şükela:  tümü | bugün
 • teşkilat içindeki kodu marat'dır. leipzig'den yayın yapan bizim radyo'yu çok uzun yıllar yönetmiştir.
 • 1974-83 arasında genel sekreterlik yapmış, 1983'teki 5. kongre'de genel sekreterliği devrettikten sonra sembolik bir makam olan başkanlığa getirilmiş, 1984'te vefat etmiştir. seveni de sevmeyeni de vardır.
 • 80 öncesindeki tkplilerin çoğunun iyi ya da kötü yorum yapmadığı,
  bugünkü tkp'nin sahiplendiği,
  daha yaşlı kuşak eski tkp'lilerden olan vedat türkali'nin saydırdıkça saydırdığı adam.
 • 1902’de rize’de doğdu. istanbul tersanesinde motor makinistliği yaptı ve mütareke yıllarında çeşitli eylemlere katıldı. 1922’de türkiye komünist partisi’ne girdi; ardından sovyetler birliği’ne giderek kutv’de eğitim gördü.

  1925’te türkiye’ye döndükten sonra adana'da işçiler arasında örgütlenme faaliyetlerinde bulundu. 1928’de partinin izmir’de örgütlenmesi için çalıştı. 1929 tevkifattında yakalandı ve yargılandı.

  1933’te cumhuriyetin 10. yılı için çıkartılan af yasası ile serbest kaldıktan sonra moskova’ya gitti ve yaşamının sonuna dek bir daha ülkesini göremedi.

  yurtdışında iken komintern’de çeşitli görevler üstlendi. partinin gerek komintern gerekse sovyetler birliği ile olan ilişkisinde, ölümüne dek anahtar isim oldu. 1960’lı yıllarda parti merkezinin doğu almanya'da faaliyet yürütmesine zeki baştımar ile birlikte önayak oldu.

  1951 tevkifatından sonra yurt içi kadrolarının büyük kısmını yitiren partinin varlığına temel teşkil eden isimlerden biri olma işlevini sürdürdü. 1973 yılında zeki baştımar’ın ölümünün ardından genel sekreterlik görevini üstlendi.

  göreve gelişini tkp’nin, tarihindeki en kitlesel ve en yoğun siyasi faaliyet yürüttüğü ve atılım dönemi olarak adlandırılan dönem izledi.

  12 mart’ın ardından gerek yurtiçi gerek yurtdışında tkp’ye yönelen kesimlerin partiye katılmasında ve böylece partinin yeniden güçlenmesinde rol oynadı.

  bilen, bu dönemde partinin yeni bir örgütlenmeye yönelmesine önayak oldu. partinin ülkedeki siyasi faaliyetinin yoğunlaştığı bu dönemde yurtdışında bulunduğu halde parti ve ülkeye yönelik doğru siyasi müdahalelerin yapılmasını sağladı. partiye katılan ve partinin kadro yapısını tamamen değiştiren yeni bir kuşağın hem örgütlenmesinde hem de parti geleneğinin bu kuşak üzerinden yeniden üretilmesinde çok önemli bir işlev üstlendi.

  1983 yılında yapılan 5. parti kongresi ile genel sekreterlik görevinden ayrıldı ve sembolik bir işlevi olan parti genel başkanlığı görevini üstlendi. bu kongreden birkaç gün sonra 18 kasım 1983’te berlin’de yaşama veda etti.

  ismail bilen’in, partinin nicel ve nitel olarak gücünün zirvesine ulaştığı atılım döneminin genel sekreteri olarak parti tarihinde son derece önemli bir yeri bulunmaktadır. marat, laz ismail, savaş üstüngel gibi isimler ile anılır.

  istanbul hemşehrileri, savaş yolu, tkp'nin kuruluşu isimli kitaplarına ulaşmak mümkündür.

  [ismail bilen'in yaşam öyküsü hakkında daha ayrıntılı bilgi için: "tkp mk genel sekreteri ismail bilen", 2004, tüstav yayınları]
 • tkp'li yoldaşlarını ''türk casusu bunlar'' diyerek stalin'e ihbar ettiği ve sibirya'ya sürülmelerine, stalin ölene dek de orada ikamet etmelerine neden olduğu rivayetler arasındadır.
  sibirya sürgünlerinden biri için:
  (bkz: şükrü martel)
 • soyadlarımızın aynı olması nedeniyle "ismail bilen akraban mı" sorularına maruz kalmamı sağlayan şahsiyet. işin ters yanı ismail bilen diye akrabam var hatta iki tane var, üstelik biri cinayetten kaçak durumunda hal böyle olunca bende ikilemde kalıyorum, evet akrabam ama bahsettiğin ismail bilen değil desem muhabbet uzayıp gidiyor, yok desem yalan söylemiş olacağım ooof of.
 • belediye başkanı olduğu pervari'de yaşanan tecavüz skandalıyla ilgili "pervari küçük bir yer hepimiz akrabayız. olayı kapattık gitti kendi aramızda. kimse pervari'nin huzuru bozmasın" şeklinde bir yorum değil de ders olarak okutulabilecek bir destana imza atmış adam.

  sonra biz de çıkıp burada paragraflarca yazı yazalım, buna nasıl önlem alınabileceğine dair uzmanlar yorum yürütsün, çocukları düşünelim filan di mi? baksana adam işi çoktan çözmüş. pervari çok huzurlu bir yermiş. millet üç yaşında bebeklere saldıracak konumlara gelmiş çocuklar yetiştirmiş ama hala huzurlu bir yer di mi?
 • (bkz: laz ismail)
 • moskova'nın bittabi stalin'in türkiye komünistlerinin başına atadığı komiser; bir tür gpu (çeka ya da nkvd de olabilir) ajanı aynı zamanda.

  pek övünülecek bir özgeçmişi yok ama tkp'liler (bugünkü tkp) 1 mayıs'ta* "suphi'den bilen'e gelenek sürüyor" yazılı pankartlarla yürüyorlardı. geleneğini yaşattıkları adamın, o dönemin komünistlerine neler çektirdiğini bilmiyor değiller her halde. benimki de laf mı gerçi; hitler'den daha fazla komünist öldüren "stalin'in izindeyiz" diyenler, i. bilen'in peşinden haydi haydi koşarlar...