şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 20 yildir hala neye yaradigi, ne is yapabildigi, ne formasyonu oldugu cahil yoneticiler tarafindan anlasilamamis meslek dali... ogrencisinin de ogretmeninin de en buyuk acisi..
 • işletmecilik midir mühendislik midir belli olmayan meslek türü
 • itu'nun isletme acmasi icin yapilan baskilar sonucu teknik universite karizmasini bozmamak icin "isletme muhendisligi" adi altinda actigi, endusturi muhendisligi ile %90 benzer derslerin uygulandigi bolum. ayrica isletme fakultesinden birine sordugum "ekonomi bolumu acilacak mi?" sorusuna "bir gun ekonomi muhendisligi acabiliriz" diye cevap verilmisti.
 • matematik mühendislği de bunların eseridir. ekonomi mühendisliğini de uluslararası ilişkiler mühendisliği, psikoloji mühendisliği, sosyoloji mühendisliğinin izlemesi olasıdır.
 • bana verilen tanim uyarinca bir firma icin degil de makro boyutta bir isletmenin minimum kaynak kullanimiyla optimum arti deger uretmesini amaclayan, ve bu ugurda alisilagelmisin ustunde isletme standartlari ve teknolojisi uretmek icun egitim veren bir muhendislik dali.

  misal bir kurumdan x is gucu ve girdiyle y ciktiyi zaman, mekan faydasini arttiracak sekilde yeniden bicimlendirecek sistemler kurmak gibi bir gorevleri var. isletme ici iletisim, kaynak dagilimi ve optimizasyonu gibi mevzularda kafa patlatiyorlar. yanilmiyorsam amerikada icad edilmis, kupler icinde calisma vesaire gibi optimum kurumluk yer kullanimi gibi isleri bu muhendisligin talebesi akil etmis, office space gibi filmlere konu saglamisdir.
 • isletme muhendisinin isletmeciden farki da sanirim isletmeci gibi mevcut standartlar uyarinca buyuyup kuculme egilimleri gosteren isletmeyi cekip cevirip idamesini saglamak degil de, bu isletmeyi olasi risklere karsi aksamayacak sekilde sistemler kurmak, isletmenin mevcut girdi uzerinden maksimum potansiyeline ulasmaktir.
 • işletme bölümleri dersleri ile birlikte temel mühendislik derslerinin de verildiği, bir uzmanlaşma sağlamayan (hangi bölümlerin sağladığı, ya da normal işletmelerin sağlayıp sağlamadığı da tartışmaya açık tabii) ama kafası işletmecilerden açık ara daha fazla matematik basan öğrencileri alıp biçok şeyi gösteren, sonra da alın iş hayatında ya da master yaparken bunların birinde uzmanlaşın diyen bölüm. şimdilik sadece itü'de var..
 • endüstri mühendisliği tandanslı işletme.
 • endüstri mühendisligiyle ilgi ve alakasi üretim planlama dersi disinda sifir olan, itu'nün macka'daki bölümü. tanim olarak; is yasamindaki yenilikleri teknik ve teorik yanlariyla analiz edebilen ve modern teknikleri pratige gecirebilen, teknik formasyona sahip bireylerin yetistirildigi mühendislik. ne oldugunu aciklayamayanlardan farkli olarak, bugün itibariyle mezun olmaktan sevinc duydugum bölüm.
 • sondaki mühendislik kelimesinin iğreti durduğu ve itü'nün en yakışıklı erkeklerinin okuduğu bölüm