şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ispanya vizesi almak icin uc kere gitmeniz gereken yerdir. birinci gidiste formlari aliyorsunuz, randevu alip gerceklestirdiginiz ikinci gidiste evraklari teslim ediyorsunuz, bundan iki gun sonraki ucuncu gidiste ise pasaportunuzu geri aliyorsunuz.
  birinci levent'te, karanfil araligi sokaktadir. (levent carsi'ya giriyorsunuz, pamukbank subesinden sola dogru -tabelasi olmayan!!!- karanfil sokaga giriyorsunuz. trafik isiklarini geciyorsunuz, yol ikiye ayriliyor, saga dogru devam ediyorsunuz. sagdan 4. sokak karanfil araligi sokak oluyor.) konsolosluk telefonu: 212-270 74 10.
  kapidaki guvenlik gorevlisi cok sevimli ve guleryuzludur, ondan baskasiyla muhatab olmazsiniz zaten.
 • 1 mayis isci bayrami pazara denk geldi diye 1 mayis tatilini pazartesi kullanan bir konsolosluktur. tembellikkleriyle gonlumde ayri bir yer edinmislerdir.
  (bkz: tembellik hakki)
 • ups ile ortak çalışırtıkları için iki defa gidersiniz. birincisinde form alır, ikincisinde evrak ve ups'ten aldığınız paket zarfını teslim edersiniz. eğer kabul edilmişse birkaç gün sonra evinize gönderirler pasaportunuzu. ha, kabul etmemişlerse de evinize gönderiyorlardır tabii de, onu damgasız bişeysiz yolluyorlardır.
 • sevimli ve yardımsever bir görevlinin (ki bu beyden başka hiç kimseyle hiçbir diyaloğunuz olmayacaktır) kapısında sizi karşıladığı; içeri adım atmadan vize başvurusu yapıp, cevabı evinize postalayan 4. levent'te, tabir-i caizse "sevimli" bir konsolosluk.

  vize başvuru cevabını beklemekteyiz. cevaba göre editimiz şekillenecektir.

  edit: pazartesi elime ulaşacağı söylenecek olan başvuru sonucu çarşamba sabahı telaşlı bir şekilde ups görevlisi tarafından uyarılmamla kapıma ulaştı. sevgili konsolosluk 1 aylık ziyaretim için istediğim 3 aylık vizeyi 2 ayda uygun görüp (vize verilen gün başladığı, ve ben ülkeyi 2 hafta sonra terkedeceğm için zaten en az 2 ay olmalıydı); şaşırtıcı bir şekilde ilk defa "tek girişlik" bir schengen vizesini uygun gördü bana.

  en azından süreç rahat işledi, ama "tek giriş" olayı biraz can sıkıcı oldu.
 • yabancıların ülkesine giriş yapmasından pek hoşlanmayan konsolosluk izlenimi uyandıran. oturma izni dışında konsolosluk binasına almıyorlar bile. kapıdaki sevimli ve yardımsever görevli* başvuruları elden alıyor. bir de açık adresinde 1.leventte olduğu yazıyor olsa da kanımca 4.levent daha uygun.konsolosluklar merkezi yerlerde olur diye biliriz hep ama ispanya yine bir istisna oluşturmuş kendince ve leventin dar ve karışık sokaklarında konumlanmayı tercih etmiş.adresi bulmak gerçekten zor.bunu söyleyenlere inanmayıp yarımsaat azimle yürüdüm ama esnaf ve taksiciler dahi bilmiyor desem yeridir.yarımsaat sonunda taksiye binmek yerine en başta taksiyi tercih etmek sanırım en mantıklısı.* yürüyerek gitmek isteyenler için ise güzel bir yol tarifi vereyim de gidenler seyyah olmasınlar.1. levent metrodan çıkışta-istanbul adliyesinin yönü değil karşı yön, adliyeyi bilmeyenler için ise metrocitynin karşı yönü- bir yere sapmadan dümdüz yürüdükten sonra çayır çimen sokağın yol ayırımından içeri girip vakıfbank plazadan sola dönüp 100 m. kadar düz gittikten sonra levent karakoluna gelmeden ilk aradaki yokuşa çıkmak en rahat olanı.
 • kapısına gidip gidip içeriye giremediğim, au- pair vizesi vermeyen ispanyanın konsolosluk binası... leventte pek güzel bir mekanda olup, kapı-duvar pek üzücü anılara ev sahipliği yapmıştır. hayal kırıklığı mekanı, basvuru formu cenneti, vize pintisi...
 • is kulelerinin oradaki karakolu sorup kolayca bulunabilecek konsolosluk. karakolun tam karsisindaki yokus sokaktan yukari cikiyorsunuz, orada.
 • ispanyolca bilmeyen biri için zor bulunan web sitesi:
  http://www.mae.es/consulados/estambul/tu/home/
 • la sagrada familia'nın duvarlarına spreyle ne olur dönme, you sang to me yazma arzusunu uyandıran konsolosluktur. vize için randevuyu 4 ila 5 hafta sonrasına verirler. kendinizi aylar öncesinden programlamanız gerekebilir.
 • gideceginiz tarihten 1ay oncesinden aranmasi gereken konsolosluk...uygun bir tarihe randevu vermiyorlar ise (bkz: #11042530)
  levent metrodan levent carsiya dogru yurudukten sonra ilk sola donulur (burasi karanfil sokaktir) dumduz inildikten sonra hafif saga kivrilan sokaga girilir.biraz daha ilerledikten sonra 2. karanfil araligi sokagin sonundaki binadir.

  kapidaki guvenlik gorevlisi disinda muhattap olugunuz kimse yoktur. butun belgelerinizi a4 zarfin icine koyup (uzerine isminizi ve aldiginiz referans numarasini yazip) zarfi kapatmadiginiz taktirde sizi iceri almiyorlar ve de tabii ki net 108 ytl elinizde olmadan da almiyorlar.
  net die vurguluyorum onlar da vurguluyor cunku; 110 ytl niz olsa bile uzerini vermiyorlarmis, para dilenmek zorunda kaliyorsunuz insanlardan.

  neyse ki 3-4 gune veriyorlar pasaportu.ozellikle coklu giris-cikis yapacaksaniz belirtmeniz gerekiyor - dilekce yazmak gerek- kac giris-cikis yapacaksaniz okadar veriyorlar.

  hayatimda gordugum en kasici vize macerasiydi. tavsiyem dedigim gibi en az 1 ay oncesinden konsoloslugun aranmasi, belgelerin kesinlikle eksiksiz olmasi ve de 108 ytl ile gidilmesi* .