şükela:  tümü | bugün
 • karlı bir şirketi ele alırsak, işletme sermayesi negatifse şirketin operasyonlarını döndürecek parası vardır, finansman ihtiyacı yoktur şeklinde de yorumlanabilir.

  mesela basit bir şirket düşünelim. alacaklarını 30 günde topluyor ve tedarikçilere 3 ay içinde ödeme yapması gerekiyor. 30. gündeki işletme sermayesine bakacak olursak negatif çıkacaktır (kısa vadeli borçları > kısa vadeli alacakları). lakin, 30. gün itibariyle cebine 2 ay sonra ödeyeceği borçları için nakit girmiş oluyor. bu durumda operasyonlarını döndürecek sermayeyi elde etmiş oluyor. ve aslında işletme sermayesi negatif çıksa bile finansman ihtiyacı doğmamış oluyor.

  zararda olan bir şirkette bu durum geçerli olmaz tabii.
 • isletmenin bir yıl yada işletmenin normal faaliyet donemi içinde paraya cevrilecegi tahmin edilen varlıklardan olusan donen varlıklari toplami ile ayni sure içinde odenecek borclari içeren kısa vadeli borçlari toplami arasındaki farktan ibaret olup bu durum su formulle daha rahat gosterilebilir: isletme sermayesi = donen varliklar - kısa vadeli borclar .
 • (bkz: isf)
 • isletmenin normal calisma olanaklarini karsilamak icin gerekli varlik ve kaynak tutarini belirtir. uretim cikti miktari ile yakindan ilgilidir zira uretim miktari arttikca isletme sermayesi ihtiyaci da artacaktir.

  brut isletme sermayesi, donen varliklari ifade ederken, net isletme sermayesi donen varliklardan, kisa vadeli borclarin dusulmesiyle bulunur. donen varliklarin kisa vadeli borclardan yuksek olmasi isletmenin normal faaliyetlerini karsilamak icin borca ihtiyac duymadigini gosterir.

  ha tabi kimi zaman isletme sermayesi ihtiyaci karsilamak icin genelde kisa vadeli olmak uzere krediler alinabilir ama bunun degerlendirmesi sevgili bankaci arkadaslarin uzmanlik konusudur.
 • (bkz: nis)
 • negatifse (negatif diye bi şey yokmuş tabi), yani kısa vadeli borçlar dönen varlıkları aşıyorsa, aradaki fark net işletme (çalışma) sermayesi noksanı adını alırmış. (bkz: kısa vadeli borç ödeme güçlüğü)

  (bkz: cari oran)
 • isviçreli bilimadamları ve aksaraylı küçük esnafa göre işletmelerin yüzde 70 inin batma nedeni. işletme sermayesinin iyi yönetilmemesi durumunda pek çok pazar lideri güçlü firmanın bir anda çuvalladığı gözlemlenmiştir.
 • bir otomobil satın alıyorsanız, bu sabit sermayedir. ancak bu otomobile yakıt doldurup hareket ettiriyorsanız, doldurduğunuz yakıt, işletme sermayesidir. ne kadar otomobil çalışırsa yakıta yani işletme sermayesine ihtiyacı vardır.