şükela:  tümü | bugün
 • 1931 adana kozan doğumlu milli güreşçi ve halk ozanı. 1960 roma olimpiyatlarında serbest stil 87 kiloda altın madalya kazanmıştır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/İsmet_atlı
 • vefat etmiştir, allah rahmet eylesin , mekanı cennet olsun.

  ne yazık ki birçok basın yayın organında henüz haber bile olmamıştır.

  http://www.e-haberajansi.com/…efat-etti-378318.html
 • eskiden tercüman ve türkiye gazetesinde cuma günleri yayınlanan yazıları vardı rahmetlinin.. eski pehlivanların kahramanlıklarını hem tarihi hem de milli bir gazla anlatırdı..

  bakıyorum da senelerce yazıları çıkan türkiye gazetesi bile vefatını tek satırla yazıp geçmiş..
 • kendisinin halk ozanı olduğunu yeni öğrendim. zamanında kastamonu ankara yolculuğu yaptığım bir esnada ılgaz dağının tepesinde radyo 1 de hikayesini anlatırken kulak vermiştim. bir sürü müzik cd si falan olmasına rağmen hikayesini anlatma becerisine takılıp sonuna kadar dinlemiştim programı. çok akıcı ve bir o kadar da ayarlı tiyatral bir anlatım gücüne sahipti rahmetli. kazandığı başarıları anlatırken hikayeleri nefis bir tonlamayla anlattığından resmen ben de görmüş saydım o başarıları.

  bu sanatsal anlatım becerisinin altında ozanlığının ve gerçekten sanat icra eden bir ruhun olduğunu öğrenince de şaşırmamam gerektiğini anladım.
 • anne tarafı dadaloğlu'na dayanıyormuş. tayyib attan düştüğünde ironi dolu bir şiir yazmış, tayyib'de adana'da ismet atlı adına yapılan "ismet atlı karakucak güreşleri" müsabakalarından "ismet atlı" adını çıkarmış, spordan altı ay men cezası almış. koskoca güneş sisteminin efendisi hz. tayyib'e böyle saygısızlık yapılır mı ulan. ne diyelim; trajikomik.

  “sadrazamlar el atına biner mi?
  at devlettir binen böyle iner mi?
  medyaya gösteri yapmak hüner mi?
  böylesi reklama vermeli mola.

  dönülür mü bayım türbana börke
  kaba zarar verir keskin sirke
  kimin kini varsa ol atatürk'e
  dilerim mevla'dan belasın bula.”

  soner yalçın'ın köşe yazısından arakladığım bir bilgi.
 • soner yalçın'ın da kemal ateş'in yazdığı “neşter ve madalya” kitabına dayandırarak köşesinde bahsettiği merhum milli güreşçi/halk ozanı.