şükela:  tümü | bugün
 • özellikle 11 eylülden sonra pörtleyen, daha önceki aşırı sağ eğilimleri bünyesinde birleştiren durum. avrupa ülkeleri yabancı düşmanlıklarının* en önemli öznesi olan müslümanlardan korkadursunlar, bu konuda geliştirdikleri yöntemler şimdilik kendi kendine uygulanan islamofobi gibi olmamaktadır.* ama, bu bağlamda, avrupa ve amerikadaki islamofobik atılımın (!) orta vadede gözlenen enteresan sonuçları da olmamış değildir. islam'ı kendileri de potansiyel düşman olarak gören ve müslüman kültürlerden gelen çeşitli yazar/düşünür taifesinin düşünceleri aksi yöne kayarken, oriana fallaci gibilerin de tavrının ne yönde olduğu ayan beyan ortaya çıkmıştır.*
 • ortaokul yıllarımda arkadaşımla öğlen arasında gezerken karşımıza birden şalvarlı sarıklı asalı dev sakallı bi molla çıktı.biz tabii irkildik irkildiğimizi gören adamın bize söölediği şey:

  evladım müslümandan korkulurmu....

  e amca be gandalf gibi çıkarsan karşıma tabii irkilirim bi anda
 • ne yazik ki politik islamla beraber canim memleketimin en onemli sorunlarindan birine donusturulen tesetture, islam kisvesi altinda sunulan bagnaz yaptirimlara, hurafelere karsi cikan insanlarin hakli tepkisi ile karisitirilan kavramdir. politik islama, islamda bahsi gecen kavramlarin islamin felsefesine aykiri bir sekilde bazi cikar gruplarinca carpitilmasi durumuna karsi olan bireyler islamfobik olarak nitelendirilir. oysa fobik olarak nitelendirilen kimselerin cogunun ne baskalarinin inanclari ne de yasam tarzlari ile sorunlari vardir, onlara ya da bana ters gelen, tepki vermememize neden olan sey hurafelerin tabana yayilarak genellestirilme cabasinin ozgurluklerin ilerisinde saygisizca yapilmasi ve bu carpik yasam biciminin bilincsiz, cahil halka islam diye yutturulmasidir. oysa bahsi gecen kavramlarin islamla ilgisi yoktur. sadece birilerinin politik ivme kazanma araclarindan baska bir sey degildir.
 • londra'da metro ve otobüslerde patlatilan bombalar sonucu
  su anda büyük britanya'da yasanan fenomen.
  bir fasli ödürülmüs.
  sag kalanlar taciz edilmekteymis.
  tessetürü birakanlar bile olmus.
 • bende olan bi şey.
 • (bkz: yeşil elma)
 • gençlik üzerindeki sonuçları için;
  (bkz: http://eycb.coe.int/…ort/islamophobia final eng.pdf)
 • http://vids.myspace.com/…ividual&videoid=2015339461

  burda büyük britanyalı bir islamofobik var. sanırım islam hakkında sadece bu tür şeyler biliyor oldukları için islamofobik oluyorlar. işte ne bileyim, hardkor islamcıların nedense daha çabuk eften püften şeylerden aşağılanmış hissettikleri, tanrıya çabucak ulaşmak için kendilerini yakmaktan çekinmemeleri, bekaret manyaklığı ve bacısına bakıldı diye işlenen cinayetler filan felan. adam biraz yanlı yalnız, sanki tek evrensel din islammış gibi konuşuyor, ama sonunda da ekliyor diğer dinlere de prim vermiyorum diye.

  sikimin ötesine göndereceklere hemen ekleyeyim, gevurun islamofobisi böyle bir şey diyorum. islam onu, şunu bunu anlatıyor demiyorum. adamlar bildiğin korkuyorlarmış. korktuklarını biliyorduk da, fobisi acayip geldi şimdi.
 • (bkz: culture talk)