şükela:  tümü | bugün
 • ömrü atatürk'ün yanında geçmiş, özel tüzel herşeye birinci elden vakıf, hatta bizatihi içinde olan emekli tümgeneral. dönem tarihinin en önemli ismi. bugün hala kulaktan kulağa anlatılan hadiselerin baş kahramanı.

  kimdir? 1892 de istanbulda doğar. harbiyeye gider.bitirir kıt'aya cikar. buraya kadar alelade. sonrasında 1920 de refakat subayı olarak mustafa kemal paşa'ya yaver yapilir. bu andan sonra mustafa kemal'i ziyadesiyle sever ve bağlanır.

  trabzon kayikcilar kethüdası yahya kahya'nin halli, mebus ali riza beyin halli, topal osman ağa'nin halli başta, fikriye hanim hadisesine kadar giden uzunca rivayetler silsilesinde gizli özne olmuştur.

  atatürk'ümüzü ziyadesiyle saydigi sevdiği, ona ihanet içinde olanlara bu nedenle tahammül gösteremediği de söylenir, en ufak bir lakırdıda kontrolünü kaybedip silaha sarildigi da..
 • çok şey var hakkında; topal osman'ı çankaya köşkü civarında yaralı ele geçirmesi, yaralı vaziyette sedyede hastaneye nakledilen osman ağa'nın ana avrat küfürlerine tahammül edemeyişi ve belinden sıyırdığı tabancasıyla sedyede taşınan osman ağanın kafasına sıkıvermesi.. hıncını alamayıp, az evvel öldürdüğü osman'ın kellesini gövdesinden ayırması..

  trabzon kayıkçılar kethüdası yahya'yı bir akşam vakti, mauser tüfek ile vurması. üstelik yahya kahyanın en yakın iki adamı tekçe'nin yanındayken. yani yahya'yı hedef gösterenler adamları. korkmuşlar çünkü tekçe'den, satıvermişler kahya'yı..

  sonra fikriye hanım hadisesi var..

  bir de meşhur polis dövme vakası var.. 9 nisan 1936 tarihinde atatürk'ün ankara'daki bir ziyareti esnasında, çevre emniyetini almakla vazifelendirilmiş olan polis memuru basri bey, muhafız alay komutanlığına yani bizzatihi ismail hakkı tekçe'ye bağlı olan subaylara selam vermez.. bu durumu farkeden subaylardan bazıları polis memuruna galiz küfürler ederler. olay yerinde bulunan bir başka memur, muhafaza görevinin ifası esnasında hiç kimseye selam vermemeleri ve vazifelerini akamete uğratmamalarına dair kat'i emir içeren iç işleri bakanlığı genelgesinden bahseder. tabii bu memurda küfrü yer.. hatta üstüne tehdit edilirler. sağlam bir dayağı hakettikleri fakat o an için yeri olmadığı söylenir. yüzbaşı mı yoksa binbaşı mı olduğu tartışmalı olan muhafız alayında görevli üst düzey komutan, hışımla oradan ayrılır. korkan polisler durumu derhal amirlerine haber verir. olayı öğrenen iç işleri bakanı şükrü kaya, muhafız alay komutanı ismail hakkı tekçe'ye hitaben olayda polisin kusuru bulunmadığını, görevli memurların selam vermemek üzere bizzatihi gazi paşa tarafından emirle görevlendirildiğini bildiren mektup yazar. fakat ismail hakkı tekçe kani olmaz, polis basri'nin özür dilemek üzere makamına gönderilmesini yine mektupla ve ivedi olarak ister.

  her neyse, yazışmalar sonunda polis basri bey muhafız alay komutanlığına gider, burada epeyce paylanır. sonra ismail hakkı beyin yanına arz edilir. ismail hakkı tekçe polisi evvela tekme tokatla, sonra sandalye ile döver. polis basri kaçamaz, çünkü odanın kapısını tutarlar.. epey dayaktan sonra, ismail hakkı bey, basri'nin olay günü selam vermediği subayı çağırtır. subayın elini polise öptürüp özür diletir. sonrada hepsine kahve söyler. kafası kanayan polis, kahveyi içer, ellerini tekrar öper ve ayrılmak istediğini söyler. ismail hakkı tekçe buna müsaade etmez. bizzat kendi makam arabasıyla polis memuru basri'yi emniyet müdürlüğüne kadar götürür, teslim eder.

  işte böyle bir adamdır ismail hakkı tekçe.. ali kıran baş kesendir ama ağırlığını korumasını da bilir. iç işleri bakanını yani dahiliye nazırını ezer ama polsi memurunu makam arabasıyla öperek uğurlar..

  sert mizaçlı, eski usul birisidir. ve fakat atatürk'ün karakutusudur.
 • köy enstitülerinin temeli askerliğini çavuş olarak yapmış gençlerin köye eğitmen olarak gönderilmesi fikrinin sahibi olan ve bu fikri mustafa kemal atatürk'e açan meclis muhafız alayı komutanı, asker.
 • cumhur başkanlığı muhafız alayının ilk komutanıdır,
  (eski) muhafız alayının kışlasının adı ismail hakkı tekçe kışlası'ydı.