şükela:  tümü | bugün
 • filistin davası adına çok önemli bir isim, en önemli eseri bilginin islamileştirilmesi olan, filistin doğumlu, musevi iken islam’a girerek müslüman olan prof. ismail raci el-faruki, aynı zamanda “bilginin islamileştirilmesi” fikrini de ilk ortaya atan kişidir. eşi lamia hanımla birlikte 1986 yılında, anti defamation league tarafından saldırıya uğrayıp öldürülmüştü. amerika’da 'müslüman sosyal bilimadamları birliği’ni kurup aktif hizmetler vermiş faruki’nin hayatını derli toplu okuyabileceğiniz şekilde aşağıya geçeyim:

  ismâil râci el-fârukî, 21 ocak 1921 yılında filistin’in yafa şehrinde doğdu. ilk ve orta öğrenimini st. joseph koleji’nde yaptı. felsefe öğrencisi olarak girdiği beyrut amerikan üniversitesi’nden 1941 yılında mezun oldu. 1945-1948 yılları arasında celile’nin son filistinli valisi olarak görev yaptı. görevi süresince filistinlilerin haklarının ısrarlı bir savunucusu oldu. 1948 yılında israil devleti’nin kurulup filistin’in işgal edilmesi üzerine abd’ne göç etti.
  1949 yılında indiana ve 1951 yılında harvard üniversitesinde felsefe alanında yüksek lisans yaptı. 1952 yılında ‘metafizik’ ve ‘değer epistemolojisi’ üzerine doktora tezini tamamladı. daha sonra ezher üniversitesi’nde üç yıl süreyle şer’i ilimler sahasında öğrenim gördü. 1959 yılında fulbritht doktora sonrası bursuyla mc gill üniversitesi’ne giderek yahudilik ve hristiyanlık hakkında araştırmalar yaparken bir yandan da dersler verdi. 1961 yılına kadar burada çalıştı.

  1972 yılında kurucu başkanı olduğu müslüman sosyal bilim adamları birliği, el-faruki’nin amerika’daki teşkilatçı faaliyetlerinin ikinci önemli basamağını oluşturdu. bu dernek abd üniversitelerinde çalışan müslüman hoca ve öğrenciler için önemli bir kültür merkezi haline geldi. aynı dönemde bu derneğin bünyesinde bir islam koleji ve üniversitesi kurulması için çalışmalara girişti. bu teşebbüsleri sonunda chicago’da american islamic college kuruldu. başkanı olduğu bu müessesedeki görevini ölümüne yakın zamanlara kadar yürüttü. bu teşebbüslerin milletlerarası çaptaki diğer önemli sonucu uluslararası islam düşüncesi enstitüsü 1981 yılındaki kuruluşu oldu. kuzey amerika’da büyük bir islam araştırmaları merkezi haline gelen bu enstitünün özellikle ‘bilginin islamileştirilmesi’ yolundaki araştırma programlarının belirlenmesinde el-faruki’nin öncü bir rolü oldu.

  entellektüel faaliyetlerindeki teşkilatçı ve aktif özelliğiyle el-faruki pakistan, hindistan, güney amerika, malezya, libya, suudi arabistan ve mısır’daki islami araştırma kurumlarına da proje, uygulama ve danışmanlık seviyesinde önemli katkılarda bulundu. bu arada iştirak ettiği ilmi toplantılar, verdiği konferanslar, katkıda bulunduğu dergiler de önemli bir yekün tutmaktadır.

  filistin davasının ateşli bir savunucusu olan ve oradaki siyasal süreçle bağlantısını koparmayarak bir ömür siyonist işgale karşı sert cephe alan ismail raci el-faruki ve eşi luis lamia, 27 mayıs 1986 yılında pennsylvania wyncote’daki evlerinde sahur vaktinde bıçaklı bir saldırıya uğrayarak hunharca öldürüldüler. olay amerikan basınında ısrarla göz ardı edilmesine rağmen islam dünyasında geniş yankılar uyandırdı.
 • 23 sene önce bugün şehit edilmiş zat-ı muhterem.
  allah rahmet eylesin
  http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=1213
 • bilginin islamileştirilmesi