1. ismail-i maşuki. bir melami şeyhi. oğlan şeyh, kurban ismail. at meydanı'nda (sultanahmet) başı vurularak cesedi ahırkapı'dan denize atılmış ve rivayete göre bebek civarında cesedi (başıyla birlikte) karaya vurmuştur. mezarı bugün bebek sahilde küçük bir caminin avlusunda görülebilir.

"biz cennete eşeğimizi bağlamayız" diye buyurduğu rivayet olunur.
  2. .....

oğlan şeyh ismail maşuki de "her insan aslında tanrıdır", "şeriatın haram dediği gerçekte helaldir", "içki içmek inançlı kişiye helaldir", "oruç ve namaz yezid'e cereme için gelmiştir", "beş vakit namaz, oruç, zekât, hac, avamı meşgul etmek ve birbirleriyle uğraşmalarını engellemek için konulmuştur", "ruh ölmez, bir bedenden öbürüne geçer" gibi görüşleri nedeniyle katledilmiştir.

.....

http://www.birgun.net/bolum-64-haber-40407.html
  3. 1508-1538 yillari arasinda yasamis bayrami-melami seyhlerindendir. babasi da ayni tarikate mensup pir ali sultan'dir.

muhtesem yuzyil'a 93. bolumden giris yapmistir.
  4. islam'da yeni bir kapı açmaya adayken geriye çok fazla eseri de kalmadan terk-i diyar eylemiş.
  5. oğlan şeyh olarak tanınırmış.

oğlan şeyh'in halk arasındaki etkinlikleri kendisine ulaştırılan padişah, onun derhal istanbul'u terketmesini istemiştir ancak ismail-i maşuki ne padişah buyruğunu ve ne de dostlarının öğüdünü dinlemiş; istanbul'dan ayrılmayarak, doğru bildiklerini camiler, mescit, tekke ve sokaklarda halka anlatmayı sürdürmüştür. osmanlı devleti tarihinde, resmi inancın (sünniliğin) tapınağı "allah'ın evi" olarak nitelenen camilerinde, devlet dinine başkaldırmış ve aykırı siyasetle kitleleri etkilemiş başka örnek bulamıyoruz. ölümün üstüne üstüne giderek şunları söylemiştir:

"beni öldürün, öldürün beni! benim katlimde hayat vardır. ölüm tatlı şeydir. kafes kırılınca kuş uçar. ben aşığım ölüme susamışım, beni öldürünüz!"

kaynak:
    http://www.ismailkaygusuz.com/414/560/566.html
  6. araya araya hakikati yani kendini bulan adamdır.

kalbin allah olduğuiçün suretin rahmandır;
    kim mükevvin ismin ey meh, haliki ekvândır.

surete nispet mugayir görünür eşya kamu,
    lâkin ol ma'ni yüzünden cümlesi bir cândır.

ayni hak oldu vücudum, kaçma ey hak sureti;
    hak ile hak olagör, gel vehmi ko, şeytândır...

nûş kıldı çünki ruhum şol şarabı aşkını
    mest olup yitürdü kendin, baki ol sultândır.

kim ki aşk ile vücudun bildi vü buldu bu gün
    kendü kendiözün yitürmedi; ulu sultândır.
  7. müritleriyle idam edilmesinden asırlar sonra hatırlanması insanları inançlarından ve düşüncelerinden ötürü katletmenin yanlış olduğunu göstermektedir. zira düşünceler onları düşünenleri öldürerek değil, tartışılarak çökertilir. muhteşem yüzyıldaki idam sahnesi için:

http://www.startv.com.tr/…eri-icin-idam-karari-ver#
  8. yezid zihniyetinin katlettigi onemli bir sufist. zira gercekler ne kadar gec ortaya cikarsa, yezidin soyu siyasi gucunu ve parayi o kadar sure elinde tutar.

şeyh maşuki kainatin isleyisinin merkezinde yer alan zahiriye ve batıniye ilimlerini haizdi, * ayrica çok iyi bir hatipti, konuşmaları ve fikirleri ile insanları etkileme kabiliyeti yüksek bir şahıs idi.

henuz 20 yasindayken katledildigi icin halk arasında oğlan şeyh ismi ile anılmış, bilinmiştir.

idamından sonra idam edildiği yere bir şehitlik, sembolik bir mezar yapılmış ancak daha sonra bu şehitlik de yanmıştır.
  9. “insan kadimdir; yaratılmamıştır, yaratandır. her kişi tanrıdır, her biçimde gözüken odur. öyleyse görünen tanrıya tapalım... ruh bir bedenden çıkıp başka bedene geçer. kabir azabı diye birşey olamaz; ölülerin dirilmesi, soru ve hesap günü de yoktur.”

''şeriatın haram dediği her şey helaldir .''

sözlerine sahip şeyhtir .

ismail-i maşuki hakkında bilgi verin