şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yabancı medyada çokça duyulan bir önerme (bütün müslümanlar terörist değildir, ancak bütün teröristler müslümandır) beni bu konuda araştırmaya sevketti.

  öncelikle 19. ve 20. yy'da gerçekleşen önemli terör olaylarını inceleyelim;

  1881: çar ikinci alexander ve 21 masum insan bombalı saldırıda yaşamını yitirdi. saldırıyı yapan ignacy hryniewiecki adında bir rustu ve müslüman değildi.

  1886: bir mayıs bayramı'nın çıkış olayı kabul edilen chicago haymarket meydanı'ndaki patlamada 12 vatandaş ve 8 polis hayatını kaybetti. 8 kişi sorumlu tutuldu ve hiçbiri müslüman değildi.

  1901: abd başkanı mckinley bir suikast sonucu öldürüldü. sanık polonyalı leon czolgosz müslüman değildi.

  1 ekim 1920: los angeles'taki saldırıda 21 insan öldü. saldırı joseph ve james adında iki hristiyan tarafından gerçekleştirildi.

  28 haziran1914: avusturya-macaristan arşididükü ve karısı, gavrilo princip adında bir hristiyan sırp tarafından öldürüldü. bu olay birinci dünya savaşı'nı başlattı.

  16 nisan 1925: bulgaristan'ın başkenti sofya'da, st.nedelya kilisesinde bulgaristan tarihinin en büyük patlaması yaşandı. 150'den dazla kişi ölürken saldırı hristiyan bulgaristan komünist parti tarafından üstlenildi.

  9 ekim 1934: yugoslavya kralı birinci alexander, vlada georgieff tarafından öldürüldü. georgieff müslüman değildi.

  1941-1948: yahudi terörist grupları irgun ve haganah, toplamda 259 can aldı.

  19 nisan 1995: oklahama'daki alfred murrah binasına yapılan bombalı saldırıda 166 kişi öldü. yapanlar timothy ve terry adlı iki hristiyandı.

  20 mart 1995: aum shinrikyo adlı örgüt (yeni adıyla aleph) tokyo metrosu'na sarin gazıyla yaptığı saldırı sonucu 12 kişi öldü, 5000'den fazla insan yaralandı. yapanlar budist idi.

  irlanda cumhuriyat ordusu (ira) 1972-1974 de 45'ten fazla, 1996'da londra ve manchester'da 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtı.

  ispanya ve fransa'da eta 36 terörist saldırısı gerçekleştirdi.

  sri lanka'da liberation tigers of tamil eelam (ltte), hindistan'da all tripura tigers force (attf) ve national liberation front of tripura (nlft), nepal'de united liberation front of asom (ulfa) bütün dünyada kabul edilen terörist örgütlerdir ve hiçbiri müslüman değildir.

  örneklerde görüldüğü gibi bütün teröristler müslüman değildir. kaldı ki esasında islamiyet terörü desteklemez. bu konuda kuran'da;

  işte bu yüzden biz, israiloğulları üzerine şunu yazdık: kim bir kişiyi, bir kişiye karşılık yahut yeryüzünde bir fesat sebebiyle olmaksızın öldürürse, insanları toptan öldürmüş gibidir. ve kim bir kişiye hayat verirse insanlara toptan hayat vermiş gibidir. andolsun, resullerimiz onlara açık-seçik kanıtlar getirmişlerdir. ama onlardan birçoğu bunun ardından da yeryüzünde zulüm ve azgınlığa sapmaktadır.
  (maide, 32)

  yani islamiyet müslüman olsun olmasın bir insanın ölümünü günah sayar ve ayıplar.

  tabi ki müslüman teröristler de var.

  ırak'ta saddam hüseyin yüz bin kişiyi katletti, endonezya'da mohamed suharto beşyüz bin kişiyi öldürdü. usame bin ladin binlerce kişiyi öldürdü. bunlar elbetteki tasvip edilemez.
  "ancak en büyük teröristler müslümandır." diyebilmek için tarihteki diğer katliamlarla karşılaştırmak gerekir.

  hitler: altı milyon yahudiyi yakarak öldürdü. sebep olduğu ikinci dünya savaşı'nda altmış milyon insan yaşamını yitirdi.

  stalin: yirmi milyon insan öldürdü. ondört milyondan fazla insanı aç bırakarak ölümlerine sebep oldu.

  mao zedong: ondörtmilyondan fazla insanı öldürdü.

  mussollini, dörtyüz bin kişiyi katletti. maximilien robespierre fransız devrimi sırasında kırk bin kişiyi idam ettirdi, ikiyüz bin kişi işkenceden ve açlıktan öldü.

  görüldüğü üzere tarihteki en büyük katliamları yapanlar müslüman değil.

  bu entry'nin amacı müslümanları melek göstermek değil. amaç; terörizmin dinle alakalı olmadığını göstermek, ulusal medyanın müslümanları hedef alan terörist yakıştırmalarını çürütmek.
 • doğru orantılı bir ilişkiye sahiptir.