şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malumunuz istanbul üniversitesi'nin bölüneceği haberlerini duymuşsunuzdur. biz de bunun mağdurlarından birisi olarak buna karşı dur demek istiyoruz! diğer fakültelerin de kendi içerisinde sesini duyurma çalışmaları var. aynı şekilde bizim de öyle. o yüzden istanbul üniversite'sine ve ayrıca bölünen diğer üniversitelere sizlerin desteğinizi bekliyoruz.

  işletme fakültesi öğrencileri olarak aşağıdaki sebeplerden dolayı, işletme fakülte'sinin istanbul üniversite'sinde kalmasını ve ayrılmamasını talep etmekteyiz, istiyoruz! bu süreçte de sizlerden desteğinizi bekliyoruz. sosyal medya'da #istanbulisletmemarkadır etiketleriyle paylaşım yaparsanız, bize çok büyük bir yardımda bulunmuş olursunuz. dediğimiz gibi desteklerinizi bekliyoruz.

  change.org imza linki: buyurunuz.

  not: bu entry kendini güncelleyecektir. bir de unutmadan; #fakultemedokunma

  istanbul üniversitesi işletme fakültesi, istanbul üniversitesi bünyesinden koparılmamalıdır.
  çünkü;
  1. fakültemiz, türkiye’nin ilk işletme fakültesidir.
  2. fakültemiz, farklı kültürel iklimlerden gelen öğrencilerin yönetici ve girişimci yeteneklerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek için tasarlanmış kaliteli akademik programlar sunulmaktadır.
  3. fakültemiz, iş dünyasının ihtiyaçlarını anlayarak yenilikçi işletme araştırmaları yürüten ve yaygınlaştıran öncü bir kurumdur.
  4. fakültemizin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren işletme iktisadı enstitüsü, sadece türkiye’nin değil doğu avrupa ve doğu akdeniz havzası’nın lisansüstü işletme eğitimi veren ilk kurumudur (1954). bu kurum halen kaliteli yüksek lisans programlarını sürdürmektedir.
  5. fakültemizin, devlet üniversitelerine bağlı diğer işletme okulları arasında aacsb akreditasyonuna sahip tek fakültedir. aascb akreditasyonu, dünyada, işletme alanındaki eğitim kurumları için en önemli kalite göstergesi sayılmaktadır.
  6. istanbul üniversitesi işletme fakültesi “istanbul işletme” adı ile türkiye’de ve uluslarası alanda markalaşmış bir kurumdur.
  7. “istanbul işletme” markası türkiye’ye hizmet etmek için yarışan pek çok bilim insanı, iş adamı ve alanlarında başarılara imza atmış birçok değer yetiştirmiştir.
  8. “istanbul işletme’nin” istanbul üniversitesi’nden kopartılıp başka bir üniversiteye bağlanması ve tüm geçmişinden, kimliğinden koparılması her şeyden önce ülkemiz için büyük bir övünç kaynağı olan milli bir değeri yok etmektir.
 • amaç ne gerçekten anlamıyorum. tarihi bir okulun köklü fakültelerini bünyesinden ayırmak tam anlamıyla akıl tutulmasından başka bir şey değil. gelenek, birikim, tarih, emek... demek ki hiçbirinin önemi yok artık. öğrenci sayısı fazla ise okulun -ki bence de fazla- bu sorun bölümlerin kontenjanları azaltarak çözülür. böylece öğrenci profilinin de kalitesi artmış olur. zaten son yıllarda iyice dibe vurmuştu öğrenci profili okulun. gerçekten sinirden ne diyeceğimi bilemiyorum. öğrencisi, akademisyeni, mezunu, çalışanları herkesin karşı çıkması gerekiyor bu karara. sadece işletme fakültesi için değil, bütün üniversite için.
 • üniversitelerin, hantallaşmış yapısını hızlandırmak adına başarılı bulduğum durum. her üniversitenin senatosu, yönetim kurulu, fakülteleri, fakültelerin yönetim kurulları ve kurulları vs vs. yüzlerce kalem alanı var. bu alanların her biri ayrı zaman demek her biri ayrı bütçe ayrı kararlar demek. bu, yapıyı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz. avrupa eğitim sistemi de üniversiteleri minimal seviyeye getirip maximum verim alma üzerinedir. üniversiteleri bölümle büyütmek mantıklı olmadığı gibi o üniversiteyi köklü yapmaz, ayrılması da ayrılan bölümü yüksek lise seviyesine çekmez.

  bizim gençlerin anlamadığı konu şu, ben istanbul üniversitesine girdim diplomamda x üniversitesi mi yazacak? hayır canım kardeşim, istanbul üniversitesi girişliysen diplomanda yine istanbul üniversitesi yazacak. ayrıca bölümün ayrılması bölümün kalitesini de düşürmeyecek.

  olaya educational background reklamcılığıyla bakmayınız. muhalefet etmek için de muhalefet etmeyiniz. güzel bir iş bu.
 • istanbul üniversitesi’nden ayrılması planlanan diğer fakültelerde olduğu gibi saçma bir karardır. en kısa sürede bu yanlıştan dönülür de ülkenin marka eğitim kurumlarına verilecek zarar engellenir umarım.
 • bir üniversite fakültesini itibarsızlaştırma çabasından başka bir şey değildir.
 • endüstri ürünleri ve iç mimarlık bölümlerinden yetenek sınavı kalkarken kimsenin sesi çıkmadı. istanbul üniversitesi'nin bu durumuna samimi olarak üzüldüm ama artık üniversitelere destek vermek gibi bir gayem yok. bir çok insanın da olmayacaktır. bütün yönetimi akp'li olan devlet üniversiteleri kendi seslerini kesmiştir, artık savaşmanın bir yolu yok. biz de doldurduk change org kampanyasını ama bir işe yaramadı. bundan sonra çocuklarınızı yurt dışında okutmaya bakın.
 • son yaşanan gelişmelerden sonra işletme fakülte'sinin istanbul üniversitesi bünyesinde kalacağı kararı kesinleşmiştir(fakat biz yine de iş resmiyete dökülene kadar sevinmeyelim). cuma günü resmi olarak karar açıklanacak fakat üniversitenin bölüneceği kesinleşti gibi. yani bazı fakülteler kalacak bazı fakülteler yeni açılacak olan istanbul cerrahpaşa üniversitesi'ne -artık adı ne olacaksa oraya- aktarılacak. hala üniversitenin bölünmemesi için çalışmalar sürüyor o yüzden umudu kaybetmemek lazım. sosyal medyadan #istanbulüniversitesi bölünemez hashtag'i ile paylaşımlar yaparsanız katkıda bulunursunuz. daha net bilgiler geldikçe buradan güncelleyeceğim. umarım herhangi bir bölünme olmaz.
 • kapatılsa daha hayırlı olmaz mı sorusunu akıllara getirendir.

  (bkz: işsizlik.avi)
 • işletme fakültesi mezunlar derneğinden ilgili açıklama geldi. işletme fakültesi istanbul üniversitesi'nde kaldı. daha fazlası için tıklayınız