• orta oyunculugunun en buyuk ismi.
 • ismail adini tasiyan kavuklu bir orta oyuncusudur. 1973te bogaz koprusu acildiktan sonra uzerinden gecirilen ilk cenaze onunkidir, kavugu hala bir sahip bulamamis, elden ele, bastan basa dolasan kel, komik insandir.
 • bu cem yılmaz'lar, beyaz'lar, yılmaz erdoğan'lar, ata'lar demirer'ler, falanlar fişmanlar ismail dümbüllü'nün kemiklerini sızlatıyorlardır heralde. neyse ki ferhan şensoy hala hayatta ve tiyatrosunda çalışmaya devam ediyor. ve şu an dümbüllü'nün kavuğunu şerefle taşıyor. zaten tiyatrosunun adını "ortaoyuncular" koyarak ortaoyunu geleneğine olan saygı ve vefasını kanıtlamıştır ferhan şensoy. dümbüllü her şeye rağmen rahat uyumaktadır.
 • (bkz: ferhan sensoy)
 • saygideger insan. yasasaydi da bugunku maymunlara biraz ders verseydi.
 • "hayatım boyunca beni bir tek kişi anladı. o da yanlış anladı." diyen ortaoyuncu.
 • ortaokul ya da lise edebiyat kitabında kaşlarını ustalıkla kullanmasından bahis geçer*.
  (bkz: kaşlarıyla konuşan insanlar)
 • ortaoyununun önemli bir ismidir. hakkında izlediğim bir anma toplantısından edindiğim bilgiler şöyledir: ustası kel hasan'dır. tiyatroyu, bugünkü yapısından çok farklı bir şekilde uygulamıştır. kavuğunu şu anda elinde bulunduran ferhan şensoy'un bir oyununu izleseydi herhalde kahrından ölürdü. çünkü onun felsefesi, tiyatronun edep ve ahlâk üzerine kurulmuş olduğudur. onun tiyatro anlayışında ayıpçı kelimeler, belden aşağı espriler bulunmaz. aynı toplantıda kendi ses kaydından bu görüşlerini dinleme imkânı da bulduk. bu tür tiyatroya karşı ciddi bir öfkesinin bulunduğu anlaşılıyor cümlelerinden ve sesinden.
  yanlış hatırlamıyorsam 9 tane film çevirmiştir. ne gariptir ki bu tarihi ve önemli filmler, aksaray'daki bir ahşap binada tutulmaktaymış o zamanlar. ve bir yangında hepsi yanmış. muhsin ertuğrul, ferdi tayfur seslendirmeli birçok önemli filmle birlikte. bu yüzden elimizde pek filmi yoktur.
  dümbüllü soyadını,önce lâkap olarak almıştır. bir oyunda yaptığı bir replikten dolayı. soyadı kanunu çıkınca kendisine "güngör" soyadını almak üzere kaymakamlığa gitmiş. kaymakam "sen o soyadını alamazsın. bu halk seni dümbüllü olarak tanıdı, sen ismail dümbüllü'sün" demiş ve soyadını tescil etmiştir.
  tanıyanlar, aynı sahneyi paylaşanlar özellikle onun hazırcevaplığı üzerinde yoğunlaşırlar. her lafın karşılığını anında ve etkili bir şekilde bulması, insanları duruşuyla bile güldürmesi en büyük özelliğiymiş. bant kaydından dinlediğimize göre gayet tok bir sesi varmış rahmetlinin.
 • ilkokul üçüncü sınıftayken seyrettiği kel hasan dan (bkz: hasan efendi)etkilenerek okulu bırakıp oyunculukla ilgilenmeye başlayan, ortaoyuncu ve tuluat sanatçısı
hesabın var mı? giriş yap