şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir kebap çeşidi. patlıcana sarılı kuzu etinden yapılır...
  • eti tercihen incik eti olmalidir.. bu et dilimlenmis ve kizartilmis patlicanlarla bir bohca gibi sarilir ve tepeden bir kurdanla tutturulur. istenirse tepesine domates ve kizartilmis biber de konabilir.
  • gerçek adı istim kebabıdır diye biliyorum ben
  • en guzel yemeklerimizden birisidir, suyuna ekmek banmak da ayri bir zevktir. bu arada bu yemegin en guzel yenebilecegi lokantalarin basinda osmanli yemekleri uzerine yogunlasmis, haci salih, haci abdullah, haci baba gibi mekanlar gelmektedir.
  • kızarmış patlıcan dilimlerine sarılı kuşbaşı et veya köfte.
    http://img338.imageshack.us/…4/islimkebab305pr7.jpg
  • tavuk kıymasıyla yapılan modifiye versiyonu da oldukça lezzetli olan patlıcan yemeği. lezzetli olmasına rağmen yapımı zor, riskli bir yemek değil.. yiyiniz, yediriniz.

yapımı:
    *öncelikle patlıcanlar uzunlamasına kesilir ve tuzlanır, tuzlu suda yaklaşık 30dk bekletildikten sonra iyice durulanıp, pembeleşinceye kadar kızartılır. çok fazla kızartmamaya ve patlıcanları aşırı ince dilimlememeye özen gösterin, aksi takdirde çok sert olabiliyor. yemeğin daha hafif olması için; kızartılmış patlıcanları peçeteye yatırarak yağını alın.

*sonra patlıcanın içerisine kuşbaşı et, kuzu veya tavuk köfte mi ekleyeceğinize karar verin. köfte harcı hazırlarken; maydanoz, rendelenmiş soğan, sarmısak, bayatlamış ekmek( eğer evde bayatlamış ekmek yoksa galeta unu da kullanabilirsiniz), taze öğütülmüş karabiber, kimyon ve deniz tuzu kullanınız. ekmek içini fırında kurutup, mutfak robotunda çekebilir, ya da ufalayarakta katabilirsiniz. bazıları köfte harcına yumurtada ekliyor, ama ben genelde eklemiyorum. orası tamamen sizin damak tadınıza kalmış birşey.

* iki patlıcan dilimini x harfi olacak şekilde* üstüste yerleştirip; hazırlamış olduğunuz ceviz büyüklüğündeki köfteyi x'in tam ortasına yerleştiriyorsunuz. ve bohça şeklinde kapatıyorsunuz ve kürdanla tutturuyorsunuz. kürdanla tutturmadan önce üzerine yuvarlak bir dilim* domates ve sivri biber de eklemeyi ihmal etmeyin. şahsen kızartma işlemini pek sevmediğim için, köfteyi çiğ bir şekilde patlıcanların içerisine yerleştiriyorum. ama yerleştirmeden önce hafifçe kızartıp, patlıcanlı bohçaları öyle de hazırlayanlar az değil.

* bir borcam alıyorsunuz. eğer köfte harcınızın içerisine sarmısak katmamış iseniz, birkaç diş sarmısak ekliyorsunuz borcam zeminine. aynı zamanda kızartılmış çarliston biber de ekleyebilirsiniz.. hazırladığınız patlıcanlı köfteleri bir güzel yerleştiriyorsunuz.

* ayrı bir tencerede rendelenmiş/püre domates ve çok az biber salçasını biraz suyla (isteğe göre biraz da sıvı yağ- bana sorarsanız gerek yok) ısıtıyorsunuz. evde yeterince domates yoksa, salça da kullanabilrisiniz. sonra bu sosu borcama ilave ediyorsunuz (köfteler neredeyse suyun altında kalacak şekilde) (kızartmamıştık ya, güzel güzel bu sulu sos içerisinde pişmiş olurlar, eğer köfteleri kızartıp pişirmişseniz, sosunuza bu kadar su ilave etmenize gerek yok, ayrıca pişirme süreniz de daha az olacaktır)..

* daha önceden 200-220 dereceye ısıttığınız fırında yemeği bir güzel pisiriyorsunuz. yalnız borcamın üzerini folyo gibi birşeyle kaplarsanız daha iyi olur. aksi takdirde domates, biber ve patlıcan kıtır kıtır kıvama gelebilir. yanmasın, yumuşak kalırlarsa daha lezzetli olur.

* yemeğinizi servis ederken mutlaka maydanozla servis edin. üzerinde taze maydanozla** servis edilmeyen istim/islim* kebabı her daim eksiktir.

edit: patlıcan ve köfteyi kızartmadan kaçınmak için grill'de pişiren vatandaşlarda mevcut, ben denemedim ama deneyebilirsiniz.
  • bu yemeği yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve pratik bilgileri şöyle paylaşabilirim:

-öncelikle patlıcanları uzun ve ince almanızı tavsiye ederim. patlıcanları hiç ikiye bölmeden*, uzunlamasına boyuna dilimleyip kızarttığınızda; sadece iki dilim patlıcanla bir bohça yapabiliyorsunuz. patlıcanlar kısa olursa, iki dilimi birleştirmek suretiyle de aynı tad ve görüntü elde edilebilir ama daha uğraştırıcı olacaktır.

-patlıcanları çapraz bir şekilde koyup, içine et doldurup, sonra da bohça şeklinde kürdan ile kapama işlemini baştan sona kase içinde yaparak, hem patlıcanların ve etin dağılmasını engellemiş olursunuz hem de daha kolay bir şekilde bohçalarınızı yapabilirsiniz. kase içinden hemen kolay bir şekilde tepsiye alabilirsiniz bohçanızı.

-eti pişirdiğiniz tencerede kalan salçalı suyu fırın tepsisinin içine dökün ve o şekilde pişirin.

*
  • tavuklu olanin tepesine domates yerine icine kasar doldurulmus mantar kondugunda ayri bir lezzetlenen yemek..
  • en lezzetlisini nisantasi hunkar lokantasinda yedigim yemek.. (bkz: hunkar lokantasi)
  • (bkz: steam)

(bkz: #58252896)