şükela:  tümü | bugün
 • "banknot" adlı üçlemesinin ilk iki kitabı kitapçılardan temin edilebilecek yazar. söz konusu üçlemenin ilk kitabı olan "sincap", ikinci kitap "rukas"a oranla daha etkileyicidir kanımca; hatta sincap başlı başına epey etkileyici, içten bir roman/kahramandır. birazcık daha akıllıca yazılmış olsaydı romanın birkaç bölümü, sanırım daha kuvvetle tavsiye edilebilir olurdu. zira karakterlerin inandırıcılıklarındaki, hele şimdilerde eşine az rastlanır özgünlüklerinin kurgu içinde harmanlanışlarındaki sağlam üslup ve kendinden eminlik yazarı akılda kalır ve aranılır kılıyor.
  --- spoiler ---
  romana da adını veren karakter* kuvvetle muhtemel -kitabın başında da yer verilmiş olan- nazım hikmet'in "yaşamaya dair" adlı şiirinde geçen sincap benzetmesi*nden gelmektedir; ki bu, tahmin edilebileceği gibi, yerinde kullanılmış, es geçilmemesi gereken bir detaydır. kanımca, yazar da bu güzelim şiirin önemli kahramanının isimini kullanmanın hakkını vermiştir sincap'ta.
  --- spoiler ---
  "banknot", bir üçleme olarak tasarlanmış olsa da her kitabın müstakil bir okunabilirliği olduğunu söylemek gerekir.

  "seni seziyorum" adında bir romanına da kitapçılarda rastlıyorum bazen.
 • 16 yıllık rehberlik deneyimiyle, bir turda gruplara anlatılan her şeyi bir araya toplayıp kitaplaştırdığı istanbulun gezi rehberi/ 2 günde tarihi yarımada ve istanbulun gezi rehberi/ 2 günde pera ve boğaz isimli kitapların yazarı.
 • iyi yolculuklar kitabı ile şaşırtmış, çıt yok ve değil efendi'nin renk ve korku meseleleri aldı romanları ile istikrarını sürdürmüş, hafiften ihsan oktay anar'dan esisinlendiğini düşündüğüm yazar.
 • değmez adlı romanıyla benzersiz bir kurgu becerisi ve anlatım zenginliği olduğunu bir kez daha göstermiş olan edebiyat yazarı. o kadar özgün ki, değeri çok geç anlaşılabilecek sanırım.
 • az evvel değmezadlı romanını bitirdiğim yazar. romanda öyle çok yerin altını çizdim ki, bana nasıl hayatı sorgulattı inanamıyorum. bu kadar çabuk bitmeseydi keşke dediklerimden.
  hayatla ilgili de yaşam ve ölüm arasında olan her şeye romanı okuduktan sonra değmez diyebiliyorsunuz.
  geç fark etmiş olmam kendi adıma üzücü. okuyun.
 • (bkz: gölge)