şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu watandaş baglama konusunda aşmış, bitirmiş bi insandır. kuru bağlamayla, gitar, kanun, koto, pan flüt takliti bile yapar. en neticesinde gitmiş almanya'ya yerleşmiştir, bir zamanlar piyasadaki -içinde elektro ya da kuru bağlama olan- bütün albümlere çalmıştır, bi sürü çalma tekniği, bi dolu egsersiz geliştirmiştir. kendi besteleri de wardır, dinleyince direkt "ruh hastası" olduğu düşünecesi gelir insanın aklına, bağlamanın joe satriani'sidir kısaca...

  en son çıkardığı albüm tam arşivliktir, 2 farklı kasetten oluşur, biri enstrümantal diğeri vokalli olup, parçalara eşlik eden, piyano, yaylılar, nefesliler vs. hepsini kendi yaptığı "midi bağlama" ile çalmıştır. hele "phantom bağlama" diye bi parçası wardır ki, çalarken ses hızını aşmıştır zannımca.
 • aslen adana li olan ama almanya da yasayan bu sahis,baglamaya dort sira tel takmak suretiyle fazladan oktav olusturan ve olusturdugu bu oktavlarda kosusturan,kosusuturma hizi da genelde ses hizi civarinda olan bir ustatdir.tahminimce baglamaya buzuki akordu yapar.sibel can in soyledigi ''oyle sirinsin'' parcasini yada muslum gurses in biz babadan boyle gorduk parcasini dinleyenler nedemek istedigimi cok iyi anlayacaktir.
 • orhan gencebay, arif sağ ve ismet topçu'dan oluşan zamanın efsanevi bağlama grubunun en kopuk elemanı. bu ekip yıldıray çınar, zeki müren ve erkin koray gibi pek çok sanatçının sahne ya da kayıt çalışmalarında çalmıştır.

  son yıllarda hint ve pakistan müziklerine yönelip inanılmaz eserlere imza atmıştır. deneysel bağlama icrasının padişahı, bağlama denen aletin ne sesler çıkarabildiğinin isbatıdır. doğaçlamacılığından vazgeçemez, bir çaldığı eseri aynı sürede ve ölçülerde ikinci bir defa çalmaz. (tıpkı bozkırın tezenesi neşet ertaş gibi)

  yukarda anlatılan dört telli (yani aslında biri üçlü dört sıradan oluşan sanırım 9 telli) sazının yanı sıra;bağlama, gitar, tambur melezi efsane bir enstürman icat etmiştir. bununla odunu bile ağlatma potansiyeline sahiptir.

  bildiğim kadarıyla hukuksal bir problemden ötürü yıllardır maalesef türkiye'ye girememektedir. ve geçmişte başı uyuşturucu belasından epey bir ağrımıştır. dünya kulağıyla canlı olarak dinlemek istediğim ender sanatçılardan...
 • tartışmasız dünyanın en süratli bağlama icracılarından biri.
 • malmsteen'in baglama versiyonu. kaset kapagini gorup guldugum, dinleyince "hiimmm" dedigim muzisyen.
 • bağlamayı, fender stratocaster gibi çalan adam...
 • bağlama çalma hususunda çok atipik bir yeteneğe sahip, hızlı ve güzel bağlama çalan adam.
 • bağlamaya o kadar tutkundur ki, medeni halini soranlara; bağlama ile evliyim der..
 • bağlamayla adı anılmakla birlikte yaptığı müzik artık türk halk müziği sınırlarını çoktan geçmiş atonal müziklerle eserler yorumlamaya başlamıştır. albüm ya da kayıtlarının durmaksızın üst üste dinlenilmesi kişilerde algılama bozukluğuna yol açabilir, şiddetle kaçınılmalıdır. özellikle dört telli elektro bağlamadaki performansı kayda değer olmakla birlikte akustik bağlamadaki performansı çetin akdeniz in yanından bile geçemez kanaatindeyim şahsen.