şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "banknot" adlı üçlemesinin ilk iki kitabı kitapçılardan temin edilebilecek yazar. söz konusu üçlemenin ilk kitabı olan "sincap", ikinci kitap "rukas"a oranla daha etkileyicidir kanımca; hatta sincap başlı başına epey etkileyici, içten bir roman/kahramandır. birazcık daha akıllıca yazılmış olsaydı romanın birkaç bölümü, sanırım daha kuvvetle tavsiye edilebilir olurdu. zira karakterlerin inandırıcılıklarındaki, hele şimdilerde eşine az rastlanır özgünlüklerinin kurgu içinde harmanlanışlarındaki sağlam üslup ve kendinden eminlik yazarı akılda kalır ve aranılır kılıyor.
  --- spoiler ---
  romana da adını veren karakter* kuvvetle muhtemel -kitabın başında da yer verilmiş olan- nazım hikmet'in "yaşamaya dair" adlı şiirinde geçen sincap benzetmesi*nden gelmektedir; ki bu, tahmin edilebileceği gibi, yerinde kullanılmış, es geçilmemesi gereken bir detaydır. kanımca, yazar da bu güzelim şiirin önemli kahramanının isimini kullanmanın hakkını vermiştir sincap'ta.
  --- spoiler ---
  "banknot", bir üçleme olarak tasarlanmış olsa da her kitabın müstakil bir okunabilirliği olduğunu söylemek gerekir.

  "seni seziyorum" adında bir romanına da kitapçılarda rastlıyorum bazen.
 • 16 yıllık rehberlik deneyimiyle, bir turda gruplara anlatılan her şeyi bir araya toplayıp kitaplaştırdığı istanbulun gezi rehberi/ 2 günde tarihi yarımada ve istanbulun gezi rehberi/ 2 günde pera ve boğaz isimli kitapların yazarı.
 • iyi yolculuklar kitabı ile şaşırtmış, çıt yok ve değil efendi'nin renk ve korku meseleleri aldı romanları ile istikrarını sürdürmüş, hafiften ihsan oktay anar'dan esisinlendiğini düşündüğüm yazar.
 • değmez adlı romanıyla benzersiz bir kurgu becerisi ve anlatım zenginliği olduğunu bir kez daha göstermiş olan edebiyat yazarı. o kadar özgün ki, değeri çok geç anlaşılabilecek sanırım.
 • az evvel değmezadlı romanını bitirdiğim yazar. romanda öyle çok yerin altını çizdim ki, bana nasıl hayatı sorgulattı inanamıyorum. bu kadar çabuk bitmeseydi keşke dediklerimden.
  hayatla ilgili de yaşam ve ölüm arasında olan her şeye romanı okuduktan sonra değmez diyebiliyorsunuz.
  geç fark etmiş olmam kendi adıma üzücü. okuyun.
 • (bkz: gölge)
 • (bkz: gölge) (bkz: değmez) romanlarını soluksuz okuduğum kurgusu,kalemi kuvvetli yazar. türk romanın değerlerinden bence. değmez demek hayata karşı aşka karşı çok güzel masalsı bir tatla anlatılmış. bu yıl herkese tavsiye edeceklerimin ve kütüphanemde de üst rafta tekrar tekrar okunacakların arasında yerini aldı.
 • bir süredir adıyla yatıp kalktığım adam.

  elime kağıt kalem geçtiği an değişik değişik şekillerde ismail güzelsoy yazıyorum, güzelsoy ismail yazıyorum, her renkte mürekkeple yapıyorum bunu. kağıt rengarenk oluyor, tablo gibi. ismail güzelsoy kitapları gibi.

  çok değil 2 ay önce duydum ismini, bunca okuyan ben, zavallı ben, daha yeni tanıdım kendisini, ne büyük kayıpmış bunca yıldır okumamış olmak, tanımamış olmak.

  farkettiyseniz ciddi bir obsesif durum söz konusu, ofise sürekli kargo geliyor, hep ismail güzelsoy kitapları, tüm kitapları bir araya getirme, sahip olma çabası. bazı kitaplarını sahaflarda buluyorum, bulabildiklerimi kitapçılardan.

  her şey değil efendi'nin renk ve korku meselleri kitabını okumamla başladı. sonra sincap'ı okudum. büyülü anlatım ve kitaplarda ortak karakterler olması beni çarptı.
  çıt yok'u okurken kendimi kitabın okuduğum sayfasını kedimi sever gibi okşarken yakaladım. ilk kez böyle bir his yaşadım, 'napıyorsun lan kitabı okşuyorsun, haydaa' ile 'allahım bu nasıl güzel bir şey' arası bir tuhaflık.

  şu an değmez isimli kitapla beraberim. 36.sayfaya geldiğimde en başa dönüp tekrar okuma isteği ile doldum. tüm kitapları okumadan karar veremem, aslında birini diğerinden ayıramam ama çok doyurucu çok lezzetli bir kitap değmez.

  ruh sağlığımı hem iyi hem kötü etkiliyor, kötüye örnek olarak zihnimin arka planında "ya bu kitapların hepsini okumadan ölürsem?" korkusunun sürekli geziniyor olması. "1 ay izin alıp eve mi kapansam" düşüncesi ile "o zaman hemen biter hepsi, biterse ne olur" endişesi.

  türk edebiyatının altın isimlerinden biri bu adam ve nasıl ama nasıl oluyor da "herkes" tanımıyor, bilmiyor.

  neyse zaman kaybetmeyip değmez'e döneyim. bakalım faruk ferzan öldü mü?
 • bu kadar geç okuduğuma hayıflandığım yazar.
  farklı bir ses farklı bir kalem arayanlar için tavsiye ederim. değmez kitabını az önce bitirdim. harika.