şükela:  tümü | bugün
 • tarihcilerin hatasidir. 1400 sene sonra yasayacak lavuklara savas begendirmek zorunda olduklarini unutarak rakamlari sisirme geregini goz ardi etmislerdir.
 • öyle mahalle kavgalarıdır ki bunlar dört halife döneminde doğu ucu umman denizine, kuzey ucu hazar denizine, batıda fas'a kadar; emeviler döneminde ispanya'dan aral gölüne kadar yayılmalarına olanak sağlamıştır. o dönemdeki savaşların marjinal faydaları hayli yüksekmiş anlaşılan.
 • bu olayın mantıklı sayabileceğimiz bir sebebi var: nüfus yoğunluğu. çin, hindistan ve avrupa tarihin en eski dönemlerinden beri yeryüzünün en verimli ve en yoğun popülasyonlu topraklarıydılar. arabistan ise hicaz dışında çok da verimli bir yer değildi. ayrıca şunu çok iyi biliyoruz ki göçebe toplumlar yaşamak için yerleşik toplumlardan daha çok alana ihtiyaç duyarlar*.

  eğer savaşın büyüklüğünü saf insan sayısına değil de savaşan sayısı/nüfus'a oranlarsak yani mesela 100 kişilik bir grubun 20sinin savaştığı bir olay onlar için ölüm kalım mücadelesi olmuş olmalı dersek yukarıda adı geçen olaylara savaş dememiz biraz daha kolay olur.

  gelelim ölü konusuna: her kültürün savaşta amacı öldürmektir gibi buram buram vahşilik kokan yaygın bir yanlış inanış var. araplar veya aztekler gibi kültürlerde savaşta öldürmek değil esir almak daha makbul olduğu için ölü rakamları daha az olmuş olabilir.

  bunun dışında islam devleti büyüdükçe yaptığı savaşların da büyüdüğünü hatırlatmak gerekir. daha 4 halife döneminde yapılan yarmuk savaşında 25000 kişilik arap ordusu 80000 kişilik bizans ordusunu ağır yenmiş, kaçan bizans ordusunun nehirle araplar arasında kalması yüzünden 50000den fazla insan ölmüştür.
 • fikir cok guzel ama fazlasiyla subjektif. aslinda olmayan seyin varmis gibi gosterilmesinden cok varolan bir seyin abartilarak sunulmasi, zaferin taclandirilmasi durumu da var. ama bunu herkes yapiyor. tarihciler de ona gore tarihi degerlendirir. bu cok bilinen bir gercek. simdi sapla samani ayirmak uzere soyle bir bakalim.

  benî kurayza savasi: yahudileri kilictan geciriyorsun. buna kim savas diyebilir? hangi devlet hangi devletle kapisiyor da savas oluyor?
  hendek savasi: tamamen defansif ve bezdirme amacli bir zaman kazanma stratejisi. savas denemeyebilir *

  tamam bunlar savas degil bence de ama bedr ve uhud'a sirf az olu mevcudiyeti var diye mahalle kavgasi saymak fazlasiyla hafife almak olur..

  tarafsiz sayilabilecek bir kaynaga bakacak olursak,
  http://en.wikipedia.org/wiki/battle_of_badr wikipedia'da strength'i dusuk bir savas olarak gecmis olsa da yine de "battle" diyor "conflict" demiyor
  http://en.wikipedia.org/wiki/battle_of_uhud uhud savasi da oyle

  zaten bir savasin savas olmasi icin gogus goguse girisip kayip vermeye de gerek yok. savas taktiksel bir olaydir. adam bicmek degildir.

  butun bu soylediklerim hadi mambo cambo olsun... tek kalemde gecelim de...

  2 tane sehir devlet arasindaki savaslari cin, pers, roma ve kartacalilarin savaslariyla karsilastirirsan saglam kufur yersin o ayri...
  o yuzden karsilastirma yapmak icin belki de yunan sehir devletlerinin savaslarini incelemek gerekir..
 • mücadelelerin neticelerine bakarak yapılan bir adlandırma olma ihtimali hayli yüksek.

  mesela bedir savaşı nın tam aksi şekilde neticelendiği varsayılacak olsa dünya tarihinde çok büyük bir değişim olacağı öngörülebilir. çünkü bedir savaşı sonrasında dini ve siyasi bir ivme yakalayan islam'ın çok daha düşük hızla büyümesi veya büyüyememesi hatta yok olması bütün dünya tarihinin yeniden yazılmasını gerektirirdi. bu yönüyle mücadelelerin adlandırılmasından ve insani kayıplardan çok hangi şartlarda olduğu, ne gibi neticeler doğurduğu üzerinde durulması daha doğru olacaktır.
 • bize okullarda öğretildiği kadar çok kan dökülmeden islam dünyası büyümüş demenin önemi ne olaki? bize okullarda özellikle tarih derslerinde abartılmadan öğretilen ne varki? kan dökerekya da dökmeyerek, insan öldürerek ya da öldürmeyerek islam dinini yaydık diye çığırtkanlık yapılmasını da anlayamıyorum.
 • cahiliye dönemindeki kabilelerin zıvanadan çıkması sonucu zina olayı da artmıştır. dolayısıyla bu tür aksiyonlar mahalle kavgası veya savaş değildir. bunlar seviştir. taa o zamanlardan gelen ünlü bir sözdür savaşma seviş... *
 • mahalle baskısı yüzündendir.