburda kardeşim uzun uzun yazmış, ama kimse ne dediğini bir türlü anlayamıyor.

o yüzden ben ndvb kardeşime yardımcı olayım dedim. böylece ne demek istediğini kolayca anlarsınız. aklınıza yatarsa da kabul edersiniz. artık orası size kalmış...

- gerçek resul veysel karanidir.

- veysel karani mekke'lilere tebliğini yapmış. muhammed de öğrendiklerinin üstüne yatıp peygamberim diye ortalarda gezinmeye başlamış. o devirde arabistan'da çok miktarda sahte peygamber vardır; muhammed de bunlardan biridir.

- muhammed aslında çok kibirli biriydi. mekke'nin en zengin kadını ile evliydi. ailesi de en ileri geleniydi. veysel karani'nin mazlum halini ona yamayıp anlatmışlar size. bildiğiniz tarih hep böyle yalan yanlış...

- kuran dediğiniz şeyin aslı bir risale kadardır ve uyarılardan ibarettir. bu risale şimdi kuran diye bildiğiniz kitabın %5 kadarıdır. %45'i ise muhammed'in kendi uydurduklarıdır. geri kalan %50 ise talmud ve incil'den kopyala yapıştır'dır.

- muhammed'in sonu da tıpkı saddam hüseyin gibi oldu. ahiret yurdunda tutuklu ve kelepçelidir; yalancı peygamberlik yapması sebebiyle büyük acılar çekmektedir.

- 1.5 milyar insan, muhammed adlı yüzyılların trolüne kapılmış gidiyor.

not: kendisi bunları ekşide uygun gördüğü kimselere "büyük sır" olarak vermiş ve onlardan kimseye açıklamaması yolunda namus sözü almıştır. pek çok kişi tarafından da kabul görmüştür.
  • mustafa asım köksal hocamızın yazdığı 18 ciltlik şaheser.
  • her tarih gibi bu tarihinde muzafferler tarafından yazıldığını düşündüğümüzde pek de güvenilmemesi gereken tarihtir. işgal-fetih arasındaki ince çizgiyi hatırlatmıştır bana bu islam tarihi okumalarım. ben yapınca fetih , başkası yapınca tu kaka.
  • islam tarihi bize öyle bir anlatılıp bilinç altımıza işlendi ki o dönem sanki herkes evliya gibi bir algı oluştu , aynı şekilde osmanlı tarihi de öyle .. cuma vakti herkes namaza gidiyormuş da herkes dükkanını açık bırakıyormuş kimse hırsızlık yapmıyormuş falan filan böyle idealize edilen ütopik masalsı bir dünya.. ben de dahil islam tarihi konusunda çok cahiliz , lisedeki yüzeysel bilgileri bile unuttuk artık.. oysa çok iyi öğrenmemiz gerekiyor , çünkü bugünkü sorunların yobazlıkların temeli kökleri orada yatıyor
  • islamın doğuşuyla başlar osmanlıyı da içine alarak genişler
  • gelmiş geçmiş en sistematik, en geniş çaplı; yağma, tecavüz, katliam ve asimilasyonun tarihidir.
hesabın var mı? giriş yap