şükela:  tümü | bugün
  • 1588 yılında kuzey denizi’ni geçerek ingiltere’ye çıkarma yapmayı amaçlayan ispanyol ordusuna eşlik eden filo. ispanya kralı ikinci felipe tarafından birinci elizabeth’i tahtından düşürmek için gönderilen medina sidonia komutasındaki filo, ingiltere-ispanya savaşı’nın (1585-1604) en büyük deniz seferini yürütmüştür.
  • yenilmez armada olarak da bilinen ancak fırtınaya yenilen ve yamulmuş enkaza dönen armada. o zamanlar avrupa'da reform hareketinin iki büyük temsilcisi vardı: hollanda prensi ve ingiltere kraliçesi elizabeth (bkz: birinci elizabeth). karşı reform hareketinin de en büyük temsilcilerinden ispanya kralı felipe (bkz: ikinci felipe) iskoçya kraliçesi mary stuart'ın intikamını almak, elizabeth'i tahttan indirmek, reform hareketine darbe vurmak ve katolik dünyasında kendi prestijini artırmak için donanmayı hazırlatır. ancak rüzgar elizabeth'den yana eser.

    stefan zweig; mary stuart isimli eserinin sonunda bu olaya değinir: "ispanya kralı yavaş felipe ordusunu topladı ve donanmasını hazırladı. elizabeth ise onun karşısında şanslıydı, bu öyle bir şanstı ki, tüm ünlü hükümdarlarda olduğu gibi elizabeth'in de büyüklüğünü ortaya koyuyordu. ancak daha savaş başlamadan felipe'nin donanması fırtınada parçalandı ve böylelikle karşıreform hareketinin uzun süreden beri planladığı saldırı kendi içinde başarısızlığa uğradı. elizabeth kesin olarak galip gelmiş ve ingiltere, mary stuart'ın ölümüyle karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikeyi savuşturmuş oldu. savunma dönemi geride kalmıştı, ingiliz donanması artık tüm haşmetiyle okyanusları aşıp bütün kıtalara ulaşacak ve onları büyük imparatorluğun içinde toplayacaktı"

    edit: imla
hesabın var mı? giriş yap