*

şükela:  tümü | bugün
 • üsküdarda aynı isimli iki caminin adıdır

  ilki (yani çok bilineni) tavasi hasan ağa mahallesindedir, diğeri ise kirazlıtepededir

  malatyalı ismail ağa camii :

  (aşağıdaki tarihçe üsküdar müftülüğü web sayfasından alınmıştır)

  cami ağahamamı mevkiinde, şair nailî sokak ile dönmedolap sokak'ın birleştiği yerdedir. bu konuda hadîka yazarı bize şu bilgiyi vermiştir: "bânisi, akağalardan darü'ssaâde ağası olan malatyalı ismail ağa'dır. yakı nında çifte hamamı ve bir âlî çeşmesi dahi vardır. bâb-ı hümâyun'a yakın bir imareti ve bir tekkesi dahi vardır. bu hayrı yaptırmağa, enderun-ı hümâyun'da içkiler ağası iken muvaffak olmuştur. camiin yapılışı 1045 (1635) tarihindedir. ağanın kabri, kendi vilâyeti olan malatya'dadır. camiin mahallesi yoktur." başbakanlık osmanlı arşivi'nde ve 1191 (1777) tarihli bir berata göre, ismail ağa'nın malatya'da da bir camii vardır. başka bir rivayete göre ismail ağa'nın kabri malatya'da değil, rodos adası'nda kumburnu tarafındaki murat reis camii hazîresindedir. cami, kesme taştan ve ahşap çatılı olarak yapı lmıştır. kesme taştan olan sağdaki minaresinin şerefesinden itibaren üst kısmı, 1926 da yıldırım düştüğü için yıkılmış ve 1974 de onarı lmıştır. sahnı 60 m2 olan bu küçük mabedin yekpâre mermerden yapılmış güzel bir minberi vardır. cami alt üst pencerelerden ışık alır. mihrabı niş şeklindedir. minare tarafında bir pencere ve onun yanında da türbeye açılan bir kapı vardır. minare, türbenin dört duvarı üzerinde yükselmektedir. klâsik demir parmaklıklı tek penceresi ise avluya bakmaktadır. içindeki tek ahşap sanduka kaldırılmıştır.

  kirazlıtepedeki camii ise ayvalık yolu sokak üzerindedir
 • fatih çarşamba mahallesinin kalesi konumundaki cami.

  (bkz: ismail ağa cemaati)
 • 1997 yılında mahmut ustaosmanoğlu'nun damadı olan hızır hoca'mızın öldürülmesinden sonra benim hatırlayabildiğim camideki ikinci saldırı vakası yaşanmıştır. "küçük bayram hoca"'mıza cenâb-ı allâh'tan rahmet diliyorum. camide bile güvende değiliz, kahpeliğin sınırı kalmadı.
 • ülkemizi karıştırmak isteyen derin ve karanlık güçlerin belirli aralıklarla uğradıkları camii. ama ne sandıkları kadar büyüktür ismail ağa cemaati, ne de sandıkları kadar agresif. olay burda kalacaktır. istedikleri provakosyan gerçekleşmeyecek. siz pkk'yı kullanmayı sürdürün...
 • 3 eylül 2006 sabahı birbirinden tuhaf olaylara sahne olan ibadethane.
  - bir hoca, cemaatinin gözü önünde saldırıya uğramıştır
  - cemaat, hocanın göğsüne aldığı bıçak yarasının etkisiyle saldırgana saldırmıştır.
  - saldırgan olay yerinde ölmüştür.
  - saldırıya maruz kalan hoca, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştır.

  olayın görgü tanıklarından biri bu garip ama basit olayı ilginç bir biçimde yorumlamış ve saldırganın "kalabalıktan boğularak öldüğünü" öne sürmüştür. zaten ülkemizdeki ani ölümlerin yüzde 6'sı "kalabalıktan boğulmak" suretiyle gerçekleşmektedir. bizim bir halit abi vardı rahmetli, o da bir gün maça gitmişti de kalabalıktan boğulmuştu. olağan şeyler bunlar...
 • (bkz: #10134607)
 • fatih çarşamba'nın merkezi gibi olan cami. giriş, avlu ve iç kısımlar gayet temiz ve bakımlı olmakla birlikte, bir elden geçirildiği belli. lükse kaçar bir biçimde özen gösterilmiş sanki. cemaati ve semti nedeniyle hayli sıradan bir cami durumu yok elbette ama en azından kapriyle girdiğim halde bir tepki almadım. günlük selamın aleyküm - aleyküm selam kotamı da doldurup çıktım.