şükela:  tümü | bugün
  • şu sıralar fanatik'te yazan spor yazarı.
  • fedon birlikte birbirlerinin yandan yemi$i gibi gorunen spor yazari..
    fakat hangisi hangisinin yandan yemi$i onu cozebilemedim..
  • bugunku yazisinda "dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, 21 puan kaybetmiş bir teknik direktörün daha devreye varmadan görevine son verilir ve yollanır. dahası da var. o teknik direktörün çalıştırdığı kulübün yönetim kurulu için de "kalsın mı, gitsin mi?" tartışması açılır." diyerek beni deli etmis spor yazari. akabinde kendisine bir e-mail dosendim, ancak tum gazete yazarlarinin yaptigi gibi, lutfedip cevap yazmayacagini dusundugum icin, gelecek nesillere bir kilavuzluk etsin diye kendisine attigim e-maili buraya kondurmaya karar verdim. belki baska bir spor yazari gorur de, benim adima laf sokar kosesinde.. hem belki yazisini okuyup inanmis olanlar vardir, onlara da bir sunum yapmis oluruz.

sayin ismet tongo,

bugunku yaziniza oldukca ilgi cekici oldugunu dusundugunuz bir cumle ile baslamissiniz. " dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, 21 puan kaybetmiş bir teknik direktörün daha devreye varmadan görevine son verilir ve yollanır. dahası da var. o teknik direktörün çalıştırdığı kulübün yönetim kurulu için de "kalsın mı, gitsin mi?" tartışması açılır." ancak, bu cumleler, halk tabiriyle bol keseden atmak olarak nitelendirilebilir. simdi gelin, sizinle ufak bir dunya turuna cikalim:

barclays premiership: daha ligin ilk yarisi tamamlanmadi, bakalim 17 mac sonunda bazi "koklu" takimlar ne kadar puan kaybetmis: liverpool 4., 23 puan kaybi var. arsenal bir mac eksigiyle altinci, 22 puan kaybi var. ama ilginctir, teknik direktorleri yillardir oldugu gibi takimin basinda.
    la liga: real madrid 14 puan kaybetmis, yani fenerbahce gibi, 3. sirada. gecen senenin sampiyonlar ligi fatihi villarreal 20 puan kaybetmis. valencia 21, gecen sene sampiyonlugun iddiali ekiplerinden osasuna 25 puan kaybetmis. ama ilginctir, kimsenin ipi cekilmeye calisilmamis orada.
    bundesliga: lider werder bremen, gene ilginctir ki, 15 puan kaybetmesine karsin lider durumda. bayern munich 18 puan kaybetmis, bayer leverkusen, hani besiktas'in rakibi, uefa'daki gibi ligede de kotu durumda, 26 puan kaybetmis. bir zamanlarin efsane takimi borussia dortmund da 26 puan kaybetmis. teknik direktorleri icin sezon basindan beri istifa etsin diyen var mi ?
    ligue 1: lyon yillardir supuruyor zaten burayi. ikinci lens, siki durun, 19 puan kaybetmis ! 3. lille, 21 puan ! niye kimse istifa etmiyor, yonetimler calkalanmiyor acaba ?

anliyorum, turk futboluna nifak tohumlari sokmaktan para kazaniyorsunuz, fanatizm yapmazsaniz kimse sizi okumaz, cunku bir birikiminiz yok. ancak bari dunyanin diger liglerine laf atmayin. birikimsizliginizi, dunyadan bir haberliginizi boyle lanse etmeyin. insanlari bos yere galeyana getirmeyin. turk futboluna birazcik sayginiz varsa, dunyanin geri kalanindan feyz alir, istikrarin en onemli kosul oldugunu anlar, teknik direktorleri de rahat birakirsiniz.

saygilarimla,
    shelbyl
  • oğlu emre, garanti finansal kiralama a.ş.'de genel müdür yardımcısıdır.
  • tiril tiril bir yerden dönüyoruz, yolda radyo 15 mi ne oyle bir frekans acilmis, bir sekilde acilmis, nerden acilmis.. spiker, "sevgili ismet tong, besiktas zurich karsisinda ne yapar, yorumlarinizi alalim" diyor. ismet tongo "konusmaya gerek yok, besiktas turu atlar" diyor. yaptigi yorum bu. konusmaya gerek yoksa ve "kazanir" yorumsa sana da luzum yokki ismet tongo "agabeycigim".
    ama sonrasi daha muthisti: "3-0'dan asagisini kabul etmiyorum, besikas en az 3-0 kazanmali"

sahneyi kurdum bir anda. ismet tongo, tongo krali gibi bir tahtta oturuyor, besiktasli oyuncular mac sonrasi gelmis el opmeye ya da kabule: " 3 olmadi 2 ile olur mu ismet agabeycigim "
  • 1995-96 sezonunda yazdığı gazetede bir yazısının başlığını brad friedel'e ithaf ederek friedeli edersin sen şeklinde attığını hatırladığım spor yazarı.
  • sabah gazetesi bu yazara uzun zamandır ismet tango diyor.
  • rahmetli olmuş.
  • başarısız iddaa tahmincisi can tongo'nun babası. bugün, 76 yaşında vefat etmiştir.