şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yatıp kalkıp ismet özel'in türk olduğuna şükrettiren ihtimaller silsilesi. gerçekten en zararsız atlattığımız şekli türk oluşu.

  kürt olsaydı islam'a geçene kadar sosyalist bir kürtken o dönemlerde çoktan işkencede ölmüş olurdu herhalde ya da islam'ı seçtikten sonra infazına karar verilirdi örgütçe. diyelim ki sağ kaldı: intiharıyla ilgili yaşadığı kahramanlık sendromu yine aynı olurdu. ancak türkçü değil neo osmanlıcı olurdu. doğu ve güneydoğu anadolu'dan bahsederken ısrarla "kürdistan" der, soranlara "bölgenin kültürel adı budur. osmanlı'da da böyle adlandırılmıştır" derdi.

  arap olsaydı ağır ehl-i beyt savunucusu bir sünni ümmetçi olurdu. muaviye'yi açıktan suçladığı için geleneksel sünniler tarafından eleştirilirdi. 28 şubatta ölür giderdi herhalde. intihar girişimiyle ilgili mevzu gene aynı kalırdı.

  çingene olsaydı ırkçılığa karşı büyük mücadelede bulunurdu. çingenelerin büyük insanlar olduğunu iddia eder ancak pek ciddiye alınmazdı. müslüman çingenelerden örnekler vererek geçirirdi hayatını. muhtemelen birkaç peygamber ve eski devlet adamının çingene olduklarını iddia eder yine gülünç duruma düşerdi.

  gelelim zurnanın zırt dediği yere...

  ermeni, rum veya süryani olsaydı...

  başarısız intihar girişiminde bileklerini kesmişti... ve ölmedi.

  bunu isa'nın çarmıha gerildikten sonra dirilişine bağlardı. hayatta kalışını bu halde bile mucizevi ve allah'ın lütfu görüyor, öylesini tahmin bile edemiyorum! senaryoyu iki yönden inceleyelim: ata dinine döndüğü senaryo; kesinlikle mezhepsiz bir hıristiyan olurdu. papaya da patriğe de protestanlığa da karşı olurdu. hıristiyanlığın özden saptığını düşünür ömrünü iyilikle geçirir, bundan da kimseye bahsetmezdi. müslüman olduğu senaryo: nasıl ki hıristiyanlık aziz augustinus ile yükseldiyse islam da bir rumla yükselecek diye düşünür ama çaktırmazdı. ermeni ya da süryaniyse de kendi ırkından bir "isa ile muhammed arası" aziziyle kendini kıyaslar, ölmeyişini buna bağlardı.

  yalnız her koşulda büyük bir şair olurdu. allah bu memlelete acıdı da onu türk yarattı. çok şükür.

  at pazarı tayfa, oram ameliyatlı; oraya vurmayınız.
 • ismet özeli anlamamış kişi beyanı. türk olmayı ırki bir özellik değil kültürel bir dönüşüm olarak görür ismet özel. türk ırkının taşıdığı kandan dolayı üstün olduğunu da iddia etmez. dini ve kültürel açıdan üstün görür bu kültürü. tabi ki kastı beyaz türk diye adlandırılan kesim değil. kürtleri veya başka bir milletten azınlıktan olanların gönüllü olarak asimile olması gerektiğini söyler. alevilerin de sünnileşmesi gerektiğini. adam bu noktada düşündüklerini çekinmeden söylüyor zaten. katılın katılmayın ama adamı doğru anlayın.