şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genel olarak tüm dünyada, özel olarak da ülkemizde islam dini hakettiği saygıyı görmüyor. buna bir çok sebep sayabiliriz. özellikle ülkemiz için son çeyrek yüzyılda siyasal islamın hızla yayılması ve siyasilerin popülist tavırlarının en büyük destekçisi islam olmuştur. hatta imamlık müessesesi bile eski saygısını kaybetmekle birlikte artık “para ile namaz kıldıran, üçkağıtçı, iktidar borazancısı” gibi ithamların ana merkezi olmuştur.

  peki çözüm nedir?

  bence çözüm kısa dönemde “dinde rekabettir” bu argümandan kastım, diyanet işlerinin lağvedilmesi ve daha işlevsel bir yapının kurularak 4 temel dine aynı imkanları tanımasıdır. hatta islam dini hariç diğer dinlere pozitif ayrımcılık bile yapılabilir. onların ibadet evi açılması ve ibadet adamların statü durumlarına yardım edilebilir. ve artık insanlarımız farklı dinlerin de ne anlatmak istediğine kulak kabartıp belki de farklı dinlere yönelecektir.
  akın akın farklı dinlere geçiş. islam alimlerini harekete geçirecektir. artık saf ve katıksız islamın insanlara gösterilmesi sağlanacaktır. islam dinini kullarak hayatını idame ettiren kan emicilere artık itibar edilmeyecektir. islam kendi kendini temizleyecektir. açık oturumda farklı dinden insanlar medeni bir şekilde tartışabilecek, islam kendi içinde bilimsel bir açılım başlatacaktır.
  bu hoşgörü farklı ülkelerdeki dindar insanları türkiye’deki güven ortamına çekecektir. ibadet turizmi artacak, insanlararası güven inşaası daha hızlı ilerleyecektir.

  birşeyin tekeli varsa o şeyde ilerleme gösteremezsiniz. ama rakip varsa ilerlemek mecburiyetinde kalırsınız.