şükela:  tümü | bugün
  • şekilde görüldüğü gibi karar vermesi oldukça zor, çekişmeli bir durum.

ha bu saatten sonra seni seçtim pikaçu yapacak değilim tabi, o ayrı.
  • linkteki video uyarınca hristiyanlığın açık ara önde olduğu karşılaştırma. ne zaman ki islami çıtırları harry belafonte eşliğinde sallarken görürüz işte o zaman durum değişir.

ps. altındaki açıklamaya göre video yobaz bir cemiyet olan ymca'nın dans kursundan kapçırılmış.
  • benzer özellikler gösteren iki din.

hristiyanlıkta başmelekler vardır.
    müslümanlıkta kutsal melekler vardır.

michael - mikail
    gabriel - cebrail
    raphael - israfil
    uriel - azrail
  • özellikle adetler, bayramlar kutlamalar açısından bi süredir üzerine düşündüğüm karşılaştırma. evvela kendine alevi bi insan olduğumu da belirteyim ki ne denli tarafsız(!) olduğum bilinsin yani.*

malumunuz akepe iktidarı derken, yetemeyen evetlerin sonrasında iyiden iyiye islama dönüş yaşamaktayız. kutlu doğum haftaları, sahabe bilmemneleri, kur'an kursu aktiviteleri(!) derken ve derken derken....

kendi açıma hırstiyanlığı severim. böyle gayet bebek sever gibi yanağından makas alasım gelir. pek eğlenceli, sevimli bir din. isa yakışıklı misal, ister istemez çekiliyor insan. kaldı ki bi halloween olsun, şükran günü olsun, christmas olsun bunlar çoksel adetler.

şimdi düşünüyorum, dini nikah geçerli olsun dese adama demediğimiz kalmaz. ama hırsıtiyan gelinler babalarının kollarında o kilisenin yolunu o uzun duvakla yürüyünce ayyyhh deriz içimiz gider. daha evvel yazılmış zaten bu denebilir, başka bir başlıkta da incelenebiliyor olabilir. dur daha bitmedi.

kutlu doğum haftasında bi dolu atraksiyon bi dolu kutlama anma tören gırla gidiyor artık ve bu gayet gaaayyet hoşgörüsüzlükle karşılanıyorken, ben kendi adıma christmas gelse diye aralıkta gün sayıyorum. noel deyince yüzümüz gülüyor. ağaç süsleyenimiz de var. ki benim çalıştığım ofiste var noel ağacı, çok tatlı ışıl ışıl bişi.

bu gibi daha bi dolu islam şeysine burun kıvırıyorken, aynı şeyleri çok uzağa(!) gitmeden abd'ye bak orda bunların hıristiyanlıktaki halleri sempatik karşılanmakta. ben onca zaman bunu gözlemlemiş durmuşum demek ki. ha bu benim nerden aklıma geldi:

bu sabah işe giderken türbanlı komşum ilkokul 1deki kızını okula götürüyordu. iyi tarafıma denk düştüler sohbet ede ede birlikte yürüdük. derken komşum sübyan mektebinin* kendisi için daha rahat olduğunu söyledi. kızlarla daha ilgileniyorlarmış, kıyafetlerini saçlarını düzeltiyorlarmış. ve tuana (kızın ismi) kursu bitirdiğinde yasin tebareke ve amme'yi su sel gibi ezberden okuyabiliyorken şimdilerde hepsini unutmuş. evde okumaya devam ediyorlarmış ama tembellik yapıp katılmıyormuş.

ben bu durumu hiç yadırgamadım. hiç "ayyyyyyyyyyy çocuuuun beynini bunlarla yıkıosunuz ivraaannçç" demedim "tuana, bu konuda daha dikkatli olmalısın" diye caillou filmlerindeki komşu teyzeler gibi konuştum.

elbette çocukların dini eğitim almasını savunmuyorum. dini eğitimi umursamıyorum. ama tuana'nın ailesi müslüman bir aile, islamda çocuğun 7 yaşına gelene kadar dini öğretisini tamamlamış olması buluğa erince de mükellef olduğundan uygulaması öngörülür. ve onlar da kendi öğretilerine göre çocuklarını yetiştiriyorlar. is arkadaşım* 6 yaşındaki çocuğuyla her sene halloween kutlamış, şimdilerde noel hazırlığı yapıyorlar.

hasılıkelam bişi islamda varken burun kıvrılıp horgörülmekte, diğer dinlerde sempati ile karşılanmakta ise, bizi islamdan bu denli soğutan nedir acaba, diye düşünmek gerek. kendine müslüman diyen aslında islamofobik olan kesim kafasının içinde islamı ne ile bağdaştırmakta? evet bunca lafı bu yüzden yazdım. hadi bakalım...
  • popülasyon bakımından karşılaştırırsak şu an itibariyle hristiyanlığın bayrağı elinde bulundurmasına rağmen gelecek 10 yıl içinde islamın bayrağı göğüsleyeceği gerçeği kaçınılmaz.
  • islama göre incil, hıristiyanliğa göre kuran insan eliyle yazılmıştır.
  • nedense islam hep yanlış anlaşılır. hıristiyanlığı ise pek yanlış anlayan yok. demek ki incil'in daha açık ve sade bir üslubu var. kuran'ı okuduğunda ise bir ayet bin bir türlü anlama gelebiliyor.
  • hristiyanlık sevgidir. hs isa ona tokat atana sevgiyle diger yanagını uzat der. kotuluk gordugunde "bilmiyorlar tanrım, onları affet" hristiyan felsefesinde vardır. sevgiyle her seyi donusturebilecegine inanc tamdır.

muslumanlık adalet ustune kuruludur. kısasa kısastır. allah seni gunahların icin tovbe edersen affedebilirim der ama bana kul hakkıyla gelme, helallik al. bir kula haksızlık yaptıgında kulla helallesmen gerekir. kimsenin hakkının kimseye gecmemesi gerekir.

mevlana körler carsısında ayna satma der. gercekten de gunumuz dunyasında sana tokat atana diger yanagını uzatmak akıl karı degildir. gardını almak gerekir. hatta gerekirse hakkını cıkarmak. sıkıntı benim kotu seyleri unutan bi hafızam var, insanlara dair sadece iyi seyleri biriktiriyor. dahası intikam duygum yok, karakterim affedelim de bu iş huzur içind cozulsune meyyal. insanları sevgiyle donusturmek icin sonsuz efor sarfedebilirim. kavga cıkmasın diye en alttan alınmıcak seyleri alttan alabilirim. ruhum pasifist ve sevgi dolu.

elhamdurrullah muslumanım da kısasa kısas hic benlik degil. hep affetmek geliyor icimden. yuzume iki dakka gulene belki degismiştir diye inanıyorum.

heralde muslumanlıgın iyi niyet iyi akibet sozune guvenenlerdenim.
  • hristiyanlar mutlu olmayı severler, noel zamanı heyecanlanırlar, mutlu olurlar. müslümanlar mutluluğa temkinli yaklaşırlar, mutlu görünmek çok yanlış yorumlanabilir, ciddi olmaları lazımdır.