şükela:  tümü | bugün
 • koy enstitulerinin kurulmasında,geli$mesinde aktif rol oynayan ve hatta enstitulerin kapatılı$ kararını dahi cok sevdigi enstitu ogrencileriyle birlikte radyodan dinleyen,onların her derdine ortak olmu$ ki$idir..

  1935 yılında yapılan chp’nin 4.kongresinde anadolu koylusu ve koylunun kalkınması ile ilgili onemli adımlar atılır..
  o zamanlar 17 milyon olan nufusun yalnızca 2.5 milyonu okuma-yazma biliyordur ve bu rakam anadolu’daki cehaleti gozler onune sermektedir..
  mustafa kemal bu egitimsizligin onune gecmek ve cehaleti ortadan kaldırmak icin careler arar..
  cozum olarak askerligini cavu$ olarak yapmı$ erlerin,vatani hizmetlerini yaptıktan sonra koylerine donup orada okuma yazmayi halk yıgınlarına anlatmasını ongorur..
  mustafa kemal’in bu projesinin ba$ina gelen isim ise o donemde gazi egitim enstitusunde el i$i hocalıgı yapan ismail hakki tonguctur..

  ismail hakki tonguc ismi yaptıgı i$lerle daha sonra koy enstituleri ile butunle$ecek ve enstitulerle bir elmanın iki yarısı gibi olacaktır..ne var ki siyaset egitimede golge du$urmekte gecikmez..sava$ yıllarının bitimiyle once enstituler kapatılır,sonra enstitulerin mimarlarından olan ismail hakkı tonguc oradan oraya surulur..

  butun hayatını sorgulamayı bilen bireyler yeti$tirmeye,onları egitmeye adayan bu egitim neferinin kalbi daha fazla dayanamaz ve ne yazıkki 23 haziran 1960 tarihinde hayata gozlerini yumar..
 • 1945 de çok partili demokrasiye geçilme kararı üzerine:
  "anadoluda toprak reformu yapılıp toprak ağalığı kalkmadan, köylüler hiç olmazsa 5 yıllık eğitimden geçirilmeden, büyük şehirlerde toplu sözleşme hakkına sahip sendikal düzen kurulmadan girişilen bu iş sonucunda sandıktan ne çıkacağı hiç belli olmaz."demiştir.
 • trakya üniversitesi'nin ayşekadın yerleşkesi'nin hemen üst tarafında bulunan, aralarından sadece bir cadde geçen yerleşkesinin adı.
 • ismi istanbul esenyurtda bir ilköğretim okuluna verilmiş üreten,boş durmayan nesiller yetiştirmek için senelerce mücadele etmiş fedakar kişi.
 • tonguç isminin kullanılmasında etkili bir kimsedir. öğretmenler arasında bu şahısdan etkilenip oğluna tonguç adını koyanlar mevcuttur.
 • dönemin fotolarını genelde kendisi çektiğinden kareye kendi gölgesini düşürerek iştirak ediyordu.
 • chp'nin 6 oklu bayrağının tasarımını yapan kişi.
  kaynak: http://kisi.deu.edu.tr/hakki.uyar/21.pdf
 • “demokrasinin iki çeşidi vardır. biri zor ve gerçek olanı, öbürü de kolayı, oyun olanı... topraksızı topraklandırmadan, işçinin durumunu sağlama bağlamadan, halkı esaslı bir eğitimden geçirmeden olmaz. birincisi, köklü değişiklikler ister. bu zor demokrasidir ama gerçek demokrasidir. ikincisi kâğıt ve sandık demokrasisidir. okuma yazma bilsin bilmesin; toprağı, işi olsun olmasın, demagojiyle serseme çevrilen halk, bir sandığa elindeki kâğıdı atar. böylece kendi kendini yönetmiş sayılır. bu, oyundur, kolaydır. amerika bu demokrasiyi yayıyor işte. biz demokrasinin kolayını seçtik, çok şeyler göreceğiz daha...” cümlesini 60 yıl önce kurmuş kişi. (kaynak: melih aşık /milliyet / 21.04.2011)