şükela:  tümü | bugün soru sor
  • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin birinde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyettir. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. 18.hukumet/maliye bakani/16 ocak 1949/22 mayis 1950/kocaeli/chp/1 yil 4 ay 6 gun/1 yil 4 ay 6 gun

not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
  • ismet inönü döneminde, maliye bakanlığı yapmış olan siyasetçidir. siyasal bilgiler mezunudur. milli şef dönemi bittikten sonra hukuk diploması almıştır. 1957 seçimlerinde ise tekrar seçilmiştir.

ismet inönü, ismail rüştü'nün parti başkanı olmasını istesede bunu kabul etmemiştir. 1969'da siyasetten ayrılarak iş bankası yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.
  • 1950'de beyaz ihtilal olarak adlandirilan secim sonunda inönü, hükümeti 27 yilin ardindan celal bayar onderligindeki demokrat partiye devretmek zorunda kalinca; devir gunu chpli bakanlar ınonu ile biraraya gelir. vedalasma gunudur. ısmet ınonu bakanlarina bundan sonra ne yapacaklarini sorar: bazilari doktordur, gidip devam edeceklerini soyler; bazilari avukattir meslege devam edeceklerdir. iclerinden birinin surati asiktir; bu kisi de geride kalan donemin mulkiye mezunu ( simdinin ankara/ siyasal bilgiler fakultesi) maliye bakani ismail rustu aksal'dir. aksal' in avukat olabilmesi icin hukuk okumasi ve ardindan staj yapmasi gerekmektedir. yoksa bakanligin ardindan yapilacak bir is yoktur. aksal daha sonrasinda derslerini tamamlayip denklik alarak ankara hukuk fakultesini de bitirir:)
    siyasal bilimler mezunlarinin kaderi donemin maliye bakaninin bile pesini birakmamistir:)
    32.gun arsivi