şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paçavra hastalığı, halk agzında grip.
  (bkz: tdk)
 • (bkz: cin gribi)
 • spanish flunun yanli$ cevrilmi$ hali. (bkz: ispanyol gribi)
 • ispanyol gribi veya ispanyol nezlesi (ing: spanish flu), 1918-1920 yılları arasında h1n1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır.
  ispanyol gribi, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan nüfusunun %5'i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur.
  ispanyol gribinin bir özelliği, zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır. birinci dünya savaşının son aylarında tüm dünyayı etkisi altına almış, hatta kimi tarihçilere göre dört yıl süren savaşın sona ermesinde önemli bir etken olmuştur.
 • madem araştırma yapıyoruz ,ödev hazırlıyoruz buraya da yazalım ki toplanmış bilgilerimiz nesilden nesile aktarılsın. insancıklar site site dolaşmadan da bulsunlar.
  -tarihte bilinen en ciddi salgın hastalık
  -1918-1920 yılları arası dünya nüfusunun %5 ini öldürmüş. her kaynak ayrı bir sayı söylüyor. 10 milyon diyen de var 80 milyon diyen de.
  -bu hastalık genellikle yaşlı,zayıf ve çocukları değil genç ve sağlıklı insanları öldürüyor.
  -hastalık ispanya'dan değil amerika'nın kansas eyaletinden yayılmaya başladı. avrupaya da amerikan askerleri tarafından taşındı.
  -bazı tarihçiler 1. dünya savaşının bitmesinin en önemli sebebi olarak ispanyol nezlesini gösterir
  -adının ispanyol nezlesi konmasının sebebi: savaşa girmeyen ispanyanın tespit edilen hastalığın varlığını halktan saklamaması ve basına ambargo konmadığı için hastalığın ilan edilmiş olması.
  -hastalık virüsü h1n1 virüsünün bir alt versiyonu. ve bağışıklık sistemine etki eden bir proteine sahip. bu protein bağışıklık sistemini etkisiz hale getirip vücudu savunmasız bırakıyor.
  -hindistan nüfusunun %5 i yani yaklaşık 16 milyon insan
  amerikan nüfusunun %28 i yaklaşık 600,000 insan
  resmi olmamakla beraber britanya da 250,000; fransa da 400,000 insan ölmüştür.
  -rosalia lombardo: italyan komutan mario lombardonun kızı. 1918 de doğdu 20
  de oldü. babası onu mumyalattı. şimdi palermo'da bir müzede saklanıyor. kendisi ispanyol nezlesinin önemli simgelerinden biri.
  - atatürk'ün de hastalığa yakalandığı söyleniyor. ancak o zamanlar birçok solunum yolu hastalığına ispanyol nezlesi teşisi konuluyormuş. ayrıca latife hanımın da takma isimle avrupada 5 hafta ispanyol nezlesi tedavisi gördüğü söylenir. ancak bu süre bu hastalık için fazlaca uzun bir süredir. yeni atatürkün ispanyol nezlesi geçirdiğine dair yeteri kadar kanıt yoktur.
 • ı. dünya savaşı bitiminde tüm avrupa’yı saran ve kitlesel ölümlere yol açab nezledir.