şükela:  tümü | bugün soru sor
  • görünce sebepsiz yere hüzünlendiğim durumdur. hele arabanın içerisinde aile varsa hüznüm daha da katmerlenir. babanın çaresizce kontağı elli kez çevirmesi, annenin hem utanıp hem de eşine çaktırmamaya çalışarak destek olmaya çalışması, çocuklar çok küçük ise eğlenceye vuruyorlar ama ergen ve üst yaşların gözlerini kaçırarak yere bakması beni çok hüzünlendiriyor.

not: benzini bittiği için yolda kalan apaçi şahin arabaları bunların dışındadır.
    notun içinde not: şahin kullanan aileler değil, şahin kullanan apaçilere lafım.
  • gariban arabası diye tanımladığımız arabalara eski hurda arabalar giriyorsa dahil olduğum olaydır. yıllar evvel ford taunus ile u çekerken arabanın sağ lastiği jantıyla beraber yola fırlamıştı. iki şeridin ortasında kalakalmıştım.
  • genelde toros, broadway ve eski model opel türevi araçlar olsa da üzer.

öğrencilik yıllarından sonra ilk arabamı aldığımda 2003 opel corsa 1.7 dti az mı yolda kaldım, sanayilerde sabahladım. hele bu eski model araçların hararet yapanı, conta yakanı yok mu? allah kolaylık versin derim o insanlara ailelere.

ama sadece broadway'ler, toros'lar mı? yeni model opel'ler, 2000 öncesi vw'lar hatta bazen yeni model peugeot'lar da görüyorum. ülkemizdeki alman fetişine girmeyeceğim ama eski model araba alacaksan japon'dan şaşmayacaksın. illa alman diyorsan da temiz kullanılmış mercedes, bmw.

cogu zaman yolda kalan araçları incelerim, modeline markasına bakarım. gözlerim sonucunda toros, broadway, taunus gibi çok eski araçları geçersem, en çok yolda kalan araçlar genelde opel'ler ve 4 nesil önceki megane, clio ve otoban faresi diye tabir ettiğimiz 1 ve 2. nesil peugeot 206'lar. oluyor.
  • güzel yorumlanmış hüzün silsilesi.
  • adı üstünde gariban arabası; yolda da kalır, arıza da yapar kimse de tuhaf karşılamaz.

asıl hüzün verici olan ücra yerde yolda kalan zengin arabasıdır. ne çekici bulabilirsin, ne de doğru düzgün usta.

kaldım oradan biliyorum. güç bela çekici bulup kasabanın sanayisine çektim arabayı, tam çekiciden indirirken toros’unu tamire getiren bir dayı yanıma gelip: vay bee bu arabalar da mı biniyormuş çekiciye?
    dedi.
    lan yarak kafası dayı! çekiciler zaten bu arabalar için. sizin arabalar arıza yapınca halatla traktörün arkasına bağlayıp çeke çeke götürüyorsunuz tamire.
  • 2003 model arabaya gariban arabası denilen bir başlık olmuş, nerden baksanız 20 bin lira gariban arabası.