şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: boris karloff)
  • 1993 yılında çıkmış fps, adventure oyun, platformu dos'tur, hala dosbox ile güncel pc'lerde çalışır.*

oyun ıssız bir adaya düşen uçak ile başlar, uçağın düştüğü ada da zombilerle dolu olmasın mıymış, ibret için abandonware edilmiştir, ibret için oynatılmalıdır.
  • rachmaninoff'un si minör prelüdünde olduğu gibi yine arnold böcklin'nin bir tablosundan esinlenerek bestelediği etkileyici senfonik şiiri (bkz: rahmaninov si minör prelüd). ortalama süresi 20-25 dakika arasındadır. geç-romantik dönem nasıl bir dönemdir diye merak edenlere bu nadide eseri dinlemelerini öneriyorum.

esinlenen tablo da buradan görülebilir:

http://upload.wikimedia.org/…ead,_third_version.jpg
  • ne kadar kötü bir oyun olduğunu görebilmek için gerekli olan videolar youtube'da mevcuttur.
  • rahmaninov'un böcklin'in resminden esinlenerek oluşturduğu bestesidir.
    söz konusu resim şudur;
    http://2.bp.blogspot.com/…_isola_morti_iii_blog.jpg
  • 1945 tarihli val lewton filmi.
    ve tabii ki bir boris karloff filmi.

drama | horror | mystery

1912 balkan savaşı sırasında yunanistan'da geçen, aynı adaya farklı sebeplerle yolu düşmüş kişiler üzerinden savaşın insanlar üzerindeki farklı psikolojik etkilerini kendi janrı içinde anlatan film. evet düşman biziz ama küçük görme veya kahpe osmanlı gibi bir durum yok. zaten adımız hiç geçmiyor. çünkü bir savaş filmi değil. bakın yukarıda yazdım türünü, hem de imdb tarzı ile. aferin bana.

filmdeki ada, hepimizin bildiği aynı isimli meşhur tablo (filmi izleyene kadar haberi yoktu) esas alınarak hazırlanmış. özellikle adanın uzaktan görünümü tablo ile birebir aynı. rahmaninov'un yine aynı tabloyu karşısına alıp bestelediği söylenen senfoni, filmde kullanılmamış. eminim onlar da kullanmak istemişlerdir ama lewton düşük bütçeli filmlerin yapımcısı sonuçta. tablonun beni çok etkilediğini belirtmeden edemeyeceğim. pek çok illüstrasyonu var ama ben bir tanesini gözüme kestirdim ve evde güzel bir yer ayırdım kendisine, mülteci şarlo'ya arkadaş.
  • rachmaninoff, 1907 yılında fenerbahçe kulübü kurulmadan hemen önce (tahminen?!) paris'te, resmin siyah-beyaz bir kopyasını (fotoğraf) görür ve etkilenir. ülkesine döndüğünde aynı isimde bir beste yapar.

daha sonra resmin -renkli olan- orijinalini gördüğünde hayal kırıklığına uğrar. çünkü o, resmin siyah-beyaz halinden etkilenmiş ve bestesini bu duyguyla ortaya çıkarmıştır.

fenerbahçe ise bildiğiniz gibi... bu olayla hiçbir ilgisi yok.