şükela:  tümü | bugün
 • olu ordunun generali isimli kitabi ile buyuk un kazanmis,ulkesindeki siyasi yonetim ve arnavutluk yazarlar birligi ile dustugu gorus ayriligi yuzunden bir kac senedir fransada yasayan,cagdas dunya edebiyatinin en onemli yazarlarindan biridir.
  yeni cikan piramit isimli kitabinda ilk caglardan beri var olan totoliter duzen deneyiminden hareketle piramitlerin icerdigi sirra biraz olsun i$ik tutabilcegini gosteriyor..
  piramit bir mezar ama kimin mezari?hukumdarin mi yoksa halkin mi?
  olum getiren tum utopyalarin bir egretilmesi mi?
  her ulusun,kendi coku$unu,agir agir izleyebilicegi bir ayna mi?
 • kosova'ya üç ağıt, canvar gibi eserleri de türkçeye çevrilmiş, 1936 doğumlu arnavut yazar.
 • secilmi$ cali$malari $unlardir:

  frymëzimet djaloshare, 1954
  ëndërrimet, 1957
  shekulli im, 1961
  gjenerali i ushtrisë së vdekur, 1963 - the general of the dead army (trans. by derek coltman)
  përse mendohen këto male, 1964
  vjersha dhe poema të zgjedhura, 1966
  qyteti i jugut, 1967
  dasma, 1968 - the wedding
  motive me diell, 1968
  kështjella, 1970 - the castle
  autobiografi e popullit në vargje dhe shënime të tjera, 1971
  kronik‘ n‘ gur, tirana, 1971 - chronicle in stone
  dimri i vetmisë së madhe, 1973
  linja të largëta, shënime udhëtimi, 1973
  n‘ntori i nj‘ kryeqyteti, tirana, 1975
  poezia shqipe 28, 1976
  koha, vjersha dhe poema, 1976
  emblema e dikurshme, tregime e novela, 1977
  dimri i madh, 1977 - the great winter
  ura me tri harqe, 1978 - the three-arched the bridge (trans. by john hodgson)
  prilli i thyer, 1978 (published in gjakftohtësia, 1980) - broken april
  on the lay of the knights, 1979
  poezi, 1979
  buzëqeshje mbi botë, 1980
  gjakfohtësia, 1980
  autobiografia e popullit në vargje, 1980 - the autobiography of the people in vers
  kush e solli doruntinën, 1980 - doruntine (trans. by jon rothschild)
  nj‘ dosje p‘r homerin, 1980
  sjell‘si i fatkeq‘sis‘, 1980
  viti i mbrapsht‘, 1980
  krushqit jan‘ t‘ ngrir‘, 1980
  vepra letrare, 1981-89 (12 vols.)
  nënpunësi i pallatit të ëndrrave, 1981 - the palace of dreams (trans.by barbara bray)
  koha e shkrimeve: tregime, novela, përshkrime, 1986
  koncert n‘ fund t‘ dimrit, 1988 - the concert
  eskili, ky humbës i madh, 1990
  dosja h: roman, 1990 - the file on h. (translated from the french of jusuf vrioni by david bellos)
  ftesë në studio, 1990
  migjeni ose uragani i ndërprerë, 1990
  ardhja e migjenit në letërsinë shqipe, 1991
  ëndërr mashtruese, tregime e novela, 1991
  ardhja e migjenit n‘ let‘rsine shqipe, 1991
  printemps albanais, 1991
  nga një dhjetor në tjetrin, 1991 - albanian spring
  përbindëshi, 1991
  invitation a l'atelier de l'ecrivain suivi de le poids de la croix paris, 1991
  pesha e kryqit, 1991
  nata me h‘n‘, 1992
  la pyramide, 1992 - the pyramid
  oeuvres, 1993-94
  vepra, 1993-94
  noël, une anthologie des plus beaux textes de la littérature mondiale, 1994
  l'ombre, 1994
  albanie, 1995
  la legende des legendes, 1995
  visage des balkans, 1995
  dialog me alain bosquet, 1996
  shkaba, 1996
  spiritus, roman me kaos, zbulesë dhe cmërs, 1996
  kasnecet e shiut, 1997
  kushëriri i engjëjve, 1997
  poèmes, 1957-1997, 1997
  kombi shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë, 1998
  tri këngë zie për kosovën, 1998 - elegy for kosovo (trans. by peter constantine)
  ikja e shtërgut, 1999
  qorrfermani, 1999
  vjedhja e gjumit mbretëror: tregime, 1999
  ra ky mort e u pamë: ditar për kosovën, artikuj, letra, 1999
  breznitë e hankonatëve, 2000
  lulet e ftohta të marsit, 2000 - froides fleurs d'avril (trans. by jusuf vrioni) - spring flowers, spring frost
  princesha argjiro, 2001
  unaza në kthetra: sprova letrare, shkrime të ndryshme, intervista, 2001
  shqiptarët në kërkim të një fati të ri: sprovë, 2001
 • 1936 yılında arnavutluk ta dogdu. tiran üniversitesi nde egitimini tamaladıktan sonra egitimine moskova gorki enstitüsü nde devam etti. 1960 yilinda arnavutluk a dönerek 5 yil boyunca "drita" edebiyat dergisinde calisti ve daha sonra fransa ve arnavutluk ta yayımlanan "les lettres albanaises" adli dergiyi yönetti. 1970 yilinda arnavutluk meclisi ne secilen ismail kadare, dünya capinda üne 1960 li yillarin ortalarinda kavustu. 1972 yilinda grenoble üniversitesi nden doktorasini aldi. arnavutluk akademisi, berlin güzel sanatlar akademisi ve mallarme akademisi üyesi olan kadare, 1992 den beri fransa da yasamaktadir.
 • 2005 senesinde ilk kez verilmeye başlanan man booker international prizeı kazanmıştır.
 • man booker uluslararası edebiyat ödülü’ne aday gösterilen yazar.
 • yazdığı ölü ordunun generali kitabı 1983 'te filme çekilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap