şükela:  tümü | bugün
 • iso-9001, tasarım, geliştirme, üretim, tesis ve hizmette kalite modeli olup, belgelendirmeye esas standartlar içinde en kapsamlı olanıdır.
  (kaynak: kosgeb)
 • iso-9001, kurulusun ne kadar boktan olup olmadigiyla ilgilenmeyen, sadece elindeki kurallarin uygulanip uygulanmadigini kontrol eden bir kurum ve standarttir.
  bunu gecmiste boktan oldugu dusunulen bir kurum almis veya almamis konusu ayri bir baslik altinda irdelenmelidir.
 • 2000 revizyonu ile artık 9002 ,9003 ve 9004' ü bünyesinde toplayan ve yeni bir içerikle sunulan iso 9004 ile desteklenen kalite yönetim standardı
 • metro turizm'e bile verilmesi aklımda soru işaretleri yaratmış olan belge.
 • gercekten ciddiye alarak uygulanirsa cok verimli bir yonetim sistemi
 • bir mal yada hizmeti, üretiminden müşterisine ulaştığı döneme kadar her süreçte müşterisinin beklenti ve gereksinimlerini karşılayacak bir kalite güvencesi altına alan, tüm bu süreçlerin sürekli olması gereğini ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir standarttır. iso 9001:2000 kalite yönetim sistem standardı, tüm iş kollarındaki tüm kuruluşlara uygulanabilmektedir.
 • bir sürü prosedürü beraberinde getiren, eşek yüküyle kağıt israfına neden olan, dakikada aldığın nefes sayısının bile neredeyse kaydının tutulduğu standarttır. öte yandan yapılan çalışmalara geriye dönerek bakıp özeleştiri yapmayı, başarı ve başarızlığın nedenlerini tartışımayı, geleceğe dönük ne gibi atımlar atılabilir gibi soruların sorulmasını sağlayan kalite sistemidir.
 • temel olarak "yazdığını yap,yaptığını yaz " felsefesini barındıran standartlardır. bir ürüne veya hizmete sınırlama getirmeksizin sadece ve sadece müşteri memnuniyetini hedeflemek ve bunu kanuni yollarla yapmaktır. diğer yandan bu hedefi gerçekleştirirken önceden oluşturulan prosedürlere göre tutulan kayıtlardan, olabilecek sorunlara karşı bir sorumlu bularak hem müşteri hemde tedarikçi firma korunmaktadır.
  sisteme kuşbakışı bakıldığında oldukça yararlı görünmesine rağmen her şeyin ağır aksak işlediği ülkemizde, firmalarımıza angarya yükten başka bişey getirmemektedir. işin ilginç yanı bütün kamu kuruluşları, ihalelerinde; iso standartlarını tse tarafından onaylı bir biçimde uygulayan firmaları şart koşmasına rağmen kendilerinin bu standartlarla alakası yoktur. oysa ki iso standartları bir karşılıklı sistem halinde işlemelidir. turkiye'de iso standartları işlevsiz biçimde çalışmakta ve uygulayanları tamamen kıvırmak üzerine zorlamaktadır. bundan ne verim beklenir, ne de kazanç.
  neyse bu sistemin en çok rağbet gördüğü ülkenin ingiltere olması* her şeyi açıklığa kavuşturmaktadır. zira onlar antik çağlardan beri bu standartlara uygun yaşıyorlardı.
 • içeriği 11 a4 sayfasından ibaret olan standarttır. *