• daha sonra türkiye piyasasina girerken "islam" isminden çekindikleri için kan-ak adini almistir. türkçede akan kan olarak geçiyor. bu adi almalarinin bir sebebi de almanlarin türkleri asagilama metotlarindan biri olan kanake lafina tepkidir. bu da amerikadaki nigger - nigga durumuna benzetilebilir.

civilization dersleri saolsun.
  • + islamic force hakkında tedaylı bilgi verebilirmisiniz nette bulduğum bilgiler tatmin etmiyor insanı şimdiden teşekkür ediyorum (kilicyakup)

- türkçe rap’le pek içli dışlı değilim ama hatırladığım kadarıyla ıslamic force 1986 civarında kreuzberg de kurulmuştu. grubun ismini berlin’deki hip-hop kültürüne yön veren rahmetli maxim vermişti. o dönem grupta boe b, dj cut em t ve dj derezon vardı. ilk single’ları 1992 yılında yayımlanmıştı. ”my melody” parçası türk motifleri kullanılan ilk rap parçası olarak tarihe geçmiştir, bir de o single’da ”ıstanbul” parçası vardı ama bunlar türkçe değil ingilizceydi. 1 yıl sonra da the whole world ıs your home diye bir ep yayımladılar. ”black hair” diye bir parça vardı barış manço sample’ı ile hazırlanan, o parçayı çok severdim hatta şimdi tekrar açıp dinleyesim geldi. o ep de dj derezon‘un scratch'leri müthişti, çok başarılı bir dj. derezon, ıslamic force'dan önce de aktifti, yanlış hatırlamıyorsam 80'li yılların sonlarında young guns diye bir grubu vardı… 90'ların ortalarında ıslamic force'a killa hakan ve nellie de katılmıştı, 1997 yılında mesaj isimli ilk ve tek albümleri çıktı. önceki single ve ep’den farklı olarak albümün tamamı türkçe’ydi ve türkçe sözlü rap’in mihenk taşlarından biridir bu albüm, 1-2 tanesi hariç hiçbir albüm mesaj'ın yanına bile yaklaşamaz. albümde bir de taner bahar diye biri vardı ama sanırım o grubun üyesi değil de konuk sanatçı olarak yer almıştı. mesaj albümünü aslında türkiye’de çıkartmak istemişlerdi ama grubun isminden dolayı bunu basacak ve yayımlayacak plak şirketi bulamamışlardı. mesaj albümünde nedense cartel'e karşı da göndermeler vardı. böyle bir başyapıttaki tek sorun buydu bence. türkçe sözlü rap'i tüm avrupa'ya ve türkiye'ye son derece güzel bir şekilde tanıtan bir oluşuma neden bu şekilde göndermeler yapmışlar anlamadım. aslında cartel oluşumunda başta ıslamic force da olacaktı ama aralarında bir anlaşmazlık olmuş, göndermelerin sebebi de bu olsa gerek, artık aralarında ne geçmiş orasını bilemiyorum. 2000'lerin başıydı sanırım boe b trafik kazası sonucu ölmüştü, ondan sonra grup dağıldı. killa hakan'ı zaten biliyorsundur birçok çalışması oldu. dj derezon'da hala aktif sanırım, ayrıca nellie ile evlenmişlerdi diye biliyorum.

dediğim gibi türkçe rap’i çok fazla bilmem, sadece en eskileri bilirim. ıslamic force hakkında hatırladıklarım bunlar, umarım yardımcı olmuşumdur.

kaynak:
    https://trueskoolhiphop.tumblr.com/…a-tedaylı-bilgi
  • zamanında quaxis ultima online sunucusunda kurduğum guilddi. bir süre staff'tan biri çekip "guild ismini değiştirmeniz gerekiyor" demişti. neden olduğunu pek anlayamadım ama sonuçta adam yetkili, adam kral. bende hoş görüyle karşıladım. guildin ismini power of iman yapmıştım. liseli ergen olmak böyle bir şey işte. ibret alın.
  • ilk türkçe rap yapan grup

(bkz: cnnturk turkish hiphop belgeseli)
  • 1986 yılında boe-b tarafından kurulan en eski türk rap grubudur.üyelere şöyledir; maxim,boe-b,dj derezon ve killa hakan(sonradan)
    grup,boe-b ölünce dağılmıştır.
  • önce baş kurucuları boe b 2000 yılında kalp krizinden daha sonra da maxim 2003 yılında bıçaklanarak ölmüştür.
  • 1986 yılında almanya'da kurulmuştur. boe b, maxim, killa hakan, dj derezon, nellie, dj cut em t grup üyeleridir.

single ve ep'ler
    my melody / ıstanbul (1992)
    the whole world ıs your home (1993)

albümler

mesaj (1997)
  • canlardır parçalarıyla zihnimde yeniden tazelenen efsane oldschool grup. boe b yani bülent ağabey ışıklar içinde yat.
  • grup üylerinden boe b'nin vefatıyla dağılmıştır.
  • grup altı kişiden oluşur:

boe b (bülent ipek)
    dj cut em t (taner bahar)
    dj derezon (thomas rüllich)
    killa hakan (hakan durmuş)
    maxim (atilla murat aydın)
    nellie (nellie rüllich)
hesabın var mı? giriş yap