şükela:  tümü | bugün
  • iddef adlı örgütleriyle özellikle afrika'da açtıkları yurt dışı okullarıyla dikkat çekmekte olan cemaat.
  • “ismailağa cemaati, günümüzde nakşibendi tarikatını temsil eden dini oluşumlardan biri.

cemaat, bugün 90 yaşında olan mahmut ustaosmanoğlu tarafından 1980'lerin başında kuruldu.

1970'lerin sonuna kadar fatih'te yine nakşibendi ekolünden mehmed zahit kotku ismiyle özdeş iskenderpaşa cemaati bünyesinde bulunan ustaosmanoğlu, kotku'nun ölümünden sonra bağımsız bir oluşuma yöneldi.

cemaat adını, 56. şeyhülislam ismail efendi tarafından istanbul'un fatih ilçesindeki çarşamba semtinde yaptırılan camiden alıyor..

"ismailağa'yı türkiye'deki cemaat dünyasından farklılaştıran hususlardan biri, bölge sakinleri başta olmak üzere sünni-islam hassasiyetine sahip geniş çevrelerce sırtına yüklenilen teo-politik bir misyon.

"bu misyon, özellikle patrikhane ile cumhuriyet tarihi boyunca gelişen endişeler etrafında biçimleniyor. bölgedeki yaygın kanıya göre, patrikhane'nin ekümeniklik projesi kapsamında "genişleme politikası" mevcut.

"nitekim bu kuşku bugün fatih'teki birçok muhafazakârın, ismailağa'nın bölgedeki varlığını 'bir emniyet sübabı' olarak görmesine yol açıyor. çarşamba semti bu açıdan, fener-balat'a hâkim gayrımüslim ve seküler dokuya karşı; islami kimliğin sınır hattını oluşturuyor.”

cemaatin sitesindeki 'hakkımızda' bölümünde, "ismâilağa câmiası olarak gayemiz: insanoğlunun her daim süregiden huzur arayışında islâm'ın ışığını insanlığa mahmud efendi hazretlerimizin rehberliğinde en parlak ve en canlı hâliyle sunabilmektir" ifadeleri yer alıyor.

tasavvufi söylemi öne çıkaran cemaat içinde şeyhe bağlılığın önemli olduğu anlaşılıyor.

cemaat, türkiye'deki birçok dini oluşumdan farklı olarak kendine has bir giyim kuşam tarzını benimsemiş durumda. cemaat üyesi erkekler uzun sakallı, cübbeli, sarıklı ve şalvarlı bir görüntü sergilerken, kadınlar da siyah çarşaf giyiyor.
    ...

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ve 11. cumhurbaşkanı abdullah gül'ün de geçmiş dönemde cemaati ziyaret ettiği biliniyor.

erdoğan'ın 2014'te, gül'ün ise 2015'te cemaat lideri mahmut ustaosmanoğlu'nu ziyaretinden görüntüler kamuoyuna yansımıştı.

cemaatin son yıllarda iktidar partisine destek açıklamalarında bulunduğu görülüyor.“

itö is loading..
  • zorla başka bir fetö terör örgütümsü yaratacaklar.
  • istanbul fatih çarşamba semtinde olan tarikat. tarikat üyeleri çok sıkıdır. her yere yayılmayı amaçlayan tarikat. aşırı dinci tarikat.
  • tarihe not düşmek adına linki şuraya iliştireyim.

diyanetten önce fetva veren bir cemaat

çok ilginç bir ülkedeyiz.

neyse ben kandırılmadığımın farkındayım.

ikinci bir kandırıldık vakası olmasın diyorum ama. görünen köy kılavuz istemez demiş atalarımız...

haberin sonundaki fotoğraf çok ilginç.
  • haberin neresine deginsek ;

belliki hukumet her zamanki gibi konut rantini ve yandas payini ayakta tutmak icin elindeki konutlari bu bozuk ve durgun ekonomi icerisinde sattirmaya çalışıyor. vahim olan tarafı ise neden bir bakan cikip düzgünce durust bir sekilde , kredilerde uygunluk saglayacagiz , konut sahibi olmayi kolaylastiracagiz gibi yalandanda olsa aciklama yapmak yerine, bunu dile getirmek yerine gidipte neden insanlari din olgusundan yakalayip bir konut almak dini bir vecibedir, ibadettir algisi yaratmaya calisiyor. ustelik bunu neden ismailaga cematiyle yapiyor. tabi bu durum yeni degil , arkadaşlar yillar oncesinden kandirilmaya baslanip kamuda oncelikli olarak sağlık bakanliginda kadrolastirilmaya baslanmisti , bakin bugun koca memlekette fetva verir hale geldiler. ama meraketmeyin daha kimsenin kandigi yok , hele bir menfaat catismasi baslasin , hangisi hangisini kandiriyormus analariz. ama bizim icin sorun yok , kayikci kavgasinin kazananini onun aziz milleti olarak affederiz. sonucta memlekette herkesi hata yapma kandirilma , dinende gunah isleme özgürlüğü var.
  • ismailağa camii diye hesap açıp yardım parası toplayan cemaattir. her seçim döneminde şu an ki iktidara verdiği destekle bilinen cemaatin yardım toplamasını serbest bırakıp; bazı belediyelerin yıllardır açık olan yardım hesaplarını bile kapatmasını istemek adalet ya da insaf duygusu ile bağdaştırılabilir mi?
  • akp hükümeti belediyelerin yardım hesaplarını kapatırken yardım hesapları hala açık olan oluşum. komedi...
  • gerçek hadim/hüddam'ları içinde barındıran ve yetiştirdiğine inandığım, düşündüğüm tarikat.