şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: cerrah) dünya çapında üne sahip,kendi adını verdiği ameliyat metotları olan güzel insan.(bkz: beyin ve sinir cerrahisi)
  • ismail hakkı aydın, 1954 yılında trabzon’da doğdu. ilkokulu maçka da, orta ve lise tahsilini trabzon’da tamamladı. atatürk üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra, beyin cerrahisi kürsüsünde asistanlığa başladı. bilahare istanbul üniversitesi tıp fakültesi nöroşirurji kürsüsünde ihtisasına devam ettikten sonra, zürich üniversitesi nöroşirurji kliniğinde, prof. dr. mahmut gazi yaşargil'in yanında mikronöroşirurji çalışmalarına tamamladı. zürich mikronöroşirurji araştırma merkezinde, ınstraktör öğretim üyesi olarak görev yaptı ve aynı zamanda, serebro-vasküler mikro-cerrahi alanlarında araştırmalarda bulundu.

1984 yılı sonunda yurda dönerek, atatürk üniversitesi tıp fakültesi nöroşirurji anabilim dalı başkanlığına atandı. 1985 de, türkiye’de ilk olarak, üniversitede mikronöroşirurji araştırma laboratuarını, kurdu. isviçre'nin yanında, almanya, fransa, ingiltere, avusturya, belçika, hollanda, italya, ispanya, yugoslavya, kanada, a.b.d. ve japonya'da, değişik zamanlarda araştırmalarda bulundu.

1988 de, beyin-damar tıkanıklıklarının operasyonlarında kullanılan ve dünyada ilk defa kendi adı ile literatüre geçen yeni bir ameliyat tekniği geliştirmesi sebebi ile, 1990 yılında tübitak ödülü aldı ve zamanın cumhurbaşkanı tarafından taltif edildi.

beyin kanamaları ve anevrizmaların cerrahi tedavisinde yaptığı uluslararası araştırma ve katkılarından dolayı, 1991 yılında, a.b.d. de, congress of neurological surgeons'un ınternatıonal fellow'u ve f.c.n.s. unvanı ile ödüllendirildi. aynı yıl, rektörlük ve dekanlık tarafından da ödüllendirilen dr. aydın, 1992 de türk nöroşirurji araştırma ödülü’nü kazandı. yine aynı yıl, avrupa strok bilim konseyine seçildi. amerika strok konseyince, kendisine uluslararası bilim adamı ve f.ı.c.a. payesi verildi.

1992, 1993, 1994 ve 1995 yıllarında a.b.d. nöroşirurjide sürekli tıp eğitimi kredi ödülleri’ni aldı. ayrıca 1993 de, a.b.d. deki, beyin tümörleri konseyi, cerebrovascular surgery section ve diğer bir çok bilimsel ve idari kurul üyelikleri yanında, congress of neurological surgeons'un uluslararası yönetim kuruluna seçilerek, bu kurula giren ilk türk ve ilk müslüman bilim adamı oldu.

davetli konferansçı olarak, bir çok uluslararası toplantıya katılan ve bilimsel dergilerin yayın kurullarında yer alan profesör aydın, new york bilimler akademisi’nin aktif, aans'un ınternational üyesi ve 1994 yılı uluslararası skull base cerrahisi kongresinin resmi lecturer’i olup, ayrıca 1995 de cns’in uluslararası bilim konseyine seçilmiştir.

1996 yılında a.b.d. çok yüksek kredi ile nöroşirurjide sürekli eğitim ödülünü aldı. 1997 de yaptığı bir araştırması nedeni ile, bir uluslararası nöroşirurji dergisine kapak oldu. 1999 ta türk nöroşirurji ödülü aldı. amerika birleşik devletleri beyin cerrahisi birliği (cns) tarafından 2000 yılı uluslararası konferanscısı seçildi. yurtdışında ve ülkemizde, değişik kurum ve kuruluşlarca bir çok kez takdir edildi, ödüllendirildi.

