şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sokrates)
 • zamanında "itinayla bak sokrates" demişim de, ne kadar haksızlık etmişim böyle. ne yapayım; düşünce tarihinin gördüğü en büyük talihsizlik bu adamın başına gelmiş. sırf adındaki benzerlikten ötürü sokrates'in ışığı yanında görülmez olmuş. isokrates oysa büyük bir retorika ve eğitim uzmanı.

  özellikle antidosis'te hayatını astroloji ve geometri öğrenmeye adamış insanlara getirilen "bizim kendi hayatımızda ve toplum hayatında ne işe yarayacak ki bunlar, geçiniz efendim; boş işler bunlar" eleştirisini göğüslenmiş (bkz: etik-fizik ilişkisi/1) ve üç aşağı beş yukarı şunları demiştir: "bu alanlardaki eğitimin toplum ihtiyaçlarını gidermede herhangi bir etkisinin olmadığını düşünenler haklıdır (263). doğa araştırmasından elde edilen bilgiler, bize yaşamımızda yararı dokunacak pratik bilgiler olarak görülemez; geometri, astroloji ve benzer alanlarda uzmanlaşsak bile bunlarla kendi hayatımızı kazanamayız (264-265). ancak bu sahalarda kafa yorduğumuz ölçüde zihnimizi geliştirir ve dahası felsefe için beynimize bir nevi talim yaptırmış oluruz (266)" böylece isokrates, sokrates'in bu konuda harap ettiği zihinleri bir nevi onarmaya girişmiştir.

  ama tarihin ve kaderin garip bir cilvesi, jimi the kewl onu "sokrates'le anla gülüm" dercesine sokrates'e göndermiş 2005 yılında. yazık kere yazık.
 • "i-recep" yüzeyselliğinden ve düz mantığından hareketle sokrates ile kesinlikle karıştırılmaması gereken ve üstelik birincil vasfı filozof da olmayan yunan retorik üstadı.

  "isokrates der ki eğitim/çalışma acıdır, ancak tatlı bir meyvesi vardır"

  (bkz: bırak ya)
 • ii. philip'in yunan birliğini kurmak için giriştiği teşebbüsü destekleyen ve müşterek düşmana karşı kuvvetli bir önderin yönetiminde bu birliğin zaruri olduğunu savunan harip ve filozoftur.atinalı'dır. pers tehlikesi atlatıldıktan sonra yunan şehir devletleri arasında meydana gelen birlik dağılmış ve aralarında çekememezlik baş göstermiştir. bunun sonucu olarak atina ve sparta arasında peloponnes savaşı meydana gelmiştir. bu durumdan persler faydalanmış ve şehir devletlerinin içişlerine karışmışlardır. bu durumda panhelenizm taraftarı olan isokrates in imdadına ii. philip yetişmiştir. isokrates bu kralı kurtarıcı olarak kabul etmiş ve siyasi nutuklarıyla onu desteklemiştir.
  daha sonra da bilindiği üzere ünlü makedon büyük iskender ortamlara akmıştır.
 • “iktidardan daha zengin değil, daha şerefli ayrılmak gerekir” sözünün sahibidir.