şükela:  tümü | bugün
 • bir ko$e yazari ce$idi.
 • muhtemelen, başbakanın içine sindiremediği yazar türü.
 • dinci diye anılan kitlenin islam dinini sömürmekle sorumlu kısmına verilen genel isim. islam dininin alimlerinin büyüklüklerinden bahsedip, bu dinin peygamberi hakkında bile batılı aydınların yazdıklarını referans göstermeleri ile meşhurdurlar.
  sayfanın alt kısımlarına bakınız

  (bkz: http://www.islamustundur.com/…nular/annelerimiz.htm)
 • bir çok çesidi vardir:

  pratikte deist görünümlü islamcı tipi:

  bu tipteki kişiler islamın hükümlerini uygulamakla pek işi olmayan insanlardır. pratik bir deistten hiç bir farkları yoktur. bir allah'a inanırlar. ama fazla "kuracalamazlar", ' islamın hükümlerini de yerine getiremiyorum ama..' diye dövünürler. kadın tipleri 'evet islamın başörtmeyi emrettiğini' ama kendisinin bu emri yerine getiremeyeceğini söylerler. erkekleri de aynı şekilde ibadetleri vs. yapmazlar. yani 'evet bu hükümleri yerine getirmediğimiz için cehennemde cayır cayır yanacağımızın farkındayız' duruşundadırlar. polemiğe filan girmezler. 'allah vardır, ama emirleri uygulayamıycaz' diye düşünürler. sosyete güzel bir örnektir.

  çekirdek yiyici islamcı tipi:

  bu tip, en çok yaygın olan türdür. taşraya gittikçe çok görülür. (bkz: kötü espri) bu kitle; seyretmeyi sever.genelde tvde islamla ilgili tartışma programlarında taraflardan birini tutar.diğerine küfreder.asabidirler.dini "vecibe"lerini yerine getiremeseler de (ramazan orucu ve 3 haftada bir cuma bir de bayram namazları hariç) getirenlere saygı duyarlar. "mübarek adamdır" derler.

  şekilci islamcı tipi:

  cuma namazını kesinlikle kaçırmazlar. belkide ramazanda tutulan oruçla birlikte nadir yaptıkları vecibe de budur. "abi" leri vardır. gençtirler. ismet ozel'in bir kaç dizesini ezbere bilirler. necip fazil cıları da vardır. cemil meric 'i sezai karakoc 'u veya cahit zarifoglu 'nu fazla bilmezler. islamiyetin her türlü sistemden daha üstün olduğunu düşünürler. her türlü "beşeri" düşünce sistemini cebinden çıkaracağını söylerler. sigara içerler, arada bir içki içenleri bile vardır. " tüm koministlerin amına koyim" derler. islam devletinin kurulması gerektiğine inanırlar, "zaten kuranda da böyle yazmaktadır." abd, israil ile ilgili komplo teorilerini bilirler. ama daha fazlasını bilmezler. onlara miras kalan islam, her şey için yeterlidir. ama uygulamazlar. "bir uygulansa..." neler olacaktır neler.. müslüman bir toplumda doğdukları ve yaşadıkları için avrupa, amerika, uzak doğuda doğan gavurlara nisbeten çok ballı olduklarını inanırlar.

  sosyal demokrat islamcılar:

  çok sevdiğim bir tür olan bu grup "islama siyaset alet edilmesinden" rahatsız olmaktadır. anneanneleri başörtülüdür. allah ile kul arasına bir de sosyal demokratların arasına gireni bir bulsalar bir güzel pataklayacaklardır. şaka bir yana nazik, tatlı insanlardır. (bkz: erdal inönü) müslüman olanları, aslen türkiyedeki 'din' anlayışına küsmüş ve islami hükümlerden soğumuştur. kopan ise zaten kopup ateist olmuştur. kendisini hala "müslüman" hisseden sosyal demokratlarda nüfus cüzdanlarındaki islamı keşfetmek yerine "islamcı" lara kafayı takmışlardır. yinede islamın "bilimsel" olmayan okumalardan sıyrılması, ortadoğudaki hakim islam ideolijisinden koparılmasını savunmaktadırlar. başörtüsünün ise kuranın bir emri olmadığını, yaşar nuri destekli savunmaktadırlar. aslında kanımca en çok araştırılması gereken müslümanlardandır bunlar.

  liberal islamcılar:

  bu kardeşlerimiz, islamın "modern" bir okumaya ihtiyacı olduğunu savunurlar. (bkz: mustafa erdoğan) kuranın devamlı "ey insanlar" diyerek bireyi esas aldığını, bireylere indiğini ve dolayısıyla insan üstü bir otoriteyi muhatap almadığını söylerler. müslümanların liberalleşmesini arzu ederler, böylece hem insanlar maruz kaldığı yasaklardan kurtulacak hemde türkiye liberal bir çizgi yakalayacaktır. hoş görü merkezli bir siyaset anlayışları vardır ama siyasi kısımda bu ittifak kolay olsa bile ekonomik algılayış açısından bu birliktelik zordur. liberal islamcı tipinin yanı sıra islamcı liberal olanı da vardır, daha bir şekerdir. (bkz: mehmet aydın)

  "müslüman olmam neyi gerektirir" diyen islamcı tipi:

  bu arkadaşlar önemli arkadaşlardır, çünkü siyasi tartışmalarda kıstas alınması gereken kişiler bunlardır.çünkü bunlar- her ne kadar anneden babadan kalanda olsa- bilinçli bir sorgulamayla bu dini içselleştirmişlerdir. kendi çaplarında tutarlı olmak zorunda olduklarını hissederler ve yine kendi algılayışlarına göre "müslüman olmam neyi gerektirir?" diye sorarlar. ve bu soru merkezli yaşarlar. çünkü islamiyetin, uhrevi yanı bir yana dünyevi biçimleri de kolaçan ettiğini kapsayıcı ve hükmedici emirlerinin olduğunun farkındadırlar. siyasi mukayeselerde kobay olması gereken "müslüman" tipleri bunlardır. çünkü bu arkadaşlar, iç sorgulamalarını yapmış ve islamı bir "gelenek" gibi değil, bir "inanç" olarak zihinlerine oturtmuşlardır."müslümanlık nedir?" muhabbetlerinde bu insanlar kıstas alınmazsa ortaya bir çok yanlış anlaşılma çıkar. 'lan müslümanlar ramazanda oruç tutmayanları dövüyolar', 'herife bak müslümanım diyor, namaz kılmıyo, karı kıza bakıyo, alemlere akıyor' derken çekirdek yiyici yahut şekilsel islamcıları değil bu son kategoriyi dikkate almak gerekir. tıp ki tişörtlere indirgenen bir sosyalizm olarak che guevara tişörtlü çocuğu değilde "sosyalizm"i adam gibi savunan birilerini bulmak gerektiği gibi. bilmem kaç asırlık köklü bir din olan islamın da elbette bir çok dalı budağı, gelenekseli kılı yünü olacaktır. müslüman olmam onu değil bunu gerektirir " diyenler de mutlaka olacaktır. önemli olan bu kolların birbirine -hatta farklı düşünen herkese- "orospu çocuğu" gözüyle bakmamasıdır.

  rusen cakir fatihten bildirdi.

  (bkz: copy paste değil alinteri)
 • kolu kırılır yeni içinde tür bir capon.
  (bkz: tabii kanyak)
 • bbc, cnn ve sair haber kanallarında geçen islamist tabirinin türkçesidir.
  anlamsızlık kelimenin orijinalinden kaynaklanmaktadır.
 • bazıları için varlığın merkeziyetçi tutumudur efendim.

  ismet özel ile yapılan bir mülakattan:

  - islamcı mısınız?

  i.ö. : hem de nasıl!
 • önce böl, sonra birbirine düşür, sonra da afiyet olsun* prensibi ile çalışanların kullanmamızı sağladığı ayrılıkçı söylem kelimelerinden. bunlardan ve bunları kullananlardan daha çooook var.

  (ara: *ci)
  (ara: *cu)

  niye ortak paydalarımıza bakmıyoruz?
  niye hep farklılıklarımızı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz?
  farkımız mı daha çok*, ortak paydamız mı?
  gibi soruları akla getiren kelime.

  iç ses: aslında yukarıdaki sorular bile biraz ayrılıkçı duruyor. buradaki çoğul ekleri bireysel anlamda, yoksa sınıfsal ya da ayrı ayrı insan kümelerini ifade etmek için kullanılan çoğul eklerinden değil.

  siboreta'dan gelen bir mesaj, eklemek isterim.

  selamlar,

  bu genelde şöyle olur belki de..

  kişi toplumsal farklılığını-ayrımını kullanarak toplumun diğer fertlerinden kendini ayırır. çünkü başka şeyler istiyor ve düşünüyordur.
  bu ayrılan kişiyi de, toplum savunduğu fikirlerin ve kendini ifade ettiği görüşlerin adıyla anar. yine de, faşist kelimesi kullanılmaz mesela, türkiye de muğlak bir tanımdır kendisi..
  beri yandan islamcı kullanılır, çünkü bu tanımı üstüne alınanlar vardır, gibi..

  yaftaların oluşmasında yaftanın yapıştığı kişinin etkisi büyüktür demek istiyorum kısaca.
  saygılar..
 • her anlamda islam'ı "satan"lara verilen isimlerden biri.

  anahtar kelimeler: her, satan.
 • görülen o ki karşılaştığımız başlıkların/ kavramların altını kendi tasavvur ve çağrışımlarımızla doldurmaktan kendimizi alamıyoruz. bu noktada sözü "bir bilene" bırakmaktan yanayım.
  abdurrahman arslan'ın yazısının tamamı burada;

  http://www.iktibas.info/…2003/nisan/sorusturma3.htm

  okumaya üşenenler içinse nacizane bir özet geçelim;

  islamcı(lık);

  * müslümanca bir hayatı bizzat yaşayarak inşa etmek isteyen bir "özne"yi temsil eder. (..) şunu anlamamız gerekiyor; artık günümüzdeki "müslümanın" ameli/faaliyeti ile "islami olan" arasında ciddi bir kopuş yaşanmaktadır. bu yüzden müslümanın her düşünüp yaptığı "islamcılık" kategorisine girmez.
  bugün bizim küreselleşen dünyayı da, müslümanların tecrübe ettiği siyaseti de nasıl bir zihniyetle okumaya tabi tuttuğumuz, meselenin esasını teşkil etmekte.

  * bir kimlik olmaktan çok, bir itiraz olma özelliği taşır.

  * islamı iktidarsızlaştırmak isteyen günümüz dünyasında, kendini sadece ibadetle sınırlandırmayan müslümana işaret eder durumdadır.

  * elbette ki islamı entelektüel düzlemde kendine uğraş alanı edinmiş "elit" bir kesimi ifade etmez. buna karşın eğer islam belirli bir kesim tarafından kendileri için uğraş alanı, gündemde kalmanın imkanı ve iktisadi getirinin nesnesi haline getirilmişse, buna islamcılıktan çok, "islamologluk" demek daha uygun düşecektir.

  * müslüman ve/veya muttaki kavramları bunu karşılamaktadır denirse, elbette ki buna itiraz etmek mümkün değil. ancak bu durumda müslüman/muttakinin anlaşılmasındaki siyasal boyutun "imkanını" ve "nasıllığını" tahlil etmek gerekiyor.

  * müslümanların modern dünya karşısında yeniden bir "özne" haline gelmesi meselesiyle ilgilidir

  bana da öyle geliyor...