şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- ismet inönü , 1 mayıs 1959 günü muhalefet lideri olarak uşak’a yaptığı bir gezide , dp’liler tarafından kışkırtılan aşağılık yaratıkların attığı bir taşla başından yaralanmıştı . bu çirkin ve üzücü olay üzerine şair behçet kemal çağlar , taş atanları şiddetle kınayan “ kafana çal taşını “ adlı bir şiir yazmıştı . şiirinin bir kıtasında şöyle diyordu büyük şair.

  dünkü karargahınızdı bugün geçtiğiniz uşak:
  bütün şehir ayağa kalkıp selamlamalı ,
  ayağına düşmeli saygılar halı halı ,
  başına taş atan kim ? hangi utanmaz uşak ?

  --- dönemin iktidarı dp , bu şiir nedeniyle behçet kemal çağlar’ın istanbul radyosundaki görevine son verdirmişti . ( değişen bir şey yok , bugün de “ alo fatih “ fetva hattı ile beğenmedikleri gazeteci ve televizyoncuları kovduruyorlar .)

  --- bu olaya çok üzülen inönü , behçet kemal’e 13 mayıs’ta duygu yüklü bir mektup göndermişti .

  --- sevgili behçet kemal çağlar ;
  --- “ benim yüzümden sizi radyodaki hizmet imkanınızdan mahrum etmişler . çok üzüldüm ! en ayıp tecavüzlerin açıkça himaye edildiğine sadece bu olay başlı başına bir delildir . siz hususi geçiminizle de sarsılmış bulunuyorsunuz . size bütün ömrümde hiç bir faydam dokunmadı . sebep olduğum üzüntülerden dolayı bir kez daha mahcup oluyorum . “
  gözlerinizden sevgilerle öperim canım kardeşim .

  --- bunun üzerine behçet kemal çağlar’da inönü’ye cevaben şöyle yazar ;

  --- paşam ;
  --- “ hayatımın en manalı mektuplarından birini sizden aldım . atatürk’le birlikte kurtardığınız yurdun bir vatandaşı , tek başınıza 2. dünya harbi’nden burnu kanamadan çıkardığınız bir neslin mensubu değil miyim ? bana bundan daha büyük nasıl bir iyilik yapabilirdiniz ?
  yalnız size bir sitemim var , beni daha çok sevip tanıdığınızı sanırdım . siz bu davaya başınızı koyarken , ben maaşımı koymuşum çok mu ?
  vatanperverlik sizin tekelinizde midir a paşam ?”
  saygıyla ellerinizden öperim .

  --- bir devlet adamı ile bir sanatçının birbirine yazdığı duygu yüklü mektuplar , iki büyük insanın içten gelen duygularının dışarıya yansımasıdır . bu güzel cümleleri yazabilmek , söyleyebilmek için insanın çok iyi bir hatip olmasına ya da prompterden okumasına ihtiyaç yoktur .

  --- bu yüzden devlet adamı ve sanatçı olmak o kadar kolay ve ucuz bir şey değildir . insanın mayasında olmalı , genetik kodlarında olmalıdır .

  --- vermeyince mabut , neylesin mahmut .

  ahmet kudret haker
  28/aralık/2017
 • en azından kibarlar. bu devirde kibar adam görmedim ben açıkcası.