şükela:  tümü | bugün soru sor
 • islam dünyası tek parçalı değildir ve nispeten istikrarlı petrol zengini devletleri, ırak, iran ve libya'yı ayrı ayrı ele almak gerekir. petrol zengini olmayan asya'da ki türkiye, malezya ve endonezya gibi islam ülkelerine diğer zengin islam ülkelerinden ayrı bir şekilde hitap etmekte fayda var. şu an için istikrarlı petrol zengini arap islam devletlerine bakalım.

  genel olarak, yerel yaşam standardı dramatik bir şekilde gelişmiştir - dubai'de ya da zengin arap coğrafyasında orta büyüklükte bir şehirde dolaşmak, özellikle birkaç on yıl öncesine kıyasla inşaa edilen yeni parlak binalar, büyük hipermarketler ve otoyollar sayesinde makul bir yaşam standardı almıştır.

  bununla birlikte, hepsi (zengin arap ülkeleri ) gücünü enerji zenginliğinden almaktadır, petrol zengini olan araplar finansal açıdan güçlenmişken toplumsal gelişim açısından hep geride kalmıştır.

  ekonomik karşılaştırma avantajı teorisi, karşılaştırmalı üstünlüğünüzün en üst düzeyde olduğu alanlarda hepsi bir araya gelerek verimliliği maksimum seviyeye çıkarttığınızı söylese de, ekonomik verimlilik yaşamın nihai hedefi değildir ve mevcut ekonomik etkinliği körü körüne maksimize etmek için ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

  batı ülkeleri japonya, çin, kore gibi ülkelere baktığınızda bu ülkelerde ciddi bir şekilde ar-ge yapıldığını ve piyasaya ürünler sunulduğunu görebilirsiniz. ayrıca bu ülkeler bilimsel açıdan da ileride oldukları için bilimsel ar-ge çalışmalarına daha fazla önem veriyorlar. islam ülkeleri ise gücünü petrolden aldıkları zenginlikleri ile bu gelişmeleri sadece ithal edebiliyorlar, yani ithal edilmiş ürünü kullanım var ama üretim yok, bunun yanısıra islam kurallarının ağır şartları altında yaşayan halk sadece devletinin zengiliği ile öğünerek yaşamını sürdürmekte. sanatsal ve bilimsel alanda ileri gidemez çünkü önlerinde hep islam inancının koyduğu bir blok var.

  olaya türkiye açısından bakacak olursak eğer; türkiye arap ülkelerine nazaran cumhuriyet devriminden sonraki laik düzende petrol zengini ya da enerji zengini olmamasına rağmen üretimde ve gelişimde büyük yol almıştır bunu mustafa kemal atatürk devrimlerine borçlu. fakat şu anda türkiye ve diğer islam ülkelerinin gelişememesinin tek ortak nedeni ise inanç gerekliliklerinin gündelik yaşamın ve medeni unsurların önüne geçmesidir.