şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gavurun wettability dediği, kompozit malzeme üretiminin kilit noktalarından birisi ıslanabilirlik. ortaya çıkacak nihai ürünün özellikleri büyük ölçüde buna bağlı. kısaca sıvının katı bir yüzey ile temas kurabilme becerisi, demiş vikipedia ıslanma başlığında ancak "ıslanabilirlik" ya da "ıslatılabilirlik" biraz daha farklı bir şey. ergiyik bir metal malzemenin içine takviye malzemesini atıyorsun, amacın matris+takviye ile daha iyi özellikli bir malzeme oluşturmak. döküm sonucunda görüyorsunki partiküller ıslanmamış ve yeni yapı oluşmamış. matrisin fiberleri ya da partikülleri ıslatıp kavraması için çeşitli işlemler yapılır. bunlar alaşım ilavesi ya da takviye partikülleri ısıl işlem yapılması vs.

    katı yüzey özelliklerine de bağlı. ayrıca zamana ve sıcaklığa göre de değişiyor.

    şekille anlatmak gerekirse, şuradaki damlanın yüzeyle yaptığı açıya göre değişiyor ıslanabilirlik; http://upload.wikimedia.org/…l_on_brass_surface.jpg
  • özetle bir sıvının katı bir malzeme üzerinde yayılabilme kabiliyeti denilebilir. zemin ile sıvı damlası arasındağı teğetin açısı 90 dereceden büyükse ıslatma yoktur ama açı 90 dereceden küçük ise ıslatma vardır.
    https://ittakes30.files.wordpress.com/…tability.jpg