şükela:  tümü | bugün
 • bu sefer olacak galiba (bkz: ay hadi inşallah)
 • hakaret edip aşağıladığı, eşkiya dediği che guevara'nın 39 yıl yaşayabildiği bir dünyada hak ettiğinden çok daha fazlasını yaşayan 76 yaşındaki dinozor. eli kulağında, hadi hayırlısı.
 • önce biraz eskilerden hikâye, sonra tanım:

  .

  14 şubat 1969 cuma günü namazdan sonra mttb, bayrağa saygı mitingi beyazıt'ta yapılıyor. sağcılar üniversiteye giriyor, yangın kulesine ve üniversiteye bayrak çekip "kahrolsun komünistler" diye bağırıyorlar. arkasından sultanahmet adliyesine de bayrak astırıyorlar. sol kitaplar satan öncü kitabevinden kitap alıp yakıyorlar. mttb başkanı ismail kahraman kürsüye çıkıp "istanbul'un genelev haline geldiğini söyleyenler [amerikan askerleri yani 6. filo askerleri için kadın bulanlar vardı ve devrimciler bunu protesto etmişti] karılarına sahip olsunlar. komünizme cihad açtık. pazar günü taksim'de buluşalım" diye beş bin kişilik bir grubu kışkırtıyor.

  16 şubat 1969'da bir kısım devrimci öğrenci ve çok sayıda işçi beyazıt'tan taksim'e yürüyüş yapacaklardı. saat 14'te 25-30 bin kişilik kortej yürüyüşe başladı. sirkeci, karaköy, tophane'den sonra dolmabahçe yoluyla gümüşsuyu'na gelindi.

  taksim parkında o sırada 34 hv 184, 34 dd 363 ve 34 fr 054 plakalı otomobillerden parktaki bazı kişilere sopalar ve silahlar dağıtılıyormuş. kortejin küçük bir kısmı ayaspaşa'dan taksim'e çıktığında önce bombalar patladı, çoğunluk geri çekildi, araya toplum polisi girdi ve sopalı ve eli bıçaklı birtakım insanlar yürüyüşçüleri dövmeye ve bıçaklamaya başladı. toplum polisinin gözünün önünde öğrencileri bıçaklayan adamlara dokunulmadığı, dönemin genç gazetecisi ergin konuksever tarafından çektiği ünlü fotoğrafla tarihe kayıt olarak düşüldü.

  yüzlerce yaralının yanı sıra duran erdoğan ve turgut aytaç da öldürüldüler.

  o güne yıllar boyu hep "kanlı pazar" denildi. hâlâ da deniyor...

  .

  gelelim tanıma:

  cuma namazı sonrası "pazar günü taksim'de buluşalım" diyen mttb başkanı ismail kahraman, bir başka "pazar" günü türkiye büyük millet meclisi başkanlığına oturacak.

  memleketin geldiği yer ve son durumu bu.

  bir hdp'li ya da bir chp'li bunu söyleyebilecek mi?

  recep tayyip erdoğan'ın paris katliamı sonrası ettiği sözleri tekrarlayasım var: sözün bittiği yerdeyiz.

  .

  not:

  hikâyeyi harun karadeniz'in kitabından özetledim.
 • kaç yaşına gelmiş hala nefret objesi, hala kötü. gerçek bir siyasal islamcı.
 • kendisini bir çoğunuzun aksine severim. tez zamanda şehadet şerbetini içmesini tüm gönlümle arzu etmekteyim.
 • bir insanın ölümünden mutluluk duymanın da suç teşkil ettiğini öğrenmemize vesile olmuş şahıs. sanane lan yarrak kafalı,artık neye sevineceğimizidemi sana sorucaz. bu akçomarlardan nette daha çok var,en ufak eleştiride emniyete şikayet etcem seni diyorlar bende siktir git bi de selamımı söyle diyorum. hani çomar biliyorki kendi sikko faşist iktidarı hukuku,insan haklarını ve düşünce özgürlüğünü ortadan kaldırıp ülkeyi polis devletine çevirdiği için bunları kolaylıkla dile getirebiliyor. ispiyonculuk diye bir kültür de türedi ki aman aman...bu insanlarda (lafın gelişi) utanma arlanma da yok zaten. herneyse sanane ulan sanane be yavşak sana mı sorucam neye sevinceğimi hadi diyelim mahkemeye gittik savcı neyle suçlayacak beni? niye ismail kahramanın ölümüne üzülmedinmi dicek? amcık ağızlıya bak hele....
  tanım: laik demokratik cumhuriyet düşmanı bir şahsın ölmesi.
  not: hiç üzülmedim kimse kusura bakmasın
 • ölenin arkasından konuşmak bize yakışır. benim özgürlüklerime göz diken hiç kimsenin ölümüne üzülmem, genelde de sevinirim. dünya o kadar toz pembe değil beyler. nefret her zaman kötü değildir, insanı diri tutar. tavsiye ederim.
 • çağdaş türk ulusu için utanç kaynağı, gerici ve yobaz, din istismarcısı meclis başkanı. ulusal meclisin başında böyle ithal beyinli adamları görmek de bi o kadar üzücü.
 • bir adet canlı. kurucu değerlerine bu kadar düşman olan bir meclis başkanı hiçbir ülkede yoktur büyük ihtimalle. çok inandığı allah'ın yanına yakın zamanda ama zor bir şekilde gitmesi dileğiyle.
 • arap sevici, sözde ümmetçi, atatürk ve türk düşmanı, tayyiban bir kimliktir.

  bu yüzden de bugün, rte ile birlikte anıtkabir ve birinci meclis'teki törenlere katılmamıştır.