şükela:  tümü | bugün
 • ismail emre, nüfus kağıdına göre (1315-1899)’da, fakat gerçekte (1316-1900)’da adana’da doğmuştur. kendisinden alınan bilgiye göre babası koca hoca hakkı efendi, ulemadan bir kişidir. dedesinin adı ahmet efendidir. dedesinin babası da emir halil adıyla tanınmış bir müderristir.

  ismail emre beş yaşında babasını, on yaşında da annesini kaybetmiştir. on yaşında hem öksüz, hem de yetim kalan küçük ismail, kendinden yaşça çok büyük olan amcazadesi nalbant şükrü efendinin yanında 17 yaşına kadar kalmış ve ondan nalbantlık öğrenmiştir

  ismail emre, mektep, medrese yüzü görmemiştir. sonradan öğrendiği eski harfleri yunus emre, niyazi mısri divanlarını şöyle böyle okuyacak kadar bilmektedir.

  ismail emre’nin eski harfleri öğrenmesi ilginçtir. ismail emre, 17-18 yaşlarındayken düştüğü allah aşkı ateşine, yunus ve niyazi gibi aşık şairlerin şiirlerini dinleyerek su serpmeye çalışırmış. fakat arkadaşları, bu divanları ismail emre’nin her istediği zaman okuyamazlarmış. o da buna üzülürmüş. bu teesürle işe başlayan ismail emre, okumayı, harf ve hece usulüyle değil, kelimelerin şekillerini, resimlerini hafızasına nakşederek öğrenmiştir

  ilk öğrendiği kelime, niyazi mısri’nin “kasap elinde koyunum” mısrasındaki kasap kelimesi olmuştur. bu kelimeyi o zamanki kasap dükkanlarının arap harfleriyle yazılı tabelalarında da seyrederek iyice öğrenmiş ve düştüğü ilahi aşk ateşinde yıllarca yandıktan sonra, nihayet nefsinin ve benliğinin koyununu ustasının bıçağı altına yatırmıştır.
  ...

  ben uzatmayım hayatını, şu adresten okuyabilirsiniz. yukarıdaki yazının kaynağı da bu adrestir. site öyle çok güzel hazırlanmamış yalnız şiirlerini ve sohbetlerini mutlaka okuyun derim.

  (bkz: http://www.ismailemre.net/)

  bu yol sevdadan geçer,
  sevenler "lâ" dan geçer,
 • bilinen anlamda bir sair olarak gorulmez. ismail emre, siiri soyler yalniz bu sirada kendinde degildir, soylediklerinden haberi yoktur. o sirada yaninda biri varsa, soylediklerini kagida doker. bu yuzden sozlerine siir degil, dogus denir.

  tabi bu, insan akli ve mantigina pek de yatmaz. kendisine soruldugunda da 'ben bu halin hakimi degil mahkumuyum.' cevabini vermistir.

  sahsen doguslarini cok da begenmesem de yine de bir ornek bulunsun:

  'adet budur, goturur, alir yari,
  duymayanin ahu efgandir kari;
  (emre) aldi, satti; ticaret yoktur,
  dostu ile bir oldugudur kari. '
 • 60'ların sonunda fransa ve amerika'daki olaylardan doğup bütün dünyaya yayılan hipi felsefesinden bihaber arapperest yobazları ortaya çıkaran zat-ı muhterem. neymiş 70'li yıllardaki türk pop müziğine damgasını vuran şarkı sözleri bu zat'ın ehl-i tarikleri tarafından ortaya atılmışmış. oldu canım senin bu dediğine anca bademcikler inanır.
 • ağzı bozuk motorcu bir youtuber.