şükela:  tümü | bugün
  • şöyle ki, kuranın içinde yazılanları sorgulamayacağım. her şeyin mantıklı olduğunu varsayarak olayın özüne inicem.

-allah var mı?
    var.
    -bize allah'ın olduğunu kim söylüyor?
    muhammed.
    -kuran kimin sözleri?
    allah'ın.
    -bunu bize kim söylüyor?
    muhammed.
    -kuran kimin aracılığıyla iniyor?
    cebrail.
    -bunu bize kim söylüyor?
    muhammed.

şöyle bir baktığımızda, allah'tan bahseden, peygamber olduğunu iddaa eden kişi muhammed, yani bütün o olaylara tanıklık etmiş tek kişi peygamberin kendisi. o dönemde doğa üstü şeylerin normal bir şeymiş gibi olması bilinçaltımıza öyle güzel işlenmiş ki, böyle bir şeyin olabilitesini hiç düşünmeden şıp diye inanıyoruz bütün hikayeye. ama ya muhammed gerçekten çok zeki normal bir insandıysa ve bütün halkın kendine tapması için böyle bir şey kurguladıysa? "halk zaten cahil, direk kendime allah dersem olmaz, şöyle şöyle diyim, araya da kendimi peygamber atayım, hem mütevazi olur, of efso fikir" demiş olamaz mı? kuran da çok ince düşünülmüş, muhammed'in kurgusunu destekler nitelikte kendi yazdığı bir belge olamaz mı? böyle düşününce içindeki şeyler her ne kadar mantıklı görünse de en başını düşününce cortluyor hikaye.

dün nihat hatipoğlu'nun bi sahur programına denk geldim. sorular hep " kuranı evimde nereye koymalıyım, silikon yaptırmak günah mı, namaz kılarken anam çağırsa gitmeli miyim?" şeklinde sorulardı. ben de bir soru yollamıştım, fakat sorgulayıcı tek bir soru yayınlanmadı doğal olarak. çünkü kendileri de cortluyor o noktada. adamlar bütün hikayeye inanmış, kuranı en yukarı rafa koyup daha çok sevap point kazanma derdinde. bu kurgu olabilitesi olayını bir sürü inançlı arkadaşıma sordum fakat mantıklı bir cevap alamadım, onlar da bu konuda emin değiller. dün gece farkına vardığım üzre nihat hatipoğlu da muhattapım değil. şu durumda beni ikna edecek bir kişi arıyorum suserlar. beni islam'a geri kazandırıp, bir sürü sevap point kazanacak o şanslı suser kim?