şükela:  tümü | bugün
 • çoğu zaman kadının yüceltildiği ve erkeğe eşit yapıldığı anlatılır. hatta kadın, erkek eşitliğinin islamla sağlandığı bolca ifade edilir.

  islam hukuku o dönem için kadınlara gerçektende çok ileri haklar tanımıştır. ancak o dönem durumu ile günümüz bakımından bakıldığında haklar tanınmış olsa dahi asla eşit saymamıştır.

  kısaca da islam hukuku, asla kadın ve erkeği eşit tutmamıştır.

  bir kaç örnekleme yapalım:

  * miras bakımından erkeğin aldığı payın ancak yarısını alması,

  * oğlun kızı mirasın tümünü alırken kızın kızının pay alamaması,

  * mahkeme dahilinde iki kadının bir erkeğe eşit olması,

  * kadının, had cezası ile ilgili davalar dışında ancak dinlenebilir olması,

  * kadının evlilik hayatının erkeğin sadece ' boş ol ' demesine bağlı olması.

  gibi hususlar çok açık olarak islam hukuku bakımından kadın ve erkeğin eşit olmadığını göstermektedir.

  elbette bunları yazarken karalamak değil konu ki hemen saldıracaklara yazmış olalım. o dönem için gerçekten haklar tanınmıştır ki buna da bir örnekleme yazmış olalım.

  mekke fethi sırasında kadınlarında biatını almakla hz. muhammed oy hakkı vermiştir. ancak ondan sonra hiçbir dönemde ki halife seçiminde kadınların biatı alınmamıştır.
 • hz hatice özgürce devesiyle seyahat edebilen kendisinden 15 yaş küçük birisiyle evlenebilen bir kadındı. bir gruba liderlik edebiliyordu tek esliydi.şimdiki arap kadınları için bu bir ütopya ben islam ve kadin deyince kara çarşaf ve peçe ardından bakan bir kadın aklıma geliyor.türk kadını özgür demeyin. türk kadını laiklik sayesinde özgür .devlet islamla yonetilirken tüm bu haklarından yoksundu