şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • --- alıntı ---

  islami gelenek ve sponge bob
  8 eylül 2018

  1. "modern dünyanın meydan okumalarına" karşı "islami gelenek ile bağdaşır" bir siyaset ahlakından söz etmiş: https://scontent.fyvr4-1.fna.fbcdn.net/…oe=5bef91b3
  acaba islami gelenek, modern siyaset ahlakının eksik olan hangi yanını tamam edecek?

  2. "siyaset ahlakı"ndan kastı acaba tam olarak ne? farklı düşüncelerdeki politikacıların, yorumcuların ve vatandaşların birbirleriyle medeni bir şekilde iletişim kurabilmeleri mi? parlamenterlerin mecliste medeni ölçüler içinde hareket etmeleri mi? iktidar mensuplarının halka kibirli, üstenci tavırlarla yaklaşmamaları mı? müsriflik, yolsuzluk gibi işlere bulaşmamaları mı?

  3. "türkiye'den malezya'ya kadar pek çok ülkede" demiş. bu ülkelerde, müsriflik, yolsuzluk, otoriterlik, iktidar sahiplerinin halka tepeden bakması gibi sorunlar gayet yaygın. batı ülkelerinde böyle şeyler çok daha nadir. bunun nedeni gerçekten de "modern dünyanın meydan okumaları" mı? mesela, batılılar mı zorluyor müslüman liderleri yolsuzluk yapmaya?

  4. insan kıyamete kadar sürecek olan bir iman-küfür savaşı içinde olduğunu zannedince, kendisi dışındaki herkesi düşman addetmeye başlar. (nefret ideolojilerinin en yaygın özelliklerinden biri, insanları kendilerine karşı bilenen hayali düşmanların varlığına inandırmalarıdır.)

  5. modern dünya gerçekten de müslümanlara meydan mı okuyor? yoksa modern dünya sahip olduğu huzuru gayri-islami prensiplerle temin ettiği için müslümanlar kendilerine meydan okunduğunu mu zannediyorlar?

  6. sözü edilen meydan okuma şöyle bir şey olabilir mi?: "eşcinselleri evlendiriyorlar! gayrimeşru çocuk yapıyorlar! alkol içiyorlar! açık saçık geziyorlar! sokak ortasında öpüşüyorlar! değerlerimiz tehdit altında!" böyle söyleyince kulağa tuhaf geliyor olabilir, ama dünyanın hemen her yanındaki müslüman vaizlerin (kimi zaman komplolarla süsleyerek) sıklıkla değindiği konular bunlar. misal, biri çıkar, sponge bob'ı kullanarak çocukları eşcinselleştirmeye çalıştıklarını iddia eder: https://www.memri.org/…artoons-says-spongebob-sissy bir başkası, müslüman kadınların başörtülü bile olsa sosyal medya profillerine fotoğraflarını koymalarının ne kadar yanlış olduğunu anlatır: https://twitter.com/…neen/status/983976373340524545 bunlar öyle nadir rastlanan, marjinal açıklamalar değil. (marjinal olanlar, çok daha uçuk şeyler söylüyorlar.)

  7. böyle düşüncelere meydan okumaya gerek yok. zamanı çoktan geçmiş, hatta ortaya çıktığı dönemde bile zihinleri kısırlaştırmış ve çok sayıda insanın hayatını zindan etmiş düşünceler bunlar.

  8. norveç'te, yeni zelanda'da, alaska'da yaşayan modern insanlar (ya da oradaki düşünürler, politikacılar) gerçekten de her gün müslümanları düşünüyor, onlara meydan okumanın yeni yollarını arıyor olabilirler mi? böyle bir şeye ciddi ciddi inanabilmek mümkün mü?

  9. batıdaki modern kesim, kendi ülkelerindeki geleneksel insanları, reforme olmuş, arkaik yaklaşımlarından nisbeten uzaklaşmış kimseler olarak görürler. muhafazakar müslümanları ise, (özellikle kadınların toplumsal hayattaki rollerini sınırlayan düşünceleri nedeniyle) daha da geleneksel ve dolayısıyla biraz daha tehlikeli bulma eğilimi yaygındır. hiçbir modern insan bu durumdaki bir kitleye meydan okumaz. nesine meydan okuyacak? ortada meydan okunacak bir şey var mı ki? (meydan okuma en iyi ihtimaller eşitler arasında olur. normal olan ise, nisbeten zayıf olanın güçlüye meydan okumasıdır. zaten çok daha güçlü ve ileri olan batının islam dünyasına meydan okuduğunu söylemek anlamsız.)

  10. önyargılı batılılar elbette çoktur. (türkiye'de yok mu?) bazısı müslümanları sevmez, uzak durmaya çalışır. bazısı, "tekil olarak insanlarla bir sorunum yok, ama böyle arkaik düşüncelerin ve bunları savunan insanların batı toplumunda yeri olmamalı" der. bazısı ise iyi kalplidir, yardımcı olmaya çalışır. mesela, ılımlı müslüman çevrelerle irtibata geçer, müslüman mültecilerin (ve özellikle müslüman kızların) eğitim almaları, iş hayatında ve diğer yerlerde ayrımcılık görmemeleri için çaba harcar.

  11. tvit şu noktada haklı: "türkiye'den malezya'ya kadar pek çok ülkede müslüman düşünürler" gerçekten de çeşitli alanlarda güncel ve makul bir islami perspektif ortaya koyma çabası içindeler. ama bu çabalar ekseriyetle kalın'ın söylediğinin tam tersini yapar. yapılan işin asıl mahiyeti islami gelenekten hareketle daha üstün bir perspektif ortaya koymak değildir. islami kaynaklardaki problemli hükümleri olabildiğince esneterek modern çizgiye yaklaştırmaktır. yani ortada modern hayata bir cevap yok, çaktırmadan modernleşmek ve modern fikirlere düşmanlığa devam etmek var.

  12. böyle şeyler yıllardır söylenir. böyle kitaplar yıllardır yazılır. islamcılığın modernizm ile mücadelesi aşağı yukarı aynı temelsiz sloganlarla devam eder gider. sadece isimler değişir. yarım asır önce necip fazıl neler söylüyorsa, onların güncel örneklerle yenilenmiş benzerlerini bugün başkaları söyler. hiçbirinin hiçbir insana nefret ve eziklikten başka verebileceği hiçbir şey yoktur.

  13. temelsiz sloganlar atmak ve altı boş iddialarda bulunmak elbette sadece muhafazakar dindarlara özgü değil. bir örnek: "liyakati çözersek 21. yüzyıl türklerin yüzyılı olur"
  https://www.aa.com.tr/…rklerin-yuzyili-olur/1209288 hiçbir reel mana ifade etmeyen sözler, ve her gün böyle sözler duymaya ihtiyacı olan kitleler. türkiye'nin ve islam dünyasının öncelikle bu rasyonalite açığını kapatması gerekli.

  --- alıntı sonu ---

  tema:
  (bkz: islam /@derinsular)