şükela:  tümü | bugün
 • koy enstitulerinin kurulmasında,geli$mesinde aktif rol oynayan ve hatta enstitulerin kapatılı$ kararını dahi cok sevdigi enstitu ogrencileriyle birlikte radyodan dinleyen,onların her derdine ortak olmu$ ki$idir..

  1935 yılında yapılan chp’nin 4.kongresinde anadolu koylusu ve koylunun kalkınması ile ilgili onemli adımlar atılır..
  o zamanlar 17 milyon olan nufusun yalnızca 2.5 milyonu okuma-yazma biliyordur ve bu rakam anadolu’daki cehaleti gozler onune sermektedir..
  mustafa kemal bu egitimsizligin onune gecmek ve cehaleti ortadan kaldırmak icin careler arar..
  cozum olarak askerligini cavu$ olarak yapmı$ erlerin,vatani hizmetlerini yaptıktan sonra koylerine donup orada okuma yazmayi halk yıgınlarına anlatmasını ongorur..
  mustafa kemal’in bu projesinin ba$ina gelen isim ise o donemde gazi egitim enstitusunde el i$i hocalıgı yapan ismail hakki tonguctur..

  ismail hakki tonguc ismi yaptıgı i$lerle daha sonra koy enstituleri ile butunle$ecek ve enstitulerle bir elmanın iki yarısı gibi olacaktır..ne var ki siyaset egitimede golge du$urmekte gecikmez..sava$ yıllarının bitimiyle once enstituler kapatılır,sonra enstitulerin mimarlarından olan ismail hakkı tonguc oradan oraya surulur..

  butun hayatını sorgulamayı bilen bireyler yeti$tirmeye,onları egitmeye adayan bu egitim neferinin kalbi daha fazla dayanamaz ve ne yazıkki 23 haziran 1960 tarihinde hayata gozlerini yumar..
 • 1945 de çok partili demokrasiye geçilme kararı üzerine:
  "anadoluda toprak reformu yapılıp toprak ağalığı kalkmadan, köylüler hiç olmazsa 5 yıllık eğitimden geçirilmeden, büyük şehirlerde toplu sözleşme hakkına sahip sendikal düzen kurulmadan girişilen bu iş sonucunda sandıktan ne çıkacağı hiç belli olmaz."demiştir.
 • ismi istanbul esenyurtda bir ilköğretim okuluna verilmiş üreten,boş durmayan nesiller yetiştirmek için senelerce mücadele etmiş fedakar kişi.
 • tonguç isminin kullanılmasında etkili bir kimsedir. öğretmenler arasında bu şahısdan etkilenip oğluna tonguç adını koyanlar mevcuttur.
 • dönemin fotolarını genelde kendisi çektiğinden kareye kendi gölgesini düşürerek iştirak ediyordu.
 • chp'nin 6 oklu bayrağının tasarımını yapan kişi.
  kaynak: http://kisi.deu.edu.tr/hakki.uyar/21.pdf
 • ben bu buyuk insani batikentte bir parka ismi verilince tanidim, ogrendim. o kadar da super bi egitim sistemimiz var iste.
 • (bkz: tatar)*