şükela:  tümü | bugün
 • mısır'ın ilk hıdivi, en azından resmî olarak. iktidara geldiğinde (1863) 3 milyon sterlin olan dış borçları, 1879'da 100 milyona çıkaran birisidir. "mısır'ı avrupa ülkesi yapacağım, habeşistan'ı, uganda'yı fethedeceğim" derken dedesinin kurduğu ülkeyi batırdı, hattâ ingilizler tarafından işgal edilmesine sebep oldu (işgal için asıl sebep olarak arâbî paşa isyanı gösterildi fakat yegâne âmil elbette bu değildi).

  halktan kopuk birisiydi. fransa'da eğitim aldığı için avrupaî tarzda bir hayat sürdü. içki içerdi. süveyş kanalının açılışı için yaptırdığı ihtişamlı balo 1 milyon dolar'a mâl olmuştu, ki bunu da sırf avrupalı monarklara gösteriş için yaptırmıştı.

  1830'da kahire'de doğdu, 1895'te istanbul'da, iki şise şampanya zıkkımlanırken öldu. vasat bir hükümdar idi.
 • eski mısır'da firavunun binlerce köylüyü piramitlerin yapımında çalıştırmasına benzer şekilde, yüzyıllar sonra yirmi bin köylüyü süveyş kanalı'nda zorunlu çalışmaya mahkum etmiş, mısır'daki tarım faaliyetlerinin aksamasına ve toprakların boş kalmasına neden olmuştur. bununla birlikte, kanalın açılışı için düzenlediği balo uğruna kişisel servetini batırıp, bunun sonucunda elindeki süveyş kanalı hisselerini ingilizler'e kaptırınca, osmanlı tarafından istanbul'a çağrılmıştır.
 • bir de kavalalı mehmet ali paşa'nın üçüncü oğlu olan ismail paşa var ama hakkında bilgi bulmak pek mümkün değil. dahası mehmet ali paşa'nın ilk oğlu ibrahim paşa da kendi oğluna kardeşinin adını koyduğundan ortalık iyice karışıyor.

  kavalalı mehmet ali paşa'nın oğlu olan ismail paşa, vahşiliği, gaddarlığı ve insafsızlığıyla bilinirmiş. 1820'de henüz 25 yaşındayken babasının emriyle ve yanına 5000 asker alarak sudan'a köle avına çıkar. ancak son derece tecrübesiz, başına buyruk, silik biri olan ismail paşa ne tecrübeye ne de tavsiyelere kulak asmaz ve adamlarının güvenini kaybeder.

  1822'de sudan'ın kuzeyinde bulunan şindi şehrinin kralı mek nimr'den köle ve para ister. isteği kabul görmeyince de kralı tokatlar. müthiş kinlenen ama belli etmeyen mek nimr, o gün paşanın isteğini kabul ederek onuruna bir ziyafet verir. paşanın adamlarıyla tıkındığı sırada, törene katılan herkesi ateşe verir ve ismail paşayı diri diri yakar.