şükela:  tümü | bugün
 • islam v1.1

  -cenaze namazı kişi ölmeden önce kılınabilir hale getirilirdi. böylelikle hak helal etme zorunluluğu kaldırıldı.

  -cuma namazı 3 güne yayıldı. artık perşembe ve cumartesi günleri de kılınabilir.

  -ramazan davulcusu kaldırıldı. onun yerine elektronik uygulamalar ve alarmlar getirildi.

  -hadisler arası çıkan reklamlar azaltıldı. artık hadislerde click-bait kullanılması engellendi.

  -meshepler kaldırıldı. allah yolunda herkes bir olarak ortak güncelleme listesi sunuludu.

  - oruç artık sadece ramazan ayında değil kişinin kendine uygun biçtiği bir zaman diliminde yine 1 ay olarak uygulanacak.

  -yaz aylarında tutulan oruç ile kış aylarında tutulan oruclarin sevap pointsleri dengelendi. artik yaz oruçları 1.5 verirken kış oruçları 1 sp (sevap points) veriyor.

  -ıslamin şartı 5. yeni sürüm 5.1 beta olarak yayınlandı.

  buna göre
  -zekat vermek
  -hacca gitmek
  -namaz kılmak
  -oruç tutmak
  -kurban kesmek (e-kurban.kes hizmeti eklendi)

  böylelikle allah'ın size verdiği uzullari kaybetmeden bu şartı yerine getirebilmemiz sağlandı.

  -hatim dosyasının boyutu yeniden düzenlendi artık 550 mb yerine 210mb.

  - günlük 5 defa olan namaz 3 e düşürüldü.

  - sabah ve ikindi namazı kaldırıldı ancak sabah ve ikindi namazının rekatları yatsi, öğle ve aksama eklendi.

  -cihat kaldırıldı yerine siyasal islam getirildi.

  -4 büyük melek serbest kıyafete geçiş yaptı.

  - ergenlik yaşı 4+4+4+4+4+4+4 olarak erkeklerde 28 kızlarda 4×6 olarak 24e yükseltildi.

  -arafta kalanlara yeniden seçme ve yerleştirme olanağı sunuldu. (akysys).

  -cennete girme taban puanı düşürüldü.

  -cennete kadinlara olan vaatler yeniden güncellendi. artik nurilerin penis boyutunu kadınlar belirleyecek.

  -cehenneme girme taban puani yukseltilidi artik 1 ayakkabı kutusunun kat sayisi 0.1 ile çarpılıyor. gemicik kat sayısı değişmedi. bakara makara'nın kat sayısı eskiden 1.2 ile çarpılırken artık 2 ile çarpılıyor.

  -sadece ateistlere hizmet veren uçuşlar beta sürümü ile başlatıldı. uçaklarda bazı buglarin oluşumu güncellendi. glitchler eklendi. açıklama bir sonraki sürümde yayınlanacak.

  -evlilik yaşı dişi eşey hücresine düşürüldü. artık doğmasını beklemden evlenilebilinecek.

  -eşler arasi miras hakkındaki bug düzenlendi artik karısının eşyalarını da koca alacak.

  - gunah points ve sevap points yeniden düzenlendi.

  -günah alma düzenlendi artik fakirler para karşılığı zenginlerden günah alabilecek.

  -meleklerden köpek korkusu kaldırıldı artık köpek beslenen evlere melek girebilecek.

  -kafa karıştıran bütün hadisler kaldırıldı. yerine kitap düzenli araliklarla güncellenecek.

  -dinde zorlama yoktur maddesi yeniden düzenlendi buna göre herkes din eğitimine 3 yaşında başlayacak.

  -gp (günah points) sp (sevap points) eskiden kadınlarda 13 erkeklerde 15 yaşında başlıyordu. yeni düzenleme ile kadınlarda 11 erkeklerde 12 olarak güncellendi.

  -gp ve sp oranları değiştirildi. artık komşunun poşetlerini taşımak sp vermiyor.

  devam edecek...
 • mevrid-i nasda içtihada mesağ yoktur. konu hakkında nass (ayet) varsa ictihada gerek görülmeyen mecelle kanunudur. islam'ın güncellenmesinde ki maksat ictihadların güncellenmesidir nassın değil. tabii olandır. gel bunu şarlatanlara, din tacirlerine anlat işte.
 • son örneği bütün dinleri tek çatı altında toplayalım onun başında da ben olayım diyen zatı hatırlatan uygulama (bkz: ekber şah)

  "zaten islama ait olmayan şeyler öne sürülerek islama getirilmeye çalışılan güncellemeler" bağlamında olaya bakmak gerekiyor. suudi arabistan'daki gelişmelerin de bu güncelleme sevdasıyla ilişkin olduğu aşikar.

  bir iki aydır, hacılar hocalar bir anda 9 yaşında kızla evlenilebilir, asansörde halvet olmamak lazım, ananızın bacağından etkilenebilirsiniz aman dikkat minvalinde açıklamalar yapmaya başlamıştı. (bkz: 28 şubat)

  saolsun hayvana, damacanaya, çocuklara tecavüz eden dindar! insanımızın sayısı zaten bol olduğu için, bunlar da alışık olunandan daha fazla haber programlarını süslemeye başladı.

  en ilginç hamle ise devletin başından geldi, "14 asır evvel uygulanan şekliyle islam uygulanamazmış", kendisi anladığım kadarıyla "hz peygamber'in öğrettiği ve uyguladığı islam'dan daha iyisini ortaya koyabileceğini ve o islamın uygulanamayacağını söylüyor" ve bu iddia ortalıkta dolanan yobaz takımlarının pisliklerinin artmasından sonra ortaya atılıyor.

  bir kere belirtmek lazım allah resulü de islam da o yobaz takımının ifade etmek için yırtındığı islam anlayışından fersah fersah uzaktır. kendileri gibi olmayanları tekfir etmekten çekinmeyen bu aşağılık güruh anca "islamiyetin değiştirilip özünden, hadislerden uzaklaştırılmaya çalışılmasına sebep olma gibi bir misyon ifa edebilirdi, layıkıyla becerdiler"

  değiştirilmek istenen şeyleri dikkatlice izleyip görelim, çarşafı, burkayı, erken yaşta evlilik vb gibi şeyler için mi bir şeyler söyleyecekler ( ki ilk etapta öyle olacağını sanıyorum ) yoksa islamiyetin özü sayılabilecek hadislere, ehl-i sünnetin sahih hadislerle temellendirerek ortaya koyduğu inanç esaslarına da ilişecekler mi?

  içimden bir ses terörizmi, sapkınlığı islama mal etmeye çalışacaklarını ve islamın temel direklerine saldıracaklarını söylüyor, bop eşbakanının bakalım misyonu sadece sınırların değişmesinden mi ibaretmiş görelim.

  pek çok siyasi ve güncel konuda kendisine getirilen makul eleştrilerden bile ülkede demokrasi vs kalmadığından çekinerek geride durmuştum, isterse yedi sülalemi hapse atsın, islamın güncellenmesi mevzusunu, kendi tabanının pisliklerini islama mal etmeye kalkarak ve peygamber efendimizin getirdiği esasların geçerliliğini yitirdiğini kastederek hareket ederse asla susamam, susan inançlı insanlar da bu vebalin altından asla kalkamazlar.