2001 yılında hindistan’da, düya bilimine katkıları sebebi ile, kristal küre ile taltif edildi. 2002 de yemen’e davet edilerek, orada bir çok dersler ve konferanslar verdi, eğitici ameliyatlar yaptı. 2004 yılında pakistan beyin cerrahsi kongresine şeref konuğu olarak katıldı ve çeşitli konferanslar verdi. burada “annual awar 2004” ile taltif edildi. uluslararası düzeyde, yerli ve yabancı 200’ü aşkın bilimsel çalışması olan prof. dr. ismail hakkı aydın, bu güne kadar bir çok doktor, beyin cerrahı, yrd. doç., doçent ve profesör yetiştirmiş, dünyanın önde gelen bilim adamlarınca, yurt dışında gerek kitaplarda ve gerekse makalelerde bir çok kez, kaynak olarak gösterilmiş, geliştirdiği cerrahi teknikler klasik kitaplarda yer almıştır.

halen atatürk üniversitesi beyin cerrahisi anabilim dalındaki görevi yanında, çeşitli bilimsel organizasyonların değerlendirme ve karar kurullarında da yer alan profesör aydın, a.b.d. de cns’in uluslararası büyükelçisi ve sinir sistemi cerrahisi derneğinin başkanı olarak da faaliyet göstermekte, evli, üç çocuk babası, üç torun dedesi olup, dört yabancı dil bilmektedir.
  • şu an tv 8'de, emre dorman ile aklımdaki sorular adlı programda hollywood'daki sinemacıların kuran ayetlerinden yola çıkıp interstellar, lucy, arrival gibi bilim-kurgu filmleri yaptıklarını ve bazı yapay zekalı robotların hâlihazırda bilinç sahibi olduğunu, hatta bu robotların hizmet ettiği bazı kişileri, eşlerine aşık olduğu için kıskançlıktan öldürdüğünü iddia ederek zırvalayan bilimadamı.
  • kurandaki ayetleri eğip büküp bilimin arasına tıkıştıran populist bilim insanı. günün şartlarında reformist müslümanlık yapanlardan kendisi.
  • bir arkadaşımın yapay zeka konulu yüksek lisans teziyle tanıştım kendisiyle.

tahminen yapay zeka konusunda avrupa ve amerika da ki bilim insanları kadar çalışması ve uygulaması yok. ama teorik ve araştırma olarak çok dolu bir insan.

ilgililer için bu hafta semineri de var, ben eşimle beraber gideceğim, gelenler yakalarına yeşil yaprak takarsa birbirimizi rahat tanırız.

18 kasım pazar 2'de mecidiyeköy hotel boursier
    hadi birde link vereyim

not: vakti olmayan insanlara tez hazırlıyorum. işin gücün mü yok? neden araştırma yapıyorsun diyecek arkadaşlara ek bilgi.
  • kendisi hakkında söylenebilecek tek şey tevazuyla yıkanmayan bilginin egoyla kendini yok edeceğidir. ne kadar dil bilirse bilsin, beyin ile din hurafelerini perçinleyip insanlarda hayranlık uyandırsın hiç fark etmez. şu hayatta önce insan olmayı bilmek gerekir. önüne gelen herkese elini öptürmek bilim insanı işi değildir.

özetle, mütevazı olmanın günümüzün zorlu erdemlerinden biri olduğunu gösteren megaloman kişilik.

ayrıca ilk türk müslüman bilim insanı swh
  • cerrah, hattat, bilim adamı
  • bugün kitabının birine göz atarken 'muhteşem, inanılmaz, olağanüstü, akılalmaz bir yetenek, deha, mucit olduğunu' düşündürten beyin cerrahı. hayat hikayesini "tıp fakültesinde ta 1. sınıftan zaten okul birincisiydim, hocalar bana ölür biterdi, ağızlarının suyu akardı, okul bitince hocalar beni bölümlerine asistan olarak kapmak için birbirlerine girdiler..." minvalinde yazmıştı. sonra beyinle ilgili yazdığı kitaplar vardı, onun yanında da hiç şaşırtmayacak şekilde 'doktorlardan uzak durun' temalı kitabı duruyordu. hemen uzaklaştım.
  • kendisi ile yapılan bir mülakat dolaşıyor internette izledim sonra twitter ve insta sayfasına baktım.bilim insanı olarak alanında yaptığı şeyler takdire şayan. gayreti çalışkanlığına diyeceğimiz yok. ancak din ile ilgili söylemlerini hiç beğenmedim. sadece kuran müslümanlığı zırvasına inanan reformist akıllara hitap ediyor. peygamber efendimizin sünneti olmadan din eksiktir sadece kuran okuyarak dini öğrenemezsiniz.
  • habertürkte yayınlanan koronavirüsle ilgili programda yer alan 5 proftan biri. konuşmaları sorulara cevap vermiyor, lafı geveleyip duruyor.

-ceviz kabuğunu dolduramayan dinci bilim adamı
hesabın var mı? giriş yap