şükela:  tümü | bugün
  • uzun süre kapalı kaldıktan sonra 2005 yılında istanbul üniversitesi'nde tekrardan açılmış bölümdür. ilk mezununu seneye verecektir o tarihten beri. fakat hazırlık olmaması dezavantajdır.
  • ankara universitesi dil ve tarih cografya fakultesi bati dilleri ve edebiyatlari bolumundeki 12 anabilimdalindan biri.
    baskani prof. dr. ertugrul onalp'tir..
  • girildiğinde çıkılamadığını anladığım bölüm. o ilk mezunu ben olacaktım ama 2. sınıfı geçmek nasip olamadı daha...
  • türkiye'de sadece 3 üniversitede - istanbul üniversitesi, ankara üniversitesi ve fatih üniversitesi - olan bölüm. puanları da dilğer bölümlere oranla oldukça yüksek. ispanyolca, yaklaşık 40 ülkenin resmi dili ve dünyanın en çok konuşulan 3. dili olduğundan, ingilizceyi hallettiğini düşünüp başka bir dil öğrenmek isteyen biri için iyi bir alternatif olabilir.

ayrıca, uzun bir araştırmadan sonra ikinci üni.ye başlamak için diğer tüm diller arasından tercih ettiğim bölüm. kafamı en çok karıştıran dil rusça oldu. ingilizceden sonra iş ilanlarında en çok aranılan dil bu olduğu için, üzerinde uzun uzun düşünmek zorunda kaldım. monster com'da dünya genelinde bir arama yapıldığında, ispanyollcanın rusçaya fark attığı açıkça görülebilir ancak bu durum türkiye'de tam tersi. buna rağmen, kendimce uygun gördüğüm nedenlerden dolayı tercihimi ispanyolcadan yana kullandım.

son yazdıklarımdan da anlaşılabileceği gibi, ülkemizde yabancı dillerle ilgili bölüm tercihleri, öncelikle okunacak olan dili öğrenme ve okul bittikten sonra da bu dili kullanarak para kazanabilme amacıyla yapılıyor. edebiyat alanında kendini geliştirip, yaşadığı dünyaya bu anlamda bir şey katmayı hedefleyen, o yüzden edebiyat fakültesinde okuyan ya da garanti bir gelecek ve düzenli bir yaşam için değil de gerçekten insanlara bir şeyler öğretmek için öğretmen olmak isteyenlerin sayısı ne yazık ki çok fazla değil.
  • ankara üniversitesindeki istanbul üniversitesindekine oranla bazı avantajları bulunan bölümdür,ankara dtcf'de hazırlık bulunurken istanbulda direk 1.sınıftan bölüme başlanmaktadır,henüz istanbul üniversitesi erasmus anlaşmaları imzalamamakla birikte istanbuldaki bölümde 4 sene boyunca sadece ispanyolca öğrenebilme olanağı vardır,ankarayı baz alırsakta bu durumlar tam tersi,hem erasmus anlaşmaları vardır hemde üst sınıflarda portekizce ek dil olarak verilmektedir.ankara üniversitesindeki bölümün görülebilecek tek dez avantajı geçme notunun 70 olmasıdır ama anlayışlı öğretim üyeleriyle bu sorunda ortadan kalkıyor.
  • 4 sene dirsek çürüttüğüm bölüm demek isterdim ama pek öyle olmadı.. gayet ayda yılda bir uğradığım, hocaların ispanyol olmasından mıdır bilinmez genel bi siesta havası hakimdi üniversite hayatım boyunca;bana çokça uyuma,gönlümce gezip tozma imkanı tanıyıp aynı zamanda da zorlamadan derhal mezun etmiştir.
    ha ispanyolca mülakat korkumdan iş görüşmelerimi bile erteliyorum o ayrı asfasdfs
  • buraya girmek için bir senemi heba edip istanbul üniversitesi için tekrar sınava gireceğim bölüm olur kendileri.
  • bu bölümün kişiye sağladığı katkı, kesinlikle gösterdiği çaba ve ilgisiyle orantılıdır. 4 sene boyunca sadece derslere ve sınavlara girmekle ispanyolca öğrendim diyemezsiniz burdan mezun olunca. yeri gelir ingilizce mi seçseydim dedirtir - ki öyle değildir aslında iyi bir karar vermişsinizdir - çünkü gerçekten ha bire kelime ezberlemek gerekmektedir. sıfırdan yeni bir dil yani. o yüzden durumunuz yettiğince ispanya'ya gitmeye çalışın, bazen burs falan oluyor onları takip edin eğer bu bölümü düşünüyorsanız. istanbul üniversitesi için konuşayım, erasmus 2010 senesi dahil yoktu, evet komik di mi? benim içime hep oturmuştur bu. en son var diye duydum son durum nedir bilmiyorum. ama iyidir. çabalarsanız, çok okur, kelime bilir, ot gibi durmayıp konuşmaya da çok, çok fazla önem verirseniz başarılı olursunuz. üniversiteden mezun olma manasında demiyorum sadece başarıyı, kendini geliştirmiş, işi çözmüş olmak anlamında da diyorum..