şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizler tarafından w hill olarak adlandırılmış, sebebi ise tepenin ''w'' şeklinde olmasındandır.
  ismailoğlu tepesi konum
  ismailoğlu tepesi(w hill) 1919
  ingilizler son saldırıları için anafartalar ovasındaki küçük tepelere saldırmaktadır bunlardan birisi de ismailoğlu tepesi idi. buranın alınması diğer tepelere nazaran daha önemli ve stratejiktir. bu tepenin alınması için suvla koyuna çıkarılmış 11. tümen kullanılacak, onları desteklemek için ise 29. tümen yusufçuk tepeye taarruz yapacaktır.(bkz: yusufçuk tepe muharebesi)
  21 ağustos günü hazırlık yapmaya çalışan ingilizler en küçük hareketlerinde dahi türk ateşinin hedefi oluyordu. gün batımına yakın saatlerde saldırıya geçilmişti. gün batımının seçilmesindeki sebep güneşi arkalarına alıp türklerin görmesini engellemekti ne var ki, o gün bulutlu ve sisli bir hava vardı. tanrı şimdiden türklerin yanındaydı.
  11. tümenin 34. tugaydan askerleri sağ cenahtaki türk mevzilerini küçük çatışmaların ardından ele geçirmişti. sol cenahtaki 34. tugayın iki taburu türk karşı ateşiyle karşılanmış, tüm subaylarını kaybederek geri çekilmişlerdi. yusufçuk tepeye saldıran 32. ve 33. tugaylar da istenilen başarıyı kaydedememişlerdi. gece yeniden bir saldırı emri verilmiştir. bir albay bu saldırının bu sefer türkleri ezeceğine inanmaktadır. yapılan gece saldırısı türklerin ağır makineli tüfek atışlarıyla durdurulmuştur. ingilizler bu son saldırıda da ağır kayıp vermiştir; kayıpları içerisinde bahsi geçen albay da bulunmaktadır. sonuç olarak ismailoğlu tepe ingiliz kuvvetlerinin gün ve gece boyunca yaptıkları saldırılar karşısında türkler tarafından mertçe korunmuş, ağır zayiat veren ingilizler tepeyi ele geçirememiştir. toplam müttefik kaybı 5,300 iken türk kaybı 2,600 şehit ve yaralıdır.