şükela:  tümü | bugün
 • bildiğim kadarıyla flemenkçe, ingilizce, türkçe ve arapça olmak üzere dört dilde eğitim veren islami üniversite. flash ile yapılmış mükemmel bir sitesi var. eğitim görmek için arapça bilmek ve/veya kuran'ı hatmetmiş olmak gibi önkoşulları var.

  sitedeki tarihçesi:
  islamiyet’in ve müslümanların hollanda’daki varlığı, sosyal ve tarihi bir vakıa niteliği taşımaktadır. 1960 yılından itibaren hollanda kanunları dahilinde müslümanlar kendi camilerini, vakıflarını ve diğer kuruluşlarını kurma yetkisine sahip olmuşlardır. anayasal haklara uygun olarak, hollanda hükumetinin mali destekleri çerçevesi ve hollanda eğitim sistemini düzenleyen kanunlar perspektifinde müslümanlar kısa bir süre içerisinde islam ilkokulları ve ortaokullarını kurdular. hollanda’da yaşayan müslümanların girişimleri neticesinde 1997 yılından itibaren iur, hollanda’da hizmet vermeye başladı. kısa bir süre içersinde, bir hollanda üniversitesi olarak iur, müslümanların hollanda toplumuna entelektüel bir katılımı olarak göze çarptı. hollanda toplumunda müslim ve gayri müslimlerin sosyal bir ihtiyacı konumunda bulunan iur ile ilgili olarak, kendilerini sorumlu birer vatandaşlar olarak telakki eden iur kurucularının ortak kanaati, iur’nin hollanda toplumundaki müslim ve gayri müslimler için sosyal bir ihtiyaç olduğu şeklindedir. şu an itibariyle hollanda’da 900.000’in üzerinde müslüman yaşamaktadır. iur, müslümanlar’ın sosyal ve dini ihtiyaçlarına cevap vermek için, temel eğitimini hollanda’da almış olan öğrenci adaylarına, imam ve manevi rehberlik eğitimi verebilecek bir konuma gelmiştir. hollanda’daki müslümanların büyük çoğunluğu göç neticesinde hollanda’ya gelip yerleştikleri için eğitim, iş, gelir ve sağlık gibi önemli sahalarda genelde avantajlı bir konumda değildirler. hollandalı müslümanlar, hollanda’da pasif bir konumda kalmaktan ziyade, kendi öz hakları ve yükümlülükleriyle hollanda toplumunda sorumlu hollanda vatandaşları olarak hareket etmeyi arzu etmektedirler. akademik eğitim ve araştırma vasıtasıyla iur, "hollanda toplumuna karşı sorumluluğunu hisseden müslüman olarak yaşamak" ilkesini kendisine hedef olarak seçmiştir.
  *
 • rektörü, islam hukuku profesörü ahmet akgündüz'dür. türkiye'de bu üniversiteden bahsederken nedense rotterdam değil de hollanda islam üniversitesi denir.
 • (bkz: medrese)
 • katholieke universiteit leuven gibi bir şey. arkadaşım ne alakası var dinle üniversite eğitiminin? yapmayın çocuklar...
 • dersane kivaminda bir okuldur, pardon kurumdur; akreditesi, arastimasi, yayini olmayan kendi capinda bir kurumdur. basindaki ahmet akgunduzun capindan siz hesap edin artik ne oldugunu.
 • derhal kapatılması ve rektörünün sınırdışı edilmesi gereken çağdışı kurum. avrupa değerleriyle çatışan bir yapının avrupa'da işi ne, gitsin pakistan'da açsın medresesini.
 • islamic university of europe veya türkçe avrupa islam üniversitesi olarak da bilinen 1997 yılında hollanda'da rotterdam kentinde kurulmuş bir üniversite. flamanca, türkçe ve arapça dillerinde eğitim veren yüksek öğretim kurumu, adından anlaşılabileceği üzere islam teolojisi temelli bir din ve felsefe üniversitesidir.

  web sitesi - http://www.iue-edu.nl/tr/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/…c_university_of_rotterdam
 • ahmet akgündüz ün rektör olduğu üniversiye hollanda yargısı yolsuzluk operasyonu düzenlemiştir. 3 kişi gözaltına alınmıştır.

  (bkz: ahmet akgündüz)

  hollanda da vergi kaçırma nerdeyse adam öldürmeden bile fazla cezası vardır.