şükela:  tümü | bugün
 • trt 4'teki acik ogretim inkilap tarihi derslerinde gorurduk kendisini. ayrica kizi da akademisyen olmustur. (bkz: yasemin giritli inceoglu)
 • idare hukuku'nun önemli isimlerinden biri. belki de idare hukuku tarihinin en babacan idare hukukçusudur. topağacında uzun yıllarca görülmüştür. aradan yıllar geçtikten sonra tanışıldığında da taşındığı öğrenilmiştir.
 • 1968-69 yillarinda colombia üniversitesi'nde, 71-72 yillarinda georgetown üniversitesi'nde dersler verdi. 1976 yilinda meksika milletlerarasi hukuk akademisine üye seçildi. 61 anayasasinin ilk taslagini hazirlayan 7 bilim adamindan biridir. 61-62 yillari arasinda birlesmis milletlerde türk delagasyonu danismanligi görevini ifa etti.
 • yogun bakimda oldugu hastanede vefat etmistir maalesef.

  http://www.milliyet.com.tr/…/02/03/son/sontur12.asp
 • cenazesi 5 subat 2007 pazartesi oglen ezaninda levent camii'nden kaldirilacak sarimsaksever.
 • rize, limanköy kökenlidir. ailesinin diğer üyeleri gibi karadeniz kıyısında rumelifeneri'ne gömülecektir.
 • ''1924 yılında kırım'da doğan prof. dr. ismet giritli, ilk öğrenimini burada tamamladı. kabataş erkek lisesinin ardından istanbul üniversitesi hukuk fakültesini bitiren giritli, 1964 yılında profesör oldu.

  1961 anayasasının ilk taslağını hazırlayan bilim adamlarından biri olan ismet giritli, barolar temsilcisi olarak kurucu meclis üyeliğine seçildi. giritli, türkiye milli gençlik teşkilatı (tmgt) genel başkanlığı, birleşmiş milletlerde de türk delegasyonu danışmanlığı yaptı. 1964-1968 yılları arasında ilk trt yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığında da bulunan prof. dr. giritli, 1968 yılının ocak ayında ilk televizyon yayınını gerçekleştiren ekibin başındaydı.

  ismet giritli, 1958-1959 yılları arasında new york columbia üniversitesi hukuk fakültesinde, 1968-1969'da columbia üniversitesi orta doğu enstitüsünde ''misafir öğretim üyesi'' olarak bulundu. ders takrirleri (fifty-years of turkish political development 1919-1969) adı ile yayınlandı. 1971-1972 yılları arasında washington d.c'deki georgetown üniversitesi'nde ''orta doğu'da amerikan-soyvet rekabeti'' konusunda ders verdi ve ''woodrow wilson international centers for scholars'' da ingilizce olarak kaleme aldığı ''super-powers in the middle east'' adli kitap istanbul üniversitesi hukuk fakültesi yayınları arasında yer aldı.

  1978-1979 yılları arasında glasgow üniversitesi'nde ''senior research fellow'' sıfatı ile ''petrol politikaları'' konusunda seminer verdi. giritli, 1982-1991 yılları arasında marmara üniversitesi basın yayın yüksek okulu müdürlüğü ve radyo televizyon yüksek kurulu üyeliği yapan ve atatürk yüksek kurumu asli üyeli bulundu, 1976 yılında meksika milletlerarası hukuk akademisi'ne seçildi. 1985 yılında fransızların ''palmes academiques'' nişanı ve ''chevalier'' unvanını alan prof. dr. giritli, ingilizce, rusça ve fransızca biliyordu. sayısı 50'yi aşan kitabı bulanan ve sayısız makaleleri yayınlanan prof. dr. giritli, 1999 yılından beri istanbul kültür üniversitesi hukuk fakültesi öğretim üyeliği yapıyordu.''
 • 27 mayıs 1960 yönetimi (mbk) tarafından 147 ler listesine alınmasına rağmen, 1961 anayasası tasarı komisyonunda görevli doçent idi.
 • 1988 ya da 1989 yılında makamında saldırıya uğrayıp yumruklanmıştı.o zaman trt1 ana haber kuşağında bu olaya yer verilip kendisiyle röportaj yapılmıştı.ben o sırada oturma odasının ortasına yaydığım oyuncaklarımla oynuyordum her zamanki gibi.sonra belli belirsiz hatırladığım bu olayı duymuştum tvde.

  bilmem gece gece aklıma geldi işte.

hesabın var mı? giriş yap