şükela:  tümü | bugün
 • bi elmanın iki yarısı kıvamına getirilmiş kavramlar bileşkesi
 • zaten çiçek çocukları da kur an'da var. şiddet ile islamın bir arada anılması çok saçma! islam barış demektir.

  allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. onun için saliha kadınlar itaatkardır. allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü allah yücedir, büyüktür. (bayan suresi 34. ayeti kerime)
 • "...bütün bu tarihsel olaylar bir yana, dinsel eğitim, ulaşabildiği insanlara, bir şiddet kültürü vermişti: korkutmalar, cehennem azapları, yanmalar, ateşlere atılmalar, insanımız, yüzyıllar boyu günlük hayatında hacıdan hocadan, dedesinden atasından, anasından babasından bu şiddet kültürünü alıyordu. trenlerin camlarına taş atan, sokak lambalarının fincanlarını kıran, şampiyonluğu kaybedince öfkeyle, kazanınca bu kez sevinçten ortalığı yıkıp geçen insan davranışlarında, o şiddet kültürünün bir etkisi yok muydu? kan davası, orta asya kökenliydi, ama islam kurallarıyla da pekişmiş ve bugünlere gelmemiş miydi?

  erzincanlı müslüm koca, 52 günlük oğlu mirzap'ı diri diri keserek allah'a kurban ediyordu. müslüm koca, 1962 yılında bir iftiraya uğramıştı ve kurtulunca ilk doğacak oğlunu allah'a kurban adamıştı. müslüm koca, ilhamını acaba hangi kültürden almaktaydı?

  türkiye'de örülen kuran kursları ağı, imam hatip okulları, dini vakıflar ve yurtlar, acaba kuran ve hadislerin günümüze ışık tutucu olduğunu yayarken, toplumumuzda hangi geleneği, hangi kültürel mirası besliyorlardı? ve onlara karşı ayetlerle hadislerle cevap verme telaşındaki "laiklerimiz" hangi ideolojik ve kültürel zemine kaymışlardı?

  kafirin kanı helal kılınmıştı.

  yahudiden hıristiyandan dost edinmeyin denmiş, osmanlı tarihinde onlar da "kafir" kategorisine sokularak üzerlerine sefer edilmiş, toprakları fethedilmişti.

  türkler de islamın kılıcından nasiplerini almışlardı. emeviler, on yıllarca "kafir" türklerin kanını dökerek, müslümanlığın gereğini yapmışlardı.

  alevi kılıçtan geçirilmiş, dağlara sürülmüştü. şeyhülislam fetvaları, alevi kanına "helaldir" diyordu.

  evet, çıkıp denebilir ki: "bütün bunlar barış içindir, herkes müslüman olunca insanlık da sonsuz bir barışa ulaşacaktır".

  bu sonsuz barışa nasıl inanılacaktı ki...

  peygamberin dört halifesinden üçü bıçaklanarak öldürülmüştü. ömer, osman ve ali'yi hançerleyenler de müslüman değiller miydi?

  islamın barışında kim için can güvenliği vardı, peygamberin torunları bile zehirle kılıçla öldürürüldükten sonra!" - turan dursun
 • tarih boyunca birbirinden ayrılmayan ikili. resmi tarih, islami savaşları "fetih" diye okuttu. gerçek islam bu değil diye avuttu, çünkü onlar "bizden"di... şimdi dünyanın geri kalanına göre biz de islami teröristiz, hayırlı olsun...
 • independent'ın haberine göre incil'de kur'an'a göre daha fazla ölüm, yıkım gibi şiddet içeriği varmış. çalışma islami köktendincilik ile terörizm arasındaki bağlantı ile ilgili tartışmalar dolayısıyla yazılım mühendisi tom anderson tarafından, geliştirdiği metin analizi programı odin text adında bir yazılımla eski ahit(tanah) ve yeni ahit ile kur'an'ın 1957 yılına ait bir ingilizce kopyası analiz edilerek yapılmış. link

  bizim açımızdan şaşırtıcı bir sonuç tabi, o zaman neden onlardaki şiddet bitti de, bizdeki bitmedi sorusuna başka bir cevap bulmak gerekir. yine de sosyal bir araştırma yerine, bu tarz bir araştırmaya ne kadar güvenilebilir bilmiyorum